Kuchnie w kształcie litery U – przykłady

Kuchnie w kształcie litery U to jeden z najczęstszych układów w naszych pomieszczeniach. Z tego powodu przez nasze ręce przewinęło się już setki projektów właśnie w tym układzie. Postaramy się, aby prezentowany artykuł stał się faktyczną pomocą, a zamieszczone aranżacje ciekawą inspiracją dla poszukujących ciekawych rozwiązań. Dla osób zainteresowanych innym układem polecamy wpis dotyczący kuchni w kształcie litery L lub kuchni jednorzędowej.

kuchnie w kształcie litery u
Kuchnia w U z długim półwyspem do siedzenia.
kuchnie w kształcie litery u
Aranżacja bardzo dużej kuchni w kształcie litery U i dodatkową ladą z lewej strony.
kuchnia w literę U
Biała kuchnia z zabudową na trzech ścianach i czarnym sprzętem AGD. Wykorzystano tutaj drewno dąb Lancelot.
kuchnia w U
Pastelowa zielona kuchnia z wolnostojącą wyspą i złotymi dodatkami.

Kuchnia w kształcie litery U otwarta na salon

Dobrze wiemy, że bardzo popularne stało się projektowanie kuchni otwartych na salon. Tego typu układ i rozmieszczenie mebli posiada bardzo dużo zalet. W związku z tym pojawiają się tutaj meble kuchenne zabudowane na trzech ścianach, czyli lubiany układ w kształcie litery U. Wybierając tego typu układ otrzymujemy bardzo dużo możliwości aranżacyjnych. Pomimo wielu zalet pamiętajmy, żeby tego typu meble kuchenne projektować z głową i nie przesadzić z liczbą szafek oraz ich niewłaściwym rozmieszczeniem. Zazwyczaj pomieszczenie pozwala na ergonomiczne zaprojektowanie całości z zachowaniem znanego wszystkim trójkąta roboczego.

kuchnie w kształcie litery U
Piękna kaszmirowa kuchnia w kształcie litery U z zachowanym trójkątem roboczym.
kuchnia w u z narożnym oknem i wyspą
Kuchnie w kształcie litery U to często bardzo duże okna w pomieszczeniach. Tutaj przykład ciemnej nowoczesnej zabudowy z wyspą i narożnym oknem.

Kuchnie w kształcie litery U ladą

Lada w kuchni pełnić może różnorakie funkcje. Przy założeniu, że kuchnia zaprojektowana zostanie na trzech ścianach spełni się jako naturalne oddzielenie części roboczej od rekreacyjnej. Siedząc z gośćmi przy stole nasza uwaga skupia się na rozmówcy a nie osobie krzątającej się w kuchni. Projekty tego typu cieszą się bardzo dużą popularnością i zainteresowaniem wśród osób poszukujących niebanalnych rozwiązań. Jeśli projektant zadba o szczegóły może powstać prawdziwe domowe arcydzieło.

kuchnia w kształcie litery U z ladą
Ciemna i bardzo nowoczesna kuchnia w układzie na trzech ścianach z dodatkowym miejscem na posiłek.
Kuchnia w literę U z ladą
Drewniana lada w białej połyskowej kuchni na trzech ścianach.

Kuchnie w U z oknem

Zalet okna w kuchni jest bardzo dużo i trzeba je wykorzystać. Pamiętajmy, aby nie przysłonić okna ale w pewien sposób je uwidocznić. Trzeba o to zadbać ponieważ w tego typu układzie prawie na 100% okno się pojawi i nie można go od tak zlekceważyć. Pamiętajmy, że każda dekoracja typu: firanka czy zasłony potrafi dodać do naszej kuchni oryginalności. Projektując kuchnię w U z oknem rozważmy także gdzie ma znaleźć się zlewozmywak i zmywarka. Zwróćmy także uwagę na to, czy bateria od zlewu nie będzie przeszkadzać w swobodnym otwarciu skrzydła okiennego. Niby wiadome, ale często o tym zapominamy.

kuchnie w kształcie litery u
Szara kuchnia w kształcie litery U z cienkimi, czarnymi uchwytami.
okno w kuchni w U z półwyspem
Czarne słupki z zabudowanym sprzętem AGD i oświetlającym je światłem z okna i pod szafkami.
granatowa kuchnia w kształcie U z oknem
Zwróćmy uwagę na okno, które naturalnie zostało wyeksponowane. Poza tym warto wspomnieć, że niewątpliwie granatowa kuchnia w dalszym ciągu stanowi ścisłą czołówkę tych najczęściej wybieranych.
kuchnia na trzy ściany
Aranżacja kuchni w dekorze kremowym z niewielkimi czarnymi uchwytami. Całość oczywiście na trzech ścianach.

Kuchnia w U

Tego typu koncepcja swobodnie zakładać może odpowiednie rozplanowanie sprzętów AGD. Co to oznacza? Otóż piekarnik, mikrofalę, lodówkę i ekspres zagospodarować możemy na jednej ścianie tworząc całą ścianę z wysokiej zabudowy. Dzięki tej koncepcji pozostałe meble pod blatem wykorzystamy na miejsce do przechowywania. Na drugiej ścianie z automatu pojawi się przestrzeń na płytę grzewczą. Trzecia ściana to zaś królestwo zlewozmywaka i kącik 'czystości’.

kuchnie w kształcie litery U
Piękna przeszklona witryna świetnie sprawdzi się od strony salonu.

Kuchnia w kształcie U

Meble na trzech ścianach to niewątpliwie bardzo trafny i optymalny układ. W związku z tym jeśli dobrze pomyślimy to wszystkie sprzęty i niezbędne urządzenia powinny bez problemu znaleźć swoje miejsce. Pamiętajmy żeby tylko wszystko dobrze przemyśleć i nie wciskać wszystkiego na siłę. Dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie z dobrego projektanta wnętrz/mebli, który niewątpliwe dużo ciekawych pomysłów wplecie w dany projekt.

kuchnia na trzy ściany
Szaro-biała kuchnia z Dębem Odwiecznym na trzech ścianach – lewa strona. Tutaj miejsce zajmuje płyta grzewcza i lodówka.
nowoczesna kuchnia w kształcie litery U z oknem
Nikt nie powiedział, że wszystkie ściany muszą być zabudowane. Zwróćmy uwagę na lewą stronę okna, która całkowicie pozbawiona została szafek wiszących.

Kuchnie w kształcie litery U – pamiętajmy o dużej ilości blatu roboczego!

Dobrze zaprojektowana kuchnia to kuchnia, która posiada dużą ilość blatu roboczego. Oczywiście nie każde pomieszczenie pozwala na to co chcemy, ale zazwyczaj w tych układach nie powinno być z tym problemu. Przestrzeń robocza to gwarancja wygodnej i spokojnej pracy. Kuchnie w kształcie litery U pozwolą nam na rozłożenie poszczególnych stref roboczych na tą do gotowania, zmywania i przechowywania. W związku z tym pomiędzy tymi strefami powinniśmy szukać miejsca do pracy – najlepiej jak najwięcej!

biała kuchnia w U
Kuchnia w U podzielona na strefy – do gotowania, zmywania i przechowywania.
kuchnie w kształcie litery U
Duża ilość blatu roboczego w kuchni jest bardzo ważna. Nie pomijajmy tego aspektu podczas projektowania swojej wymarzonej kuchni!

Kuchnia w kształcie litry C – przykładowe projekty

Koniecznie zobacz przykładowe projekty wykonane w kształcie litery C.

projekt kuchni w C
Projekt kaszmirowej kuchni z blatem Calacatta Michelangelo Kraków.
projekt kuchni w C, projekty dla stolarzy
Kuchnia z białym lacobelem i drewnem.
projekt mebli kuchennych w C, projekty mebli dla stolarzy
Czarna kuchnia z witryną i drewnem K003. Prezentowana aranżacja posiada uchwyty firmy Nomet.
Scroll to Top