Kuchnia na jednej ścianie – praktyczne projekty

Kuchnia na jednej ścianie

Kuchnia na jednej ścianie to wizualnie najprostsza z możliwych zabudów. Dlaczego? Ponieważ wykorzystujemy tylko jedną ścianę, a ciekawym i dodatkowym elementem może stać się wyspa, czy półwysep. Pisząc najprostsza, nie mamy na myśli najłatwiejsza w zaprojektowaniu. Często ograniczające nas miejsce, czy gotowe podłącza stają się prawdziwym wyzwaniem dla projektantów. Przyglądnijmy się więc kilku praktycznym projektom, być może znajdziemy coś właśnie dla siebie. Poza tym odsyłamy również do ciekawych aranżacji w kształcie litery U, czy w literę L.

Kuchnia na jednej ścianie z wyspą
Bardzo nowoczesne meble kuchenne na jednej ścianie, ale z wyspą.
Kuchnia jednorzędowa
Skośna ściana może stać się ciekawym dla oka urozmaiceniem.
Kuchnia na jednej ścianie
Kuchnia na jedną ścianę

Biała kuchnia na jednej ścianie z nowoczesną wyspą

Nowoczesne zabudowy na jednej ścianie to w większości przypadków symetryczne kształty. Jeśli jest taka możliwość i układ pomieszczenia na to pozwala, to tak też staramy się projektować. Przyglądnijmy się poniższej aranżacji i zwróćmy uwagę jak elegancko i lekko prezentują się wysokie fronty w szafkach wiszących. Pionowa linia z szafkami dolnymi została zachowana, dzięki czemu nic nie psuje harmonii w całej kompozycji. Dodatkowo całą zabudowę wzbogaciliśmy elegancką, nowoczesną wyspą na chromowanym stelażu. W wygodny sposób zjemy posiłek, a w razie potrzeby podniesiemy i przesuniemy w inne miejsce ten dodatkowy element.

Kuchnia jednorzędowa
Biała kuchnia na jednej ścianie z nowoczesną wyspą i wysokimi krzesłami.

Czarna kuchnia jednorzędowa w niewielkim mieszkaniu z oknem

Dla kontrastu przyglądnijmy się kolejnej ciekawej aranżacji , która wykonana została na jednej ścianie. Tym razem całość to w przeważającej części czerń, zestawiona z przyjemnym dla oka odcieniem drewna. Cały projekt kuchni już na wstępie zakładał, że tworzymy coś na kształt ramy wewnątrz której zamkniemy zlewozmywak i płytę grzewczą. Jak widzimy na poniższej aranżacji efekt ten osiągnąć można poprzez zastosowanie wysokich słupków z obu skrajnych stron. Lewy słupek to zabudowana lodówka, prawy natomiast stanowi zabudowę czarnego piekarnika i kuchenki mikrofalowej. Modnym motywem który wam polecamy jest wypełnienie wewnętrznej części zabudowy drewnianym dekorem, u nas o grubości 1,8 cm.

Czarna kuchnia jednorzędowa z wyspą
Kuchnia jednorzędowa w odcieniach czerni zestawionej z eleganckim i przyjemnym dla oczu drewnem.

Kremowe meble kuchenne na jednej ścianie z podwyższoną ladą

Poniższa kuchnia w I to aranżacja prezentująca świeże spojrzenie na zabudowy kuchenne. Co za tym przemawia? Przede wszystkim:

  • kolor frontów – jasny lakier w połysku nadaje meblom ciepłego, domowego, ale i nowoczesnego charakteru
  • wyższa lada – to przy niej domownicy spędzą sporo czasu przy wspólnych posiłkach i rozmowach
  • hokery – czyli wysokie krzesła, które dobierzemy według własnych upodobań
  • listwowe uchwyty – w naszym przypadku oklejone drewnianą folią, która strukturą i dekorem przypomina kuchenną ladę
  • lacobel – zabudowa ściany to ważny element, który nada całości końcowego wyrazu i niejako postawi kropkę nad 'i’
Kuchnie na jednej ścianie
Ogromny wybór paneli podłogowych sprawia, że bez problemu dopasujemy je do naszych mebli

Aranżacja mebli kuchennych połączona z szafą przesuwną

Czasem pojawiają się sytuacje, że musimy połączyć część kuchenną z salonową – poniższy projekt jest tego przykładem. Długa prosta ściana przedzielona na środku jest kominem, który z obu stron w praktyczny sposób można zabudować. W tym konkretnym przykładzie pomysł był taki, że z lewej strony umiejscawiamy szafę z drzwiami przesuwnymi, a od strony okna znajduje się miejsce na całą kuchenną zabudowę. Jak już wcześniej pisaliśmy, bardzo pomocny i praktycznym pomysłem stać się może wkomponowanie do całości wyspy, dzięki której zyskamy dodatkowe miejsce z blatem roboczym.

Długa ściana może być atutem, który wykorzystamy według naszych potrzeb

Kuchnia na jednej ścianie z czarnym okapem nad dużą wyspą

Nie da się ukryć, że ciekawy i nowoczesny okap na środku pomieszczenia potrafi przykuć uwagę. My jednak skupmy się na meblach, których topowy design i kolorystyka zachwycają odbiorcę swoim prostym kształtem. Główna ściana to przede wszystkim szafy po obu stronach zabudowy. Lewa przeznaczona jest na miejsce do przechowywania najpotrzebniejszych artykułów, z powodzeniem zamontujemy do niej chociażby kosz cargo. Prawe dwa piony to słupki z AGD – lodówką od ściany i piekarnikiem od strony wewnętrznej. Na środku blatu roboczego zostało wydzielone miejsce pod czarny zlewozmywak, jak z resztą widzimy całość sprzętu jest właśnie w tym kolorze.

Spójrzmy jeszcze na wyspę kuchenną, która w tej aranżacji stanowi bardzo ważne miejsce. Dlaczego w zasadzie jest ona tak ważna? Ponieważ to w niej zamontowana została płyta indukcyjna, oraz to ona będzie głównym miejscem do zjedzenia obiadu. Pogrubiane boczne elementy tworzą wrażenie masywnych, a nowoczesne krzesła domykają całość.

Inspiracja prezentująca białe meble kuchenne z dużą wyspą na pierwszym planie

Kuchnia na jedną ścianę – inne ciekawe aranżacje

Niewielka kuchnia w biurze na jednej ścianie
Duże drzwi tarasowe w prostej kuchni na jednej ścianie
Biało czarna kuchnia jednorzędowa pod sam sufit
Meble kuchenne zabudowane na jednej ścianie z dużym oknem po lewej stronie
Dwie głębokości szafek wiszących w jednorzędowej zabudowie kuchennej
Czasem skosy stanowią spore wyzwanie, nawet w prostej kuchni. Dolna część to drewno dąb Craft Złoty, górna lakier w białym połysku
Lada do siedzenia przy ścianie to rozwiązanie, które nie wszystkim przypadnie do gustu
Różowe kuchnie to zdecydowana rzadkość, ale przyznać trzeba bardzo ciekawa
Z różem świetnie komponują się wszelkie odcienie szarości, czy bieli – powyżej szary lacobel na ścianie

Poniżej więcej inspiracji

Shopping Cart
Przewiń do góry