Pomiędzy setkami zleceń z nowoczesnymi kuchniami dosyć często zdarzają się do wykonania projekty w zupełnie innym stylu. Ewidentnie ostatnio klientom podoba się kuchnia w stylu skandynawskim. Zatrzymajmy się przez chwilę nad takimi projektami, i spróbujmy je przeanalizować. Naszym zdaniem przedstawiane aranżacje znajdą wielu zwolenników – z resztą kompletnie nas to nie dziwi 🙂 Zapraszamy więc do zapoznania się z inspiracjami kuchni skandynawskich!
Kuchnia skandynawska w odcieniach bieli i drewna
Jak przystało na kuchnię w skandynawskim stylu, jest ona lakierowana na biały mat. Jasne odcienie to cecha charakterystyczna mebli skandynawskich, ale do tego wrócimy. Na pierwszym planie widzimy duże okno wraz z drewnianym parapetem. W nowych domach jeden poziom blatu i okna to już standard. Unikamy w ten sposób niepotrzebnych uskoków i załamań.
Jeśli chodzi o same szafki, pod oknem zauważymy dwie duże szuflady, które wprowadzają do kuchni nowoczesności i prestiżu. W związku z tym, że szuflady mają spory rozmiar, nie można było oszczędzać na prowadnicach. Idealne zastosowanie znalazł tutaj system Blum, o którym dokładniej przeczytamy w artykule o prowadnicach kuchennych.
Wygodny i bezawaryjny dostęp do zawartości znajdującej się w kuchennych rogach zapewni system metalowych koszy.

Wysoka kuchnia w stylu skandynawskim z zabudową pod sam sufit
Lewa strona naszej kuchni to praktycznie same wysokie zabudowy ze sprzętem AGD. Aby jednak zachować nieco lekkości, nad blatem zaproponowaliśmy zwykłą, klasyczną wiszącą szafkę. Zaraz, zaraz – nie do końca zwykłą. Zdecydowanie rzucą nam się w oczy szprosy wykończeniowe we frontach kuchennych. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, wisząca szafka to dwa fronty dzielone w poziomie. Nad szprosem poziomym zastosowaliśmy wykończenie w formie 'X’, pod szprosem wykończenie w formie '+’. Po lewej stronie okna dyskretnie umieszczone zostało chowane gniazdko kuchenne.
Aby w naszych kuchniach mieć możliwość zastosowania ciekawych szprosów, musimy wybrać odpowiedni materiał na drzwi kuchenne.

Styl skandynawski w kuchni i czarne uchwyty – czyli coś modnego
Prawa strona mebli kuchennych zaprojektowana została z myślą o miejscu do przyrządzania posiłków i utrzymania czystości. Z tego właśnie powodu, to właśnie tutaj znajduje się płyta grzewcza, pochłaniacz, zmywarka oraz zlewozmywak.
Nawiązując jeszcze do nagłówka, zwróćmy uwagę na uchwyty zamontowane w prezentowanej kuchni. Aby nieco ożywić całość i sprawić żeby nie było nudno, w górnych szafkach zaproponowaliśmy czarne niewielkie gałeczki. Do dolnych drzwi przykręcony został natomiast długi czarny uchwyt, dzięki czemu wysuwanie szuflad czy koszy nie będzie stanowić problemu.

Duża kuchnia w stylu skandynawskim z wyspą
W skandynawskie aranżacje świetnie wpisują się wszelkiego rodzaju wyspy, czy półwyspy. Uzasadnieniem tego stwierdzenia niech pozostanie projekt kuchni, który poniżej przedstawiamy.
Styl skandynawski w kuchni, czyli funkcjonalność na pierwszym miejscu
Bez wątpienia powiemy, że styl skandynawski to postawienie a pierwszym miejscu funkcjonalność oraz ergonomię pracy w kuchni. Kuchnia w przedstawianym stylu ma przede wszystkim stwarzać idealne warunki do korzystania z niej, a na drugim miejscu znajdzie się efekt wizualny. Zapewne widzimy, ale i domyślamy się, że kuchnia skandynawska nigdy nie będzie bez uroku. Dlatego dla nas podstawą jest połączenie wzorowego wyglądu z funkcjonalnością. Styl ten w kuchni nawiązuje po trochu do klasyki, jednak kuchnia kuchni nie równa, a każda z nich będzie mieć w sobie ukryte wartości. Dużo światła, jasne fronty z delikatnym frezem, szafki z uchwytami i dodatki drewna lub kamienia to wszystko co czyni kuchnię wzorową pod względem funkcjonalnym i w charakterystycznym stylu.

Kuchnia w stylu skandynawskim – biała
Bez wątpienia kuchnia biała należy do łagodnych, stonowanych, a wręcz sterylnych wnętrz. Dlatego najczęściej dobierane są do niej ciemniejsze barwy, które wypełniają sprzęt AGD, czy blat kuchenny. Czarny, biały i kamień należy do popularnych połączeń, zarówno w nowoczesnych wydaniach jak i w specjalnym skandynawskim stylu. Duże wnętrze, białe meble kuchenne pozwalają za zabudowę meblową pod sam sufit, dzięki czemu w pełni wykorzystujemy pomieszczenie. Fronty z delikatnym frezem idealnie podkreślają skandynawski styl, a czarne uchwyty dodają uroku całej zabudowie.

Wyspa kuchenna w stylu skandynawskim
Jeśli wyspa w kuchni w stylu skandynawskim to kuchnia większych rozmiarów. Niewątpliwie wyspa kuchenna zajmuje dużo miejsca w centrum pomieszczenia. Kuchnia stworzona na styl skandynawski przede wszystkim musi być komfortowa. Dlatego nasza kuchnia stwarza idealne warunki do zaprojektowania delikatnej, jasnej kuchni z zachowaniem ergonomii pracy. W naszej koncepcji biała wyspa kuchenna stwarza warunki do przechowywania, jest ladą i miejscem roboczym. Praca w kuchni w towarzystwie rozmowy przy kawie to wymarzone warunki do gotowania. Podobnie dodatkowe szafki w wyspie kuchennej pomogą w wyselekcjonowaniu zawartości i zagwarantują szybki dostęp do nich.

Kuchnia w stylu skandynawskim – dodatki
Przede wszystkim kuchnia w stylu skandynawskim nie jest nastawiona na przesyt dodatków, czy dekoracji. Niewątpliwie taka kuchnia ma przede wszystkim służyć pracy. Wszelkie dodatki jakie chcemy wprowadzić do wnętrza są funkcjonalnymi dodatkami. Dlatego dominuje tutaj prostota, ład i porządek. Mile widziane są doniczki z naturalnymi ziołami, czy elegancki mały sprzęt AGD na blacie kuchennym.

Skandynawska kuchnia z półwyspem i drewnianym blatem
Połączenie nowoczesności w postaci białego koloru, naturalności w postaci drewnianego blatu, oraz klasyki w postaci frezowanych frontów. Jak ocenimy efekt końcowy? Zdecydujcie sami!
Kuchnia styl skandynawski z blatem z naturalnego drewna
Niewątpliwie blat z naturalnego drewna odnajdzie się w każdej kuchni od tradycyjnej do nowoczesnej, po styl skandynawski. Drewno nie tylko w kuchni dodaje lekkości, naturalnego klimatu i spokoju w każdym wnętrzu. Blat z naturalnego drewna wymaga odpowiedniej pielęgnacji, ale potrafi ożywić klimat i wprowadzić naturę do wnętrza. Dlatego że struktura blatu z drewna nie jest jednolita, a przeciwnie posiada zarys słoi i sęków świetnie poradzi sobie z ukryciem zarysowań i ubić. Niewątpliwie takie zdarzają się w każdej kuchni, zwłaszcza nastawionej na intensywne korzystanie z niej.

Styl kuchni skandynawski – jak przygotować ścianę w kuchni
Ściana w kuchni w stylu skandynawskim w głównej mierze będzie gładką powierzchnią o jednolitym wzorze. Najczęściej są to tradycyjne płytki w jednym, jasnym kolorze. Taki wybór gwarantuje dodatkowo bezproblemowe utrzymanie czystości i łatwą pielęgnację. Nie namawiamy do szkła na ścianę z grafiką, czy tapety, gdyż z pewnością nie sprawdzi się w stylu prezentowanym w artykule. Na ścianie w tejże kuchni mogą znaleźć się otwarte półeczki, jednak uwagą naszej strony będzie ich zagospodarowanie. Pamiętajmy, że zawartością półeczek w kuchni skandynawskiej będą przedmioty, z których korzystamy na co dzień w kuchni – słoiki z przyprawami, doniczki z zieleniną, koszyczki ze słodyczami.

Styl skandynawski – lampy do kuchni
Bez wątpienia ergonomia w kuchni zakłada odpowiednie naświetlenie stref roboczych. Dlatego projektując kuchnię w tym stylu musimy dokładnie przemyśleć odpowiednie oświetlenie kuchni zachowujące równocześnie minimalizm. Dużą wygodą i typowym dla kuchni skandynawskiej będzie okno w kuchni. Przede wszystkim naturalne światło będzie najbardziej odpowiednim dla prawidłowego zmywania naczyń, czy doświetlenia blatu roboczego, na którym może dziać się wszystko. Pamiętajmy, aby dodatkowo doświetlić półwyspy, czy stoły poprzez popularne lampy wiszące. Kuchnia skandynawska powinna bić blaskiem o każdej porze dnia. Zachowajmy jednak styl i nie skupiajmy się na wyglądzie lamp, ale ich funkcjonalności.

Półwysep do kuchni w skandynawskim stylu

Kuchnia w stylu skandynawskim: podsumowanie
Jak możemy wywnioskować z powyższych zdjęć, kuchnia skandynawska cechować się będzie jasnymi kolorami oraz drewnianymi dodatkami. Lubimy takie połączenia, ponieważ całość sprawia ciepłe i przytulne wrażenie. Takie zestawienie wraz ze wzorem na drzwiach zdecydowanie przeniesie nas w przeszłość, kiedy z całą rodziną spędzało się zimowe wieczory w ciepłej i miłej atmosferze. Wam też życzymy, aby wasz wybór był tym właściwym i tym, który wasi najbliżsi zachowają na długo w swoich wspomnieniach. Powodzenia!
Poniżej więcej inspiracji
- Złote uchwyty w kuchni – aranżacje i przykłady
- Oddzielenie kuchni od salonu – jak to zrobić? Przykłady.
- Kuchnia z salonem – inspiracje
- Kuchnia w kształcie litery U – kilkanaście pomocnych projektów
- Aranżacje kuchni – ciekawe projekty
- Kuchnia na jednej ścianie – praktyczne projekty
- Dąb Halifax naturalny w kuchni – aranżacje
- Ciemna kuchnia – aranżacje
- Kuchnia bez górnych szafek – ciekawe pomysły