Jak zamówić meble na wymiar? Poradnik od koncept3d

Jak zamówić meble na wymiar? Poradnik od koncept3d

Przy zakupie gotowych mebli nie ma problemu, wchodzimy do sklepu lub do serwisu internetowego i kupujemy. Jak zamówić meble na wymiar? To pytanie zadajemy sobie w momencie, gdy jednak zdecydowaliśmy się na meble pod indywidualne zamówienie. Sprawa również wydaje się prosta i oczywista, lecz z naszych obserwacji wynika, że wcale taka nie jest. Dla wielu szczególnie młodych osób są to pierwsze poważne inwestycje, z którymi wcześniej nie miały do czynienia. Wychodząc naprzeciw dziesiątkom pytań, krok po kroku rozważymy jak wyglądają poszczególne etapy zamówienia mebli u firmy stolarskiej.

Etap 1 – kontakt z firmą stolarską

Oczywiście pierwszą i najważniejszą czynnością jaką powinniśmy zrobić, będzie po prostu kontakt z potencjalnym wykonawcą naszych mebli. Żyjemy w czasach poczty elektronicznej lecz proponujemy, aby pierwszą rozmowę przeprowadzić telefonicznie. Dzięki temu zdecydowanie skrócimy dystans z wykonawcą i po prostu mamy pewność, że w ogóle dowie się o zainteresowaniu z naszej strony.

Pamiętajmy, że jest wielu fantastycznych fachowców starszych wiekiem, którzy posiadają ogromne doświadczenie w swojej dziedzinie, ale z komputerem nie jest im po drodze. Nasza wiadomość może wylądować w koszu lub spam’ie. Poza tym rozmawiając wzbudzimy większe zaufanie, ponieważ tak na prawdę nie jesteśmy anonimowi jak podczas pisania na klawiaturze.

O co powinniśmy zapytać podczas rozmowy? Poniżej kilka podstawowych pytań:

 • jaki czas realizacji zamówienia będzie miał dany fachowiec
 • czy dokonuje pomiaru u klienta w domu/mieszkaniu
 • czy oferuje usługę komputerowej wizualizacji
 • zdecydowanie powinniśmy zapytać o cenę wykonania pomiaru i formę rozliczenia (przedpłata przed pomiarem czy w jego trakcie)

Jeśli odpowiedzi będą satysfakcjonujące, to spokojnie możemy przystąpić do drugiego etapu zamówienia.

Etap 2 – pomiar u klienta

Gdy pierwszą rozmowę z firmą stolarską mamy już za sobą, kolejnym etapem jest pomiar i spotkanie 'na żywo'. Skoro zaprosiliśmy do nas fachowca od pomiarów i wydaliśmy swoje pieniądze, to najprawdopodobniej będzie nam zleżało na tym, aby podczas spotkania ustalić wiele konkretów. Pamiętajmy jednak, że stolarz czy projektant nie czytają w myślach, w związku z czym postarajmy się choć troszkę przygotować na spotkanie. W jaki sposób to zrobić? Po prostu przed spotkaniem zastanówmy się nad kilkoma ważnymi kwestiami, o które na 100% zostaniemy zapytani.

Poniżej kilka pytań, o które zostaniemy zapytani podczas pomiaru:

 • jaki typ mebli chcielibyśmy mieć w naszej nowej kuchni, klasyczny czy nowoczesny (jeśli mamy jakąś inspirację to śmiało ją zaprezentujmy), nieprzemijalny biały, czy może jakiś nieoczywisty
 • czy zmywarka będzie miała wymiar 45 czy 60 cm; czy będzie wolnostojąca czy do zabudowy
 • jaką preferujemy lodówkę, wolnostojącą, zabudowaną czy może Side by Side
 • zastanówmy się nad wysokością szafek górnych, czy wolelibyśmy do sufitu czy raczej niższe
 • przemyślmy temat stołu czy wyspy

Oczywiście w razie wątpliwości zawsze możemy poprosić o radę stolarza czy projektanta. Niemniej jednak warto choć troszkę zastanowić się nad tym wcześniej, aby mieć ogólny pogląd sytuacji.

Podczas spotkania pomiarowego najprawdopodobniej zobaczymy, że wykonawca będzie miał ze sobą wiele wzorników, z których będziemy mogli skorzystać. Warto zaznaczyć jednak, że każdy stolarz czy projektant weźmie na pomiar tylko te podstawowe lub najczęściej przez siebie wykorzystywane. W tym miejscu zachęcamy do aktywnego odwiedzania salonów z płytami, blatami czy akcesoriami do mebli. Zdecydowanie to tam odnajdziemy wiele ciekawych wzorów i materiałów, które później przedstawić możemy producentowi mebli. Osoby z okolic Kalwarii Zebrzydowskiej zachęcamy do zapoznania się z artykułem Meble Kalwaria Zebrzydowska, gdzie prezentujemy najpopularniejsze salony meblowe warte odwiedzenia.

Pamiętajmy, że im my lepiej sprecyzujemy czego oczekujemy i co nam się podoba, tym otrzymamy lepszy koncept i komputerowy projekt. Żaden projektant nie umie czytać w naszych myślach, więc pomóżmy mu jak tylko potrafimy.

Etap 3 – wycena mebli / przygotowanie aranżacji

Etap ten najczęściej polega na tym, że firma będąca na pomiarze przygotowuje ogólną wycenę na podstawie wcześniejszych ustaleń. Niektóre firmy już na tym etapie przesyłają gotowy projekt – inne dopiero po akceptacji wyceny. Tutaj jest rozbieżność i dlatego na początku, podczas pierwszej rozmowy dobrze byłoby się po prostu dogadać, aby uniknąć nieporozumień. Oczywiście w tym momencie to do nas należy decyzja co do dalszej pracy. Jeśli zaakceptujemy wycenę i przedstawione nam warunki, to przechodzimy do kolejnego etapu. Jeśli nie, szukamy innego producenta i wszystko zaczyna się od początku.

Etap 4 – wprowadzenie ewentualnych zmian, ostateczny wybór akcesoriów i sporządzenie umowy

No dobrze, otrzymaliśmy projekt oraz wycenę. Poza tym akceptujemy warunki, które przedstawiła nam firma stolarska. Niestety chcielibyśmy troszkę zmodyfikować projekt. Tak, to odpowiedni na zmiany moment. Stolarz konkretnie wie, że zamówimy u niego meble, więc możemy liczyć na edycję komputerowej wizualizacji – wystarczy tylko konkretnie sprecyzować co chcemy zmienić.

Gdy projekt jest już zaklepany i w pełni przez nas zaakceptowany, powinniśmy się na spokojnie spotkać z wykonawcą i jeszcze raz omówić wszystko – no i oczywiście sporządzić odpowiednią umowę. Najważniejsze jej części powinny stanowić informacje dotyczące:

 • ceny mebli wraz z montażem i wszystkimi dodatkowymi domówionymi przez nas elementami
 • wysokości zaliczki/zadatku
 • terminu realizacji zamówienia
 • materiałów, z których meble mają być wykonane
 • okresu gwarancyjnego
 • danych kontaktowych firmy jak i zleceniodawcy

Umowa powinna być sporządzona w dwóch egzemplarzach i stanowi ona formę zabezpieczenia zarówno dla jednej jak i drugiej strony. Teraz nie pozostaje nam nic innego jak spokojnie czekać na nasze meble.

Etap 5 – montaż mebli

Jest to moment, na który z niecierpliwością czekamy. Kilka miesięcy oczekiwań, ale w końcu samochód z montażystami pojawia się pod domem. Pamiętajmy, że przyjechali do nas ludzie a nie roboty, więc z czystej kultury wypada zaproponować kawę, a jeśli montaż twa dłużej to i mile widziany będzie ciepły posiłek. Pod żadnym pozorem nie każmy montażystom zdejmować butów – to bardzo nieeleganckie i nawet niebezpieczne podczas pracy ze śrubami czy ostrymi narzędziami. Chyba nikt nie chciałby w pośpiechu jechać na SOR w taki dzień…

Długości montażu często nie na się przewidzieć, więc bądźmy cierpliwi i nie stójmy cały czas nad fachowcami – niech robią swoją robotę w spokoju. Z doświadczenia i rozmów z fachowcami wiemy, że nie ma nic gorszego niż ciągle stojący z poziomicą i metrem klient. Ok, czasem zapytajmy jak idzie praca, czy wszystko się zgadza, ale bez przesady!

Kiedy meble są już zamontowane i wyczyszczone przez ekipę montującą, dokładnie sprawdźmy czy wszystko działa jak należy. Warto powtórzyć, że meble na zamówienie składają i montują ludzie, więc niedociągnięcia mogą się zdarzyć. Ważne, aby w takich przypadkach nie unosić się gniewem, a spokojnie i bez nerwów rozwiązać zaistniały problem. Jak każdy wie, zdecydowanie więcej osiągniemy spokojną rozmową niż krzykiem i nerwami.

Jeśli wszystko się zgadza, możemy zostać poproszeni o podpisanie informacji, że meble nie posiadają wad i zostały wykonane według ustaleń. Na koniec rozliczamy się za całość no i oczywiście cieszymy się z naszych nowych mebli!

Jak zamówić meble na wymiar? Podsumowanie

Jak z powyższego artykułu widzimy, zamówienie mebli na wymiar wcale nie jest skomplikowane. Co prawda wymaga od nas trochę wysiłku, ale czyż efekt końcowy nie jest tego wart? Wyobraźmy sobie później setki godzin spędzone z ukochanymi osobami podczas kuchennych przygód 🙂 Wyobraźmy sobie kilogramy rozsypanej mąki i cukru podczas gotowania z naszymi pociechami 🙂 Naszym zdaniem tak – zdecydowanie warto!

Zachowajmy w tym wszystkim jednak zdrowy rozsądek i odpowiednio wybierzmy firmę stolarską – może po prostu najlepszym rozwiązaniem będzie zwykłe polecenie przez znajomą osobę. Może kiedyś i my będziemy mogli komuś pomóc polecając fachową ekipę. Powodzenia!

Poniżej więcej artykułów z poradami

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *