Kuchnia w stylu skandynawskim – ciekawe projekty

Kuchnie w stylu skandynawskim | koncept3d projekty kuchni

Pomiędzy setkami zleceń z nowoczesnymi kuchniami dosyć często zdarzają się do wykonania projekty w zupełnie innym stylu. Ewidentnie ostatnio klientom podoba się kuchnia w stylu skandynawskim. Zatrzymajmy się przez chwilę nad takimi projektami, i spróbujmy je przeanalizować. Naszym zdaniem przedstawiane aranżacje znajdą wielu zwolenników – z resztą kompletnie nas to nie dziwi 🙂 Zapraszamy więc do zapoznania się z inspiracjami kuchni skandynawskich!

Kuchnia skandynawska w odcieniach bieli i drewna

Jak przystało na kuchnię w skandynawskim stylu, jest ona lakierowana na biały mat. Jasne odcienie to cecha charakterystyczna mebli skandynawskich, ale do tego wrócimy. Na pierwszym planie widzimy duże okno wraz z drewnianym parapetem. W nowych domach jeden poziom blatu i okna to już standard. Unikamy w ten sposób niepotrzebnych uskoków i załamań.

Jeśli chodzi o same szafki, pod oknem zauważymy dwie duże szuflady, które wprowadzają do kuchni nowoczesności i prestiżu. W związku z tym, że szuflady mają spory rozmiar, nie można było oszczędzać na prowadnicach. Idealne zastosowanie znalazł tutaj system Blum, o którym dokładniej przeczytamy w artykule o prowadnicach kuchennych.

Wygodny i bezawaryjny dostęp do zawartości znajdującej się w kuchennych rogach zapewni system metalowych koszy.

Biała kuchnia w stylu skandynawskim i z dużym oknem | koncept3d
Kuchnia skandynawska to najczęściej połączenie jasnych kolorów wraz z drewnianymi dodatkami – w naszym przypadku z blatem. Całość zaprojektowana jest na planie litery U

Wysoka kuchnia w stylu skandynawskim z zabudową pod sam sufit

Lewa strona naszej kuchni to praktycznie same wysokie zabudowy ze sprzętem AGD. Aby jednak zachować nieco lekkości, nad blatem zaproponowaliśmy zwykłą, klasyczną wiszącą szafkę. Zaraz, zaraz – nie do końca zwykłą. Zdecydowanie rzucą nam się w oczy szprosy wykończeniowe we frontach kuchennych. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, wisząca szafka to dwa fronty dzielone w poziomie. Nad szprosem poziomym zastosowaliśmy wykończenie w formie 'X’, pod szprosem wykończenie w formie '+’. Po lewej stronie okna dyskretnie umieszczone zostało chowane gniazdko kuchenne.

Aby w naszych kuchniach mieć możliwość zastosowania ciekawych szprosów, musimy wybrać odpowiedni materiał na drzwi kuchenne.

Wysokie zabudowy w kuchni w stylu skandynawskim | koncept3d
Jeśli tylko jest możliwość, zastosujmy w górnych szafkach jakieś niestandardowe rozwiązanie, dzięki któremu ożywimy naszą zabudowę!

Styl skandynawski w kuchni i czarne uchwyty – czyli coś modnego

Prawa strona mebli kuchennych zaprojektowana została z myślą o miejscu do przyrządzania posiłków i utrzymania czystości. Z tego właśnie powodu, to właśnie tutaj znajduje się płyta grzewcza, pochłaniacz, zmywarka oraz zlewozmywak.

Nawiązując jeszcze do nagłówka, zwróćmy uwagę na uchwyty zamontowane w prezentowanej kuchni. Aby nieco ożywić całość i sprawić żeby nie było nudno, w górnych szafkach zaproponowaliśmy czarne niewielkie gałeczki. Do dolnych drzwi przykręcony został natomiast długi czarny uchwyt, dzięki czemu wysuwanie szuflad czy koszy nie będzie stanowić problemu.

Szafki wiszące w formie witrynek ze szprosami
Szafki górne podzielone na dwie części: pod sufitem klapy a niżej klasycznie otwierane drzwi. Pochłaniacz nowoczesny firmy Amica

Duża kuchnia w stylu skandynawskim z wyspą

W skandynawskie aranżacje świetnie wpisują się wszelkiego rodzaju wyspy, czy półwyspy. Uzasadnieniem tego stwierdzenia niech pozostanie projekt kuchni, który poniżej przedstawiamy.

Styl skandynawski w kuchni, czyli funkcjonalność na pierwszym miejscu

Bez wątpienia powiemy, że styl skandynawski to postawienie a pierwszym miejscu funkcjonalność oraz ergonomię pracy w kuchni. Kuchnia w przedstawianym stylu ma przede wszystkim stwarzać idealne warunki do korzystania z niej, a na drugim miejscu znajdzie się efekt wizualny. Zapewne widzimy, ale i domyślamy się, że kuchnia skandynawska nigdy nie będzie bez uroku. Dlatego dla nas podstawą jest połączenie wzorowego wyglądu z funkcjonalnością. Styl ten w kuchni nawiązuje po trochu do klasyki, jednak kuchnia kuchni nie równa, a każda z nich będzie mieć w sobie ukryte wartości. Dużo światła, jasne fronty z delikatnym frezem, szafki z uchwytami i dodatki drewna lub kamienia to wszystko co czyni kuchnię wzorową pod względem funkcjonalnym i w charakterystycznym stylu.

Duża kuchnia w stylu skandynawskim z wyspą i oknem | projekty kuchni
Duża kuchnia w stylu skandynawskim w odcieniach bieli połączona z ciemniejszym blatem. Na pierwszym planie pozostaje jednak duża wyspa z podniesioną na hokery ladą

Kuchnia w stylu skandynawskim – biała

Bez wątpienia kuchnia biała należy do łagodnych, stonowanych, a wręcz sterylnych wnętrz. Dlatego najczęściej dobierane są do niej ciemniejsze barwy, które wypełniają sprzęt AGD, czy blat kuchenny. Czarny, biały i kamień należy do popularnych połączeń, zarówno w nowoczesnych wydaniach jak i w specjalnym skandynawskim stylu.  Duże wnętrze, białe meble kuchenne pozwalają za zabudowę meblową pod sam sufit, dzięki czemu w pełni wykorzystujemy pomieszczenie. Fronty z delikatnym frezem idealnie podkreślają skandynawski styl, a czarne uchwyty dodają uroku całej zabudowie.

Czarne AGD w skandynawskiej kuchni
Jak już wielokrotnie pisaliśmy, okno w kuchni to jej niepodważalny atut. Dzienne promienie słoneczne i połyskujące wieczorem gwiazdy to coś, co nastraja człowieka…

Wyspa kuchenna w stylu skandynawskim

Jeśli wyspa w kuchni w stylu skandynawskim to kuchnia większych rozmiarów. Niewątpliwie wyspa kuchenna zajmuje dużo miejsca w centrum pomieszczenia. Kuchnia stworzona na styl skandynawski przede wszystkim musi być komfortowa. Dlatego nasza kuchnia stwarza idealne warunki do zaprojektowania delikatnej, jasnej kuchni z zachowaniem ergonomii pracy. W naszej koncepcji biała wyspa kuchenna stwarza warunki do przechowywania, jest ladą i miejscem roboczym. Praca w kuchni w towarzystwie rozmowy przy kawie to wymarzone warunki do gotowania. Podobnie dodatkowe szafki w wyspie kuchennej pomogą w wyselekcjonowaniu zawartości i zagwarantują szybki dostęp do nich.

Duża wyspa kuchenna z podniesieniem | koncept3d
Kuchnia w skandynawskim stylu z dużą wyspą i czarnymi uchwytami. Jeśli dokładniej się przyjrzymy, zauważymy ramkowy wzór frontów. Te w skandynawskim stylu spotykane są bardzo często

Kuchnia w stylu skandynawskim – dodatki

Przede wszystkim kuchnia w stylu skandynawskim nie jest nastawiona na przesyt dodatków, czy dekoracji. Niewątpliwie taka kuchnia ma przede wszystkim służyć pracy. Wszelkie dodatki jakie chcemy wprowadzić do wnętrza są funkcjonalnymi dodatkami. Dlatego dominuje tutaj prostota, ład i porządek. Mile widziane są doniczki z naturalnymi ziołami, czy elegancki mały sprzęt AGD na blacie kuchennym.

Biała kuchnia w stylu skandynawskim z szarym blatem | koncept3d projekty kuchni
W prezentowanym projekcie miejsce na lodówę znalazło się poza ciągiem całej zabudowy kuchennej. Skandynawski styl świetnie łączy się z niewielką cegiełką na ścianie

Skandynawska kuchnia z półwyspem i drewnianym blatem

Połączenie nowoczesności w postaci białego koloru, naturalności w postaci drewnianego blatu, oraz klasyki w postaci frezowanych frontów. Jak ocenimy efekt końcowy? Zdecydujcie sami!

Kuchnia styl skandynawski z blatem z naturalnego drewna

Niewątpliwie blat z naturalnego drewna odnajdzie się w każdej kuchni od tradycyjnej do nowoczesnej, po styl skandynawski. Drewno nie tylko w kuchni dodaje lekkości, naturalnego klimatu i spokoju w każdym wnętrzu. Blat z naturalnego drewna wymaga odpowiedniej pielęgnacji, ale potrafi ożywić klimat i wprowadzić naturę do wnętrza. Dlatego że struktura blatu z drewna nie jest jednolita, a przeciwnie posiada zarys słoi i sęków świetnie poradzi sobie z ukryciem zarysowań i ubić. Niewątpliwie takie zdarzają się w każdej kuchni, zwłaszcza nastawionej na intensywne korzystanie z niej.

Bardzo duża kuchnia w stylu skandynawskim z półwyspem to świeże spojrzenie na projektowanie kuchni | koncept3d
Wykonana przez nas wizualizacja kuchni w stylu skandynawskim zachwyca naturalnością…

Styl kuchni skandynawski – jak przygotować ścianę w kuchni

Ściana w kuchni w stylu skandynawskim w głównej mierze będzie gładką powierzchnią o jednolitym wzorze. Najczęściej są to tradycyjne płytki w jednym, jasnym kolorze. Taki wybór gwarantuje dodatkowo bezproblemowe utrzymanie czystości i łatwą pielęgnację. Nie namawiamy do szkła na ścianę z grafiką, czy tapety, gdyż z pewnością nie sprawdzi się w stylu prezentowanym w artykule. Na ścianie w tejże kuchni mogą znaleźć się otwarte półeczki, jednak uwagą naszej strony będzie ich zagospodarowanie. Pamiętajmy, że zawartością półeczek w kuchni skandynawskiej będą przedmioty, z których korzystamy na co dzień w kuchni – słoiki z przyprawami, doniczki z zieleniną, koszyczki ze słodyczami.

Projekty kuchni skandynawskich w koncept3d
Czasem więcej nie znaczy lepiej. Dwie wolnowiszące szafki i wolny biały pochłaniacz – to wystarczy

Styl skandynawski – lampy do kuchni

Bez wątpienia ergonomia w kuchni zakłada odpowiednie naświetlenie stref roboczych. Dlatego projektując kuchnię w tym stylu musimy dokładnie przemyśleć odpowiednie oświetlenie kuchni zachowujące równocześnie minimalizm. Dużą wygodą i typowym dla kuchni skandynawskiej będzie okno w kuchni. Przede wszystkim naturalne światło będzie najbardziej odpowiednim dla prawidłowego zmywania naczyń, czy doświetlenia blatu roboczego, na którym może dziać się wszystko. Pamiętajmy, aby dodatkowo doświetlić półwyspy, czy stoły poprzez popularne lampy wiszące. Kuchnia skandynawska powinna bić blaskiem o każdej porze dnia. Zachowajmy jednak styl i nie skupiajmy się na wyglądzie lamp, ale ich funkcjonalności.

Wysokie zabudowy to pewność wykorzystanego miejsca
Kuchnia w stylu skandynawskim z szafkami zabudowanymi pod sam sufit. Wykończenie pod sufitem stanowi drewniana listwa

Półwysep do kuchni w skandynawskim stylu

Półwysep w skandywanskiej kuchni z drewnianym blatem
Ogromny wybór krzeseł pozwoli na skomponowanie wyjątkowej przestrzeni, w której poczujemy się wyjątkowo

Kuchnia w stylu skandynawskim: podsumowanie

Jak możemy wywnioskować z powyższych zdjęć, kuchnia skandynawska cechować się będzie jasnymi kolorami oraz drewnianymi dodatkami. Lubimy takie połączenia, ponieważ całość sprawia ciepłe i przytulne wrażenie. Takie zestawienie wraz ze wzorem na drzwiach zdecydowanie przeniesie nas w przeszłość, kiedy z całą rodziną spędzało się zimowe wieczory w ciepłej i miłej atmosferze. Wam też życzymy, aby wasz wybór był tym właściwym i tym, który wasi najbliżsi zachowają na długo w swoich wspomnieniach. Powodzenia!

Poniżej więcej inspiracji

Shopping Cart
Przewiń do góry