Kuchnia z wyspą – 21 praktycznych aranżacji

Kuchnia z wyspą | koncept3d

Wyspa uchodzi za modny dodatek w umeblowaniu kuchni. Możliwości jakimi dysponuje obecny świat sprawiają, że znajdujemy coraz ciekawsze pomysły na organizację kuchni, a tym samym na wyspę w kuchni. Kuchnia z wyspą jako nowoczesna aranżacja może spełniać wiele funkcji. Wyspa może stać się strefą gotowania, zmywania, spożywania posiłków, czy efektem specjalnym. Zachęcamy do obejrzenia poniższych aranżacji i krótkich opisów, które sprawią, że kuchnia z wyspą stanie się inspiracją w Państwa wnętrzach.

Dla osób poszukujących innych ciekawych rozwiązań, polecamy artykuł Kuchnia z półwyspem – inspirujące aranżacje.

Kuchnia z wyspą jako obszarem do gotowania

Wyspa w kuchni to dość efektowny dodatek, a wyposażona w płytę indukcyjną staje się bardzo funkcjonalnym meblem. Dlaczego?

Ponieważ odciążamy meblościankę wyłączając płytę indukcyjną i okap z zabudowy

Miejsce okapu można zastąpić pojemnymi szafkami tworząc jednolitą kompozycję meblową. Dzięki temu wykorzystujemy maksymalnie przestrzeń. Okap wiszący w centrum kuchni nad wyspą to dość oryginalny obraz.

Biała kuchnia z wyspą i białymi krzesłami | koncept3d
Biały okap wolnowiszący nad wyspą kuchenną idealnie wkomponowuje się w biało drewnianą kuchnię

Ponieważ wyspa w kuchni z płytą indukcyjną wydziela obszar stricte do gotowania

Dodatkowo z racji, że jest to wyspa można zagospodarować ją w pojemne szuflady. Dbając o zdrowie nóg możemy wyposażyć szuflady w niezbędne przyrządy właśnie do przyrządzania posiłków.

Wizualizacja wyspy kuchennej z pięcioma szufladami
Wyspa z szufladami to dodatkowa przestrzeń do przechowywania wyposażenia kuchennego

Ponieważ uzyskujemy więcej blatu roboczego

Niewątpliwie dużą wygodą jest dysponowanie wolnym blatem obok zlewozmywaka, a także wokół obszaru do gotowania. Gdybyśmy zrezygnowali z wyspy byłoby zbyt ciasno patrząc na strefę przyrządzania posiłków. Duże pomieszczenie poprzez wprowadzenie wyspy nadal jest sporą kuchnią, ale wzbogacone o funkcjonalne rozwiązanie. Ponadto białe fronty optycznie powiększają i rozświetlają pomieszczenie.

Projekt białej kuchni z okapem wyspowym | koncept3d
Duże drzwi tarasowe wprowadzają do kuchni sporo naturalnego światła oraz szczególnie doświetlają wyspę kuchenną.

Pamiętać należy, że wyspa z płytą indukcyjną jako obszar gotowania będzie wymagać od nas gniazdek elektrycznych. Właśnie w tym miejscu dość często użyjemy drobnego sprzętu AGD. Bezpiecznym i „pod ręką” będzie ustawienie gniazdek z boku wyspy.

Na boku wyspy umiejscowiliśmy gniazdka | koncept3d
Na etapie projektu kuchni z wyspą pamiętać musimy o prawidłowym rozłożeniu gniazdek elektrycznych – przykładowo z boku

Ponieważ gotując przy wyspie nasza osoba zwrócona jest przodem do salonu i reszty domowników

Równocześnie wykonując obowiązki w kuchni integrujemy się i towarzyszymy w codziennych, rodzinnych rozmowach. Dodatkowo wyspę w kuchni z płytą indukcyjną możemy wzbogacić poprzez przedłużenie blatu oraz doposażenie krzesłami. Być może gotowanie przy kawie z koleżanką stanie się ciekawym doświadczeniem?

Projekt kuchni w odcieniach drewna i bieli | koncept3d
Wyspa w kuchni z płytą indukcyjną doposażona w hokery

Pamiętać musimy, aby wyspa z płyta indukcyjną i krzesłami była bezpieczna i w komfortowy sposób zagospodarowana. Płyta indukcyjna powinna być oddalona od siedzisk w bezpiecznej odległości.

Drewniana wyspa kuchenna wraz czarnym blatem | koncept3d
Wyspa z płytą indukcyjną, szufladami i hokerami jako maksymalne zagospodarowanie mebla

Wyspa w kuchni jako zabudowa wolnostojącego komina wentylacyjnego

Bardzo często zdarzają się pomieszczenia z niefortunnym, wolnostojącym kominem. Mogą powstać dylematy w jaki sposób urządzić kuchnię, żeby komin nie był dokuczliwym elementem. Nie jest to problem, a wręcz znakomity powód do nieszablonowej aranżacji wnętrza. Komin może stać się eleganckim filarem w centrum wyspy, ścianką do zawieszenia zegara, elementem oddzielającym kuchnię od jadalni, czy ścianką do zamontowania okapu nad wyspą z płytą indukcyjną.

Od środka na wyspie znajdziemy płytę indukcyją | koncept3d
Rozbudowana wyspa kuchenna z płytą indukcyjną, hokerami i wolnostojącym kominem

Poniżej aranżacja wyspy jako zabudowa wolnostojącego komina wentylacyjnego w czarno szarej kuchni. Komin idealnie wkomponował się w centrum wyspy tworząc filar oddzielający część z płytą indukcyjną od części jadalnianej. Podwyższony blat dla hokerów nie dość, że tworzy elegancką ladę to w bezpieczny sposób wraz z filarem oddziela część roboczą. 

Aranżacja czarnej kuchni z obudowanym przez wyspę filarem | koncept3d
Biały komin i wysokie krzesła to elegancki dodatek w czarnej kuchni

Duży, wolnostojący komin w kuchni może być elementem oddzielającym kuchnię od jadalni. W dużej kuchni taki komin jest podstawą do powstania wyspy wokół niego.

Duża kuchnia z wyspą i ceglanym kominem na środku pomieszczenia | koncept3d
Komin wykończony cegiełką nadał białej kuchni przytulnego charakteru

Duży komin posłuży jako solidna ścianka do zamontowania okapu nad wyspą z płytą indukcyjną. W ten sposób tworzymy oddzielne miejsce robocze stricte do gotowania z pełnym wyposażeniem.

Nad wyspą znajdziemy szklany panel aby cegła nie brudziła się | koncept3d
Wolnostojący komin w kuchni jako miejsce do zamontowania okapu. Cegła może być ciekawym elementem wykończeniowym

Kuchnia z wyspą i podwyższona ladą

Marzeniem wielu jest stworzenie mini baru w kuchni. Efekt taki uzyskamy poprzez odpowiedni mebel w kuchni, a osobą barmana może stać się tylko ochotnik wśród domowników. Wyspa z podwyższoną ladą nadaje kuchni właśnie takiego klimatu. Teraz kuchnia nie jest miejscem tylko do gotowania i spożywania posiłków, ale do towarzyskich rozmów w przyjaznym miejscu. Zresztą to w kuchni od dawna goszczono przybyłych w odwiedziny i stąd biło ciepło rodzinne.

Aranżacja klasycznej kuchni z dużą wyspą
Biała kuchnia z drewnianym wykończeniem jako nowoczesny obraz kuchni

Wyspa z ladą w kształcie litery L jak najbardziej sprawdzi się w dużej i nowoczesnej kuchni. Oprócz maksymalnie zagospodarowanej przestrzeni każdy z przybyłych gości doświadczy swobody i poczuje się jak u siebie.

Duża wyspa kuchenna z półokrągłą ladą
Wyspa z ladą w kształcie litery L

Kuchnia z dużymi oknami to niewątpliwie atut. Biała, oświetlona kuchnia stwarza wrażenie jeszcze większej. Dlatego jest znakomitym pomieszczeniem na wprowadzenie wyspy do jej centrum.

Białe meble do kuchni z niewielką wyspą do siedzenia | koncept3d
Biała kuchnia z czarnymi dodatkami i okrągłymi hokerami

Niektóre projekty wysp skupione są tylko i wyłącznie na uzyskaniu podwyższonej lady. Siedzenie przy ladzie to inny od popularnych sposobów na relaks w kuchni. W takim wypadku wystarczy z prostej wyspy wydzielić wąski kawałek blatu i wysunąć go nieco ponad wyspę.

W wyspie znajdziemy dwa piony szuflad z czarnymi uchwytami | koncept3d
Mała wyspa w formie szafki z ladą

Wyspa w kuchni jako miejsce do spożywania posiłków

Kuchnia z wyspą do siedzenia może być miejscem spożywania posiłków, rozmów z domownikami, miejscem ugoszczenia znajomych, ale w każdym wypadku spełni się jako dodatkowy blat roboczy. Poniższa czarna kuchnia bez wyspy uchodzi za prosta i nowoczesną. Swoją oryginalność zyskała poprzez wprowadzenie wyspy z tworzącymi luźny klimat krzesłami.

Projekt eleganckiej czarnej kuchni z niewielką wyspą | koncept3d
Wyspa z przedłużonym blatem to idealne miejsce na spożycie śniadania

Wyspa powstała w identycznym stylu co pozostała cześć umeblowania, dzięki czemu idealnie wkomponowała się w pomieszczenie.

Kuchnia z wyspą i oknem | koncept3d
Szuflady w wyspie z uchwytami frezowanymi nadają efektu jednolitości ciemnych mebli

Poniższa biała i jednolita wyspa swoim wyglądem przypomina wielka skrzynie. Ten prosty projekt wyspy skrywa w sobie kilka ciekawych elementów. Na pewno jest bardzo pojemnym meblem, który w kuchni sprawdzi się znakomicie jako organizer na podstawowe i często używane przyrządy. Pełny dostęp do szafki narożnej zapewni kosz ‚Magic Corner‚.

Biała wyspa i czarne krzesła | koncept3d
Biała wyspa w dużej, oświetlonej kuchni

Wyspa z boku przypomina wielką kostkę, patrząc od strony siedzeń oryginalnym pomysłem staje się wgłębienie, które pozwala na wygodny odpoczynek.

Projekt ciekawej wyspy kuchennej z czarnymi krzesłami
Wyspa z ukrytym wgłębieniem na wygodny odpoczynek przy kawie

Poniższy model podwyższonej wyspy z hokerami jako oryginalny mebel świetnie wkomponował się w klasyczną białą kuchnię. Patrząc od wejścia wyspa jest niczym stół, lecz podwyższane krzesła dodają wyjątkowości miejscu.

Klasyczny projekt kuchni i wyspa na środku
Podwyższana wyspa doświetlona naturalnym światłem z dużego okna

Dosyć szeroka wyspa oprócz części dla relaksu została wyposażona w głębokie szafki. To znakomite miejsce do przechowywania naczyń kuchennych, zwłaszcza w sąsiedztwie zlewozmywaka. Wyspa po przeciwnej stronie zmywaka to wygodne miejsce na odkładanie wyczyszczonych naczyń. W trosce o zdrowie nie musimy pokonywać długich dystansów gotując w kuchni.

Kuchnia z wyspą a tutaj sama wyspa
Ciekawa dekoracja na wyspie nada kuchni wiosennego i niepowtarzalnego charakteru

Barwy czerni i bieli to ponadczasowa klasyka…

Barwy czerni i bieli bez wątpienia plasują się w czołówce wybieranych kolorów. Łącząc je z wyspą kuchenną otrzymujemy nowoczesny i bardzo klasyczny projekt.

Projekt białej kuchni z połyskowym blatem i wyspą | koncept3d
Czerń i biel to ponadczasowa klasyka

Wyspa z dużą ilością szafek czy szuflad, to pomysł na wygodne korzystanie z kuchni. Posiadacz takiej wyspy na pewno doceni bliskość talerzy, sztućców czy serwetek niezbędnych do spożywania posiłków przy wyspie. Taki mebel bez wątpienia jest pomocny w kuchni, a niezbędne kuchenne drobiazgi będziemy mieć na wyciągnięcie ręki, lecz dyskretnie schowane.

Pod wyspą znajdują się drzwi i szuflady
Wyspa kuchenna pełniąca funkcję bardzo pojemnego mebla

Projekt kuchni nie skupia się tylko i wyłącznie na meblach. Delikatne zdobienia na frontach w poniższym projekcie wyróżniają się na tle bieli przez co nadają kuchni unikatowego charakteru. Jednakże najbardziej przykuwającym uwagę detalem jest aranżacja ściany w kuchni. Niespotykane i wyraziste wzory sprawiają, że biała kuchnia promienieje.

Duże nowoczesne meble kuchenne, których serce stanowi wyspa | koncept3d
Biała kuchnia z wyspą rozpromieniona poprzez bogatą ściankę pomiędzy szafkami

Urok jaki wydobywa się z białej kuchni to efekt wprowadzenia do pomieszczenia wyspy. Jak już wspominaliśmy pierwszą rzeczą jaka rzuca się w oczy jest centralna część pomieszczenia, a więc należy pamiętać, że wyspa w kuchni  to dość szczególny mebel. Drzwi szafek wiszących podnoszone są wysokiej jakości podnośnikami.

Pod blatem wyspy znajdziemy dziewięć szuflad
Niewielka, biała wyspa integruje się znakomicie z resztą umeblowania

A może kuchni z wyspą i szafą przesuwną?

Dalej projekt bardzo funkcjonalnej kuchni przepełnionej bogatym wyposażeniem. Znakomitym pomysłem i być może inspiracją dla Państwa będzie wprowadzenie szafy przesuwnej do kuchni. Duża przestrzeń pozwoliła także na wydzielenie miejsca pod pralkę. Tak bogato zagospodarowana kuchnia na pewno stanie się znikomo opuszczanym miejscem w domu.

Projekt mebli kuchennych z szafą i wyspą na środku | koncept3d
Projekt kuchni z szafą przesuwną i wolnostojącą pralką przy ścianie

W tak funkcjonalnej kuchni nie zabrakło miejsca na wyspę. Biała wyspa w drewnianej kuchni to połączenie jak najbardziej nowoczesne i najczęściej wybierane przez klientów w obecnym czasie.

Złote uchwyty komponują się pięknie w niewielkiej nowoczesnej wysepce | koncept3d
Biało drewniana wyspa ze złotymi uchwytami to świeży trend w obecnych projektach kuchni

Bardzo twórczy i nowatorki pomysł na wyspę kuchenną wprowadzono do poniższego projektu. Na pierwszy rzut oka to stół, patrząc głębiej dostrzegamy wyspę. Przedłużenie części wyspy, która pełni funkcję stołu jest dosyć wielkie, dlatego spożywanie posiłku będzie bardzo wygodne. Dodatkowym komfortem jest fakt, że spożywanie posiłku może odbywać się w towarzystwie reszty domowników wypełniających codzienne obowiązki w kuchni.

Drewniana kuchni z wyspą przeznaczoną do siedzenia | koncept3d
Projekt wyspy ze stołem i lampami wiszącymi w czarnych barwach

Jesteśmy pewni, ze stół połączony z wyspą wprowadza do domu bardzo rodzinną atmosferę. Rozmowy przy obiedzie i większy kontakt z resztą domowników to w dzisiejszych czasach bardzo potrzebne i cenione podejście.

Dodatkowy blat dokładany do kuchennej wyspy | koncept3d
Stół połączony z wyspą dodaje rodzinną atmosferę w kuchni

Piękny, promieniujący obraz klasycznej białej kuchni jest popularnym trendem w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Uwagę przyciąga piekarnik w słupku, który idealnie komponuje się z resztą zabudowy. Klasyka połączona z nowoczesnością to projekt powstały na skutek dobrze przemyślanego planu.

Projekt kuchni w jasnych barwach i z granatową wolnostojącą wyspą na środku | koncept3d
Klasyczna, biała kuchnia z nowoczesną wyspą

Pięknie prezentuje się w kuchniach wyspa, która swoim wyglądem i barwą totalnie kontrastuje w stosunku do reszty umeblowania. Zresztą mówią, że kontrasty się przyciągają, a dowodem na to jest poniższa wyspa.

Kuchnia z wyspą i drewnianym dokładanym blatem | koncept3d
Granatowa wyspa w białej kuchni to miłe dla oka i postępowe połączenie

Wyspa jako dodatkowa szafka z szufladami

W mniejszych kuchniach, gdzie nie można pozwolić sobie na część jadalnianą mile widziana jest niewielka szafka położona w centrum jako wyspa. Kuchnia uzyskała ciekawy design, a domownikom posłuży jako dodatkowe miejsce z blatem roboczym. Wyspa jest szafką z szufladami stąd dodatkową strefa do przechowywania.

Ciekawa duża kuchnia z kwadratową wyspą na środku | koncept3d
Niewielka wyspa bez krzeseł to dodatkowe miejsce do przechowywania

Dla domowników wyspa stanie się wygodnym miejscem do odłożenia produktów wyjętych z szafki, wymytych talerzy, czy usmażonych naleśników.

Niewielka wyspa kuchenna z jasnego drewna
Niewielka wyspa poprawiająca komfort pracy w kuchni

Wyspa w kuchni połączona ze stołem

Wyspa połączona ze stołem to przez wielu wymarzone rozwiązanie, zwłaszcza posiadaczy dużych kuchni. Oryginalność to coś wyjątkowego, a stół w połączeniu z wyspą z pewnością przykuje uwagę niejednego. Dodatkowo wygoda jaka wynika z takiego połączenia może zaważyć w podjęciu decyzji przy organizacji nowej kuchni. Mile widziane są kontrasty, jak poniżej biała kuchnia i całkiem odmienną niebieską wyspą.

Duże klasyczne meble kuchenne wraz z niebieską wyspą | koncept3d
Niebieska wyspa połączona ze stołem w białej kuchni

Prezentowana poniżej wyspa kuchenna składa się z czterech wysokiej jakości szuflad. Wykorzystano tutaj prowadnice z cichym domykiem, dzięki czemu zachowaliśmy wysoki komfort użytkowania. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem dotyczącym prowadnic w szafkach kuchennych.

Aranżacja dużej wyspy kuchennej z czterema szufladami pod blatem | koncept3d
Wyspa z pojemnymi szufladami to kolejny organizer na drobiazgi kuchenne

Istnieją dwa sposoby na połączenie stołu z wyspą. Jeden rodzaj to przedłużenie blatu pochodzącego z wyspy, przez co dwie nogi stołu są częścią wyspy – zdjęcie powyżej. Drugim sposobem jest dostawienie stołu do wyspy. To bardzo elastyczny sposób i coraz częściej stosowany. W sytuacji, kiedy zachodzi potrzeba stworzenia większej ilości wolnego obszaru bez problemu możemy przestawić stół w inne miejsce pozostawiając samą wyspę.

Bardzo duża kremowa kuchnia z wyspą i dokładanym stołem
Duży drewniany stół w kuchni dodaje pomieszczeniu atmosferę zgody i ciepła rodzinnego

Wyspa, do której dostawiany jest stół nie musi być wysokim meblem. Ku takiej wyspie nie dokłada się dodatkowych krzeseł, stąd może to być wolnostojąca szafka z szufladami jako dodatkowe miejsce na wyposażenie kuchenne. Taki mebel w centrum dużej kuchni jest mile widziany i nadaje wnętrzu nowoczesnego klimatu. Jednocześnie zyskamy dodatkowy blat, którego zawsze brakuje przy kulinarnych zajęciach.

Dół wyspy to drewniany cokolik
Wyspa w formie szafki z szufladami posłuży jako dodatkowy blat roboczy w przyrządzaniu posiłków

Więcej o tej kuchni przeczytać można w poniższym artykule:

Kuchnia z wyspą jako meblem do ekspozycji

Kuchnia nie jest tylko miejscem do przyrządzania posiłków. Tutaj pochwalimy się pysznymi wypiekami, czy zaprezentujemy wyjątkową zastawę kuchenną. To pomieszczenie, w którym możemy przechować wina z różnych zakątków świata, jakie przywieźliśmy z podróży. Wyspa jako oryginalny element w kuchni może posłużyć nam jako właśnie mebel do ekspozycji kuchennego wyposażenia, czy kulinarnych nowości ze świata.

Duża klasyczna kuchnia z witrynami i podświetloną wyspą | koncept3d
Klasyczna wyspa z oszklonymi witrynkami jako miejsce do zaprezentowania oryginalnej zastawy kuchennej

Wyspa z witrynkami ze szkłem to element bardzo dekoracyjny w kuchni. Taki mebel oprócz dodatkowych półek i szuflad do zagospodarowania daje nam do wykorzystania dużą powierzchnię blatu. To może być podstawa do położenia przygotowanych wcześniej dań, czy deserów dla gości, idealne miejsce dla świeżych i pachnących kwiatów, czy często czytanych czasopism.

Klasyka, a zarazem nowoczesność w wyspie z witrynkami

Poniżej projekt z bardzo rozbudowaną i dość spora wyspą w kuchni. Wyspa z racji, że jest duża wyposażona została w prawie każdą możliwość. Wyspa w kształcie litery L w centrum kuchni to bardzo komfortowy model ze względu na jej opływowy charakter. Pełna wygoda pracy wynika z dużej powierzchni wolnego blatu oraz sporej przestrzeni w przemieszczaniu się. Przy takiej wyspie można wykonać niemal każdą czynność. Wyspa oprócz wyposażenia w duży blat roboczy, zlewozmywak i płytę indukcyjną zawiera pojemne szuflady oraz otwarte półki i witrynki. Wyspa jest połączeniem części roboczej z wystawową po miejsce do przechowywania. Można powiedzieć druga mini kuchnia w centrum kuchni.

Bardzo duża wyspa kuchenna w kształcie litery L | koncept3d
Model rozbudowanej wyspy z różnorodnym wyposażeniem

Z racji dużego wnętrza mogliśmy pozwolić sobie na wprowadzenie niewielkiego stolika z dwoma krzesłami. Stolik w każdej chwili może zostać przełożony w inne miejsce lub zlikwidowany. Wiadomo, w kuchni się pracuje, ale także oczekuje na wypiek, czy zagotowanie zupy. Samą chwilę przerwy można przyjemnie spędzić  w odpoczynku z dobrą kawą, czy przy krzyżówce.

W wyspie zamontowaliśmy czarny zlewozmywak i płytę grzewczą
Dostawiany stolik do wyspy w każdym momencie można zlikwidować

Kuchnia z wyspą w stylu bardzo klasycznym

Kuchnie w klasycznym stylu to od dawna cenione na całym świecie projekty. Dlaczego? No pewnie dlatego, że mnogością zdobień, filunków i innych ciekawych elementów należą do wyższej klasy. W poniższym przykładzie, kuchnię taką połączyliśmy razem z wyspą. Ale o tym przeczytacie dokładnie klikając na poniższy artykuł.

Klasyczna kremowa kuchnia z wyspą i drewnianym pochłaniaczem | koncept3d
Przedstawiana kuchnia z wyspą należy do naprawdę wyższej ligi…

Wewnętrzna część lady w naszej wyspie ze względów technicznych wykorzystana została na zabudowany sprzęt AGD: mikrofalę i piekarnik. Zdecydowanie zyskaliśmy tym samym więcej przestrzeni w głównym ciągu mebli. Poza tym, efekt wizualny również bardzo pozytywny!

Wizualizacja kuchni z klasyczną wyspą | koncept3d
Wewnętrzną część wyspy zajmuje piekarnik oraz kuchenka mikrofalowa

Kuchnia z wyspą: podsumowanie

Kuchnie z wyspami należą obecnie do ścisłej czołówki wykonywanych na zamówienie. Mnogość ich zalet oraz wizualnych kombinacji nie pozwala na nudę w kuchni, oraz czyni z niej bardziej ergonomiczną. Pamiętajmy, aby jednak w tym wszystkim zachować umiar i nie przesadzić. Czasem mniej znaczy lepiej. jakby nie było… kuchnia z wyspą obecnie króluje!

Poniżej więcej inspiracji

3 thoughts on “Kuchnia z wyspą – 21 praktycznych aranżacji”

  1. Pingback: Kuchnia z grafiką na szkle [ekstrawagancki projekt]

  2. Pingback: Granatowa kuchnia z drewnem Hikora naturalna [hit roku]

  3. Pingback: Nowoczesna ciemna kuchnia z wyspą - tajemniczość na każdym kroku

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *