Kuchnia z wyspą – praktyczne aranżacje

Kuchnia z wyspą | koncept3d projekty kuchni

Uchodzi ona za modny dodatek w umeblowaniu kuchni. Możliwości jakimi dysponuje obecny świat sprawiają, że znajdujemy coraz ciekawsze pomysły na organizację kuchni. Kuchnia z wyspą jako nowoczesna aranżacja może spełniać wiele funkcji. Może stać się strefą gotowania, zmywania, spożywania posiłków, czy efektem specjalnym. Zachęcamy do obejrzenia poniższych aranżacji i krótkich opisów, które sprawią, że kuchnia z tym eleganckim dodatkiem stanie się inspiracją w Państwa wnętrzach.

Nie w każdych pomieszczeniach jednak będzie to optymalne rozwiązanie. W związku z tym przygotowaliśmy artykuł z inspiracjami dotyczącymi kuchni z półwyspem. Również zachęcamy do przeglądu ciekawych projektów.

Kuchnia + wyspa jako obszar do gotowania

Wyspa w kuchni to dość efektowny dodatek, a wyposażona w płytę indukcyjną staje się bardzo funkcjonalnym meblem. Dlaczego?

Ponieważ kuchnia z wyspą to odciążenie meblościanki wyłączając płytę indukcyjną i okap z zabudowy

Pojemne szafki tworzące jednolitą kompozycję meblową. Dzięki temu wykorzystujemy maksymalnie przestrzeń. Pochłaniacz wbudowany w blat za płytą grzewczą to dość oryginalny obraz.

Biała kuchnia z wyspą i miejscem do siedzenia | koncept3d projekty kuchni
Wyspa z szufladami to dodatkowa przestrzeń do przechowywania wyposażenia kuchennego

Ponieważ wyspa w kuchni z płytą indukcyjną wydziela obszar stricte do gotowania

Dodatkowo można zagospodarować ją w pojemne szuflady. Dbając o zdrowie nóg możemy wyposażyć szuflady w niezbędne przyrządy właśnie do przyrządzania posiłków.

Duża kuchnia z wyspą w kolorze granatu | koncept3d projekty kuchni
Niewidoczny okap montowany w blacie za płytą grzewczą idealnie wkomponowuje się w wyspę

Ponieważ kuchnie z wyspą to więcej blatu roboczego

Niewątpliwie dużą wygodą jest dysponowanie wolnym blatem obok zlewozmywaka, a także wokół obszaru do gotowania. Gdybyśmy zrezygnowali z wyspy byłoby zbyt ciasno patrząc na strefę przyrządzania posiłków. Duże pomieszczenie poprzez jej wprowadzenie nadal jest sporą kuchnią, ale wzbogacone o funkcjonalne rozwiązanie. Ponadto białe fronty optycznie powiększają i rozświetlają pomieszczenie.

Wyspa kuchenna wolnostojącą | koncept3d projekty kuchni
Ciekawe oświetlenie nad wyspą kuchenną wprowadzi dodatkowe światło, które niewątpliwie przyda się podczas kuchennych obowiązków

Pamiętać należy, że wyspa to często centralny punkt naszego pomieszczenia. W związku z tym pamiętajmy, aby był on elegancki i nie przytłaczał całego pomieszczenia. Ciekawym rozwiązaniem może stać się dodatkowa lada – może z kamienia?

Wolnostojąca wyspa w kuchni z drewnianym blatem | koncept3d projekty kuchni
Na etapie projektu kuchni z wyspą pamiętać musimy o odpowiednim przygotowaniu miejsca do spożywania posiłków

Ponieważ projekty kuchni z wyspą to ciągły kontakt z domownikami

Równocześnie wykonując obowiązki w kuchni integrujemy się i towarzyszymy w codziennych, rodzinnych rozmowach. Dodatkowo wyspę w kuchn możemy wzbogacić poprzez przedłużenie blatu oraz doposażenie krzesłami. Być może gotowanie przy kawie z koleżanką stanie się ciekawym doświadczeniem? Przy projektowaniu kuchni zwróćmy również uwagę na rozkład mebli w pomieszczeniu. Poniższa wizualizacja to układ kuchni w kształcie litery L i z nowoczesnymi krzesłami. Warto zatrzymać się chwilkę na tym projekcie ponieważ wiele z waszych układów wyglądać będzie za pewne bardzo podobnie do tego.

Kuchnia z wyspą do siedzenia i ciekawa jej aranżacja w drewnianym kolorze | koncept3d projekty kuchni
Wyspa w kuchni z pionowymi lamelami od strony salonu. Lamele w tym wypadku drewniane

Pamiętać musimy, aby wyspa była bezpieczna i w komfortowy sposób zagospodarowana. Komfortowy znaczy taki, że osoby siedzące przy niej będą czuć się luźno i niczym nieskrępowane.

Szary blat w wyspie kuchennej otwartej na salon | koncept3d projekty kuchni
Płyta indukcyjna, szuflady i hokery jako maksymalne zagospodarowanie mebla

Kuchnia z wyspą otwarta na salon

Kuchnia z wyspą otwarta na salon | koncept3d aranżacje kuchni
Nowoczesna kuchnia z wyspą do siedzenia otwarta na salon | koncept3d aranżacje kuchni

Wyspa w kuchni jako zabudowa wolnostojącego komina wentylacyjnego

Bardzo często zdarzają się pomieszczenia z niefortunnym, wolnostojącym kominem. Mogą powstać dylematy w jaki sposób urządzić kuchnię, żeby komin nie był dokuczliwym elementem. Nie jest to problem, a wręcz znakomity powód do nieszablonowej aranżacji wnętrza. Komin może stać się eleganckim filarem w centrum, ścianką do zawieszenia zegara, elementem oddzielającym kuchnię od jadalni, czy ścianką do zamontowania okapu nad ladą z płytą indukcyjną.

Rozbudowana wyspa kuchenna z płytą indukcyjną, hokerami i wolnostojącym kominem

Poniżej aranżacja jako zabudowa wolnostojącego komina wentylacyjnego w czarno szarej kuchni. Komin idealnie wkomponował się w centrum lady tworząc filar oddzielający część z płytą indukcyjną od części jadalnianej. Podwyższony blat dla hokerów nie dość, że tworzy elegancką ladę to w bezpieczny sposób wraz z filarem oddziela część roboczą. 

Biały komin i wysokie krzesła to elegancki dodatek w czarnej kuchni

Duży, wolnostojący komin w kuchni może być elementem oddzielającym kuchnię od jadalni. W dużej kuchni taki komin jest podstawą do powstania wyspy wokół niego.

Komin wykończony cegiełką nadał białej kuchni przytulnego charakteru

Duży komin posłuży jako solidna ścianka do zamontowania okapu nad wyspą z płytą indukcyjną. W ten sposób tworzymy oddzielne miejsce robocze stricte do gotowania z pełnym wyposażeniem.

Wolnostojący komin w kuchni jako miejsce do zamontowania okapu. Cegła może być ciekawym elementem wykończeniowym

Wyspa kuchenna z szufladami

Marzeniem wielu jest stworzenie mini baru w kuchni. Efekt taki uzyskamy poprzez odpowiedni mebel w kuchni, a osobą barmana może stać się tylko ochotnik wśród domowników. Wyspa z podwyższoną ladą nadaje kuchni właśnie takiego klimatu. Teraz kuchnia nie jest miejscem tylko do gotowania i spożywania posiłków, ale do towarzyskich rozmów w przyjaznym miejscu. Zresztą to w kuchni od dawna goszczono przybyłych w odwiedziny i stąd biło ciepło rodzinne.

Nowoczesna kuchnia z wyspą do siedzenia | koncept3d projekty kuchni
Nowoczesne meble kuchenne z wyspą do siedzenia i wysokimi, białymi krzesłami

Wyspa z ladą jak najbardziej sprawdzi się w dużej i nowoczesnej kuchni. Oprócz maksymalnie zagospodarowanej przestrzeni każdy z przybyłych gości doświadczy swobody i poczuje się jak u siebie.

Wyspa kuchenna z ladą do siedzenia | koncept3d inspiracje
Wyspa z trzema rzędami szafek od wewnętrznej strony. Całość wykończona ciemnym, pięknym blatem roboczym

Kuchnia z dużymi oknami to niewątpliwie atut. Biała, oświetlona kuchnia stwarza wrażenie jeszcze większej. Dlatego jest znakomitym pomieszczeniem na wprowadzenie wyspy do jej centrum.

Biała kuchnia z czarnymi dodatkami i okrągłymi hokerami

Niektóre projekty skupione są tylko i wyłącznie na uzyskaniu podwyższonej lady. Siedzenie przy ladzie to inny od popularnych sposobów na relaks w kuchni. W takim wypadku wystarczy z prostej wyspy wydzielić wąski kawałek blatu i wysunąć go nieco ponad blat roboczy.

Mała wyspa w formie szafki z ladą. Kolor blatu to dąb Lancelot

Nowoczesna kuchnia z wyspą do siedzenia, jako miejsce do spożywania posiłków

Kuchnia z obszarem do siedzenia może być miejscem spożywania posiłków, rozmów z domownikami, miejscem ugoszczenia znajomych, ale w każdym wypadku spełni się jako dodatkowy blat roboczy. Poniższa czarno biała kuchnia uchodzi za prosta i nowoczesną. Swoją oryginalność zyskała poprzez wprowadzenie dodatkowego wolnostojącego mebla z tworzącymi luźny klimat krzesłami.

Nowoczesne meble kuchenne z wyspą i drewnem | koncept3d projekty kuchni
Przedłużenie blatu to idealne miejsce na spożycie śniadania

Wyspa powstała w identycznym stylu co pozostała cześć umeblowania, dzięki czemu idealnie wkomponowała się w pomieszczenie.

Meble kuchenne z wyspą | koncept3d aranżacje mebli
Pionowy bok wyspy stanowi ten sam materiał co blat roboczy. Jest no warte zapamiętania rozwiązanie

Poniższa biała i jednolita lada swoim wyglądem przypomina wielka skrzynie. Ten prosty projekt skrywa w sobie kilka ciekawych elementów. Na pewno jest bardzo pojemnym meblem, który w kuchni sprawdzi się znakomicie jako organizer na podstawowe i często używane przyrządy. System narożny wysokiej jakości zapewni odpowiedni dostęp do rogu szafki.

Biała wyspa w dużej, oświetlonej kuchni

Z boku przypomina wielką kostkę, patrząc od strony siedzeń oryginalnym pomysłem staje się wgłębienie, które pozwala na wygodny odpoczynek.

Wyspa z ukrytym wgłębieniem na wygodny odpoczynek przy kawie

Wyspy kuchenne w klasycznych kuchniach to nic nowego

Poniższy model podwyższonej lady z hokerami jako oryginalny mebel świetnie wkomponował się w klasyczną białą kuchnię. Patrząc od wejścia jest niczym stół, lecz podwyższane krzesła dodają wyjątkowości miejscu.

Wyspa z ukrytym wgłębieniem na wygodny odpoczynek przy kawie

Dosyć szeroka gabarytowo oprócz części dla relaksu została wyposażona w głębokie szafki. To znakomite miejsce do przechowywania naczyń kuchennych, zwłaszcza w sąsiedztwie zlewozmywaka. Dodatkowa przestrzeń po przeciwnej stronie zmywaka to wygodne miejsce na odkładanie wyczyszczonych naczyń. W trosce o zdrowie nie musimy pokonywać długich dystansów gotując w kuchni.

Ciekawa dekoracja nada kuchni wiosennego i niepowtarzalnego charakteru

Projekt wyspy w kuchni w kolorach czerni i bieli to ponadczasowa klasyka…

Barwy czerni i bieli bez wątpienia plasują się w czołówce wybieranych kolorów. Łącząc je z wyspą kuchenną otrzymujemy nowoczesny i bardzo klasyczny projekt. Ciemny blat to produkt z firmy SWISS KRONO, czyli jednego z wiodących producentów blatów kuchennych.

Czerń i biel to ponadczasowa klasyka

Duża ilość szafek czy szuflad, to pomysł na wygodne korzystanie z kuchni. Posiadacz takiej wyspy na pewno doceni bliskość talerzy, sztućców czy serwetek niezbędnych do spożywania posiłków przy ladzie. Taki mebel bez wątpienia jest pomocny w kuchni, a niezbędne kuchenne drobiazgi będziemy mieć na wyciągnięcie ręki, lecz dyskretnie schowane.

Wyspa kuchenna pełniąca funkcję bardzo pojemnego mebla

Projekt kuchni nie skupia się tylko i wyłącznie na meblach. Delikatne zdobienia na frontach w poniższym projekcie wyróżniają się na tle bieli przez co nadają kuchni unikatowego charakteru. Jednakże najbardziej przykuwającym uwagę detalem jest aranżacja ściany w kuchni. Niespotykane i wyraziste wzory sprawiają, że biała kuchnia promienieje.

Biała kuchnia rozpromieniona poprzez bogatą ściankę pomiędzy szafkami

Urok jaki wydobywa się z białej kuchni, zabudowanej na kształt litery U to efekt wprowadzenia do pomieszczenia wyspy na środku. Jak już wspominaliśmy pierwszą rzeczą jaka rzuca się w oczy jest centralna część pomieszczenia, a więc należy pamiętać, że w kuchni to dość szczególny mebel. Drzwi szafek wiszących podnoszone są wysokiej jakości podnośnikami.

Niewielka, biała wyspa integruje się znakomicie z resztą umeblowania

A może meble kuchenne z wyspą i szafą przesuwną w kuchni?

Dalej projekt bardzo funkcjonalnej kuchni przepełnionej bogatym wyposażeniem. Znakomitym pomysłem i być może inspiracją dla Państwa będzie wprowadzenie szafy przesuwnej do kuchni. Duża przestrzeń pozwoliła także na wydzielenie miejsca pod pralkę. Tak bogato zagospodarowana kuchnia na pewno stanie się znikomo opuszczanym miejscem w domu.

Projekt kuchni z szafą z drzwiami przesuwnymi i wolnostojącą pralką przy ścianie

W tak funkcjonalnej kuchni nie zabrakło miejsca na wolnostojący mebel. Biała wyspa w drewnianej kuchni to połączenie jak najbardziej nowoczesne i najczęściej wybierane przez klientów w obecnym czasie.

Złote uchwyty to świeży trend w obecnych projektach kuchni

Bardzo twórczy i nowatorki pomysł, czyli funkcjonalna kuchnia z wyspą. Na pierwszy rzut oka to stół, patrząc głębiej – nie do końca. Przedłużenie blatu roboczego, który pełni funkcję stołu jest dosyć wielkie, dlatego spożywanie posiłku będzie bardzo wygodne. Dodatkowym komfortem jest fakt, że spożywanie posiłku może odbywać się w towarzystwie reszty domowników wypełniających codzienne obowiązki w kuchni.

Projekt ze stołem i lampami wiszącymi w czarnych barwach

Jesteśmy pewni, ze stół połączony z wyspą wprowadza do domu bardzo rodzinną atmosferę. Rozmowy przy obiedzie i większy kontakt z resztą domowników to w dzisiejszych czasach bardzo potrzebne i cenione podejście.

Stół połączony z wyspą dodaje rodzinną atmosferę w kuchni

Biała kuchnia z wyspą w niebieskim kolorze

Piękny, promieniujący obraz klasycznej białej kuchni jest popularnym trendem w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Uwagę przyciąga piekarnik w słupku, który idealnie komponuje się z resztą zabudowy. Klasyka połączona z nowoczesnością to projekt powstały na skutek dobrze przemyślanego planu.

Klasyczna, biała kuchnia z nowoczesną wyspą

Pięknie prezentuje się w kuchniach wyspa, która swoim wyglądem i barwą totalnie kontrastuje w stosunku do reszty umeblowania. Zresztą mówią, że kontrasty się przyciągają, a dowodem na to jest poniższa wizualizacja.

Granatowa dodatek w białej kuchni to miłe dla oka i postępowe połączenie

Wyspa kuchenna jako dodatkowa szafka z szufladami

W mniejszych kuchniach, gdzie nie można pozwolić sobie na część jadalnianą mile widziana jest niewielka szafka położona w centrum. Kuchnia uzyskała ciekawy design, a domownikom posłuży jako dodatkowe miejsce z blatem roboczym. Poza tym dzięki szufladom otrzymujemy dodatkową strefę do przechowywania.

Niewielka wyspa bez krzeseł to dodatkowe miejsce do przechowywania

Dla domowników lada stanie się wygodnym miejscem do odłożenia produktów wyjętych z szafki, wymytych talerzy, czy usmażonych naleśników.

Niewielka wyspa poprawiająca komfort pracy w kuchni

Kuchnia z wyspą na środku

Połączenie ze ze stołem to przez wielu wymarzone rozwiązanie, zwłaszcza posiadaczy dużych kuchni. Oryginalność to coś wyjątkowego, a stół w połączeniu z wyspą z pewnością przykuje uwagę niejednego. Dodatkowo wygoda jaka wynika z takiego połączenia może zaważyć w podjęciu decyzji przy organizacji nowej kuchni. Mile widziane są kontrasty, jak poniżej biała kuchnia i całkiem odmienny niebieski element.

Niebieska wyspa połączona ze stołem w białej kuchni

Prezentowany poniżej mebel składa się z czterech wysokiej jakości szuflad, na solidnych prowadnicach kuchennych. Wykorzystano tutaj prowadnice z cichym domykiem, dzięki czemu zachowaliśmy wysoki komfort użytkowania.

Wyspa z pojemnymi szufladami to kolejny organizer na drobiazgi kuchenne

Istnieją dwa sposoby na połączenie stołu z wyspą. Jeden rodzaj to przedłużenie blatu, przez co dwie nogi stołu są częścią całości – zdjęcie powyżej. Drugim sposobem jest dostawienie stołu. To bardzo elastyczny sposób i coraz częściej stosowany. W sytuacji, kiedy zachodzi potrzeba stworzenia większej ilości wolnego obszaru bez problemu możemy przestawić stół w inne miejsce pozostawiając samą wyspę.

Duży drewniany stół w kuchni dodaje pomieszczeniu atmosferę ciepła rodzinnego

Element, do którego dostawiany jest stół nie musi być wysokim meblem. Ku takiej wyspie nie dokłada się dodatkowych krzeseł, stąd może to być wolnostojąca szafka z szufladami jako dodatkowe miejsce na wyposażenie kuchenne. Taki mebel w centrum dużej kuchni jest mile widziany i nadaje wnętrzu nowoczesnego klimatu. Jednocześnie zyskamy dodatkowy blat, którego zawsze brakuje przy kulinarnych zajęciach.

Projekt wolnostojącej szafki z szufladami posłuży jako dodatkowy blat roboczy w przyrządzaniu posiłków

Kuchnia z wyspą jako meblem do ekspozycji

Kuchnia nie jest tylko miejscem do przyrządzania posiłków. Tutaj pochwalimy się pysznymi wypiekami, czy zaprezentujemy wyjątkową zastawę kuchenną. To pomieszczenie, w którym możemy przechować wina z różnych zakątków świata, jakie przywieźliśmy z podróży. Wyspa jako oryginalny element w kuchni może posłużyć nam jako właśnie mebel do ekspozycji kuchennego wyposażenia, czy kulinarnych nowości ze świata.

Klasyczna wyspa z oszklonymi witrynkami jako miejsce do zaprezentowania oryginalnej zastawy kuchennej

Wyspa z witrynkami ze szkłem to element bardzo dekoracyjny w kuchni. Taki mebel oprócz dodatkowych półek i szuflad do zagospodarowania daje nam do wykorzystania dużą powierzchnię blatu. To może być podstawa do położenia przygotowanych wcześniej dań, czy deserów dla gości, idealne miejsce dla świeżych i pachnących kwiatów, czy często czytanych czasopism.

Klasyka, a zarazem nowoczesność

Projekt dużej wyspy w kuchni w kształcie litery L

Poniżej projekt z bardzo rozbudowaną i dość spora wyspą w kuchni. Z racji, że jest ona duża wyposażona została w prawie każdą możliwość. Forma w kształcie litery L w centrum kuchni to bardzo komfortowy model ze względu na jej opływowy charakter. Pełna wygoda pracy wynika z dużej powierzchni wolnego blatu oraz sporej przestrzeni w przemieszczaniu się. Przy takiej wyspie można wykonać niemal każdą czynność. Oprócz wyposażenia w duży blat roboczy, zlewozmywak i płytę indukcyjną zawiera pojemne szuflady oraz otwarte półki i witrynki. Poza tym jest połączeniem części roboczej z wystawową po miejsce do przechowywania. Można powiedzieć druga mini kuchnia w centrum kuchni.

Model rozbudowanej wyspy z różnorodnym wyposażeniem

Z racji dużego wnętrza mogliśmy pozwolić sobie na wprowadzenie niewielkiego stolika z dwoma krzesłami. Stolik w każdej chwili może zostać przełożony w inne miejsce lub zlikwidowany. Wiadomo, w kuchni się pracuje, ale także oczekuje na wypiek, czy zagotowanie zupy. Samą chwilę przerwy można przyjemnie spędzić  w odpoczynku z dobrą kawą, czy przy krzyżówce.

Dostawiany stolik w każdym momencie można zlikwidować

Wyspa kuchenna z hokerami w stylu bardzo klasycznym

Kuchnie w klasycznym stylu to od dawna cenione na całym świecie projekty. Dlaczego? No pewnie dlatego, że mnogością zdobień, filunków i innych ciekawych elementów należą do wyższej klasy. W poniższym przykładzie duża klasyczna kuchnia ecru z wyspą. Myślimy, że jest to świetny i klasyczny przykład kuchni w tym stylu.

Przedstawiana kuchnia należy do naprawdę wyższej ligi…

Wewnętrzna część lady w naszej wyspie ze względów technicznych wykorzystana została na zabudowany sprzęt AGD: mikrofalę i piekarnik. Zdecydowanie zyskaliśmy tym samym więcej przestrzeni w głównym ciągu mebli. Poza tym, efekt wizualny również bardzo pozytywny!

Wewnętrzną część wyspy zajmuje piekarnik oraz kuchenka mikrofalowa

Inne ciekawe projekty kuchni z wyspą

Kuchnia z wyspą: podsumowanie

Powyższe projekty kuchni należą obecnie do ścisłej czołówki wykonywanych na zamówienie. Mnogość ich zalet oraz wizualnych kombinacji nie pozwala na nudę w kuchni, oraz czyni z niej bardziej ergonomiczną. Pamiętajmy, aby jednak w tym wszystkim zachować umiar i nie przesadzić. Czasem mniej znaczy lepiej. jakby nie było… kuchnia z wyspą obecnie króluje!

Poniżej więcej inspiracji

Shopping Cart
Przewiń do góry