Kuchnie na wymiar – zalety i wady

Meble kuchenne na wymiar w koncept3d

Niejednokrotnie podczas meblowania naszej kuchni zastanawiamy się co będzie lepszym rozwiązaniem i w którym kierunku podążać. Czy będą to kuchnie na wymiar czy gotowe zestawy z marketu. Jak to zwykle bywa, nie ma na to pytanie idealnej i jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od naszych oczekiwań oraz wymagań. W tym artykule postaramy się przybliżyć wady i zalety kuchni na indywidualne zamówienie. Spróbujemy znaleźć także odpowiedź na pytanie, kiedy nie opłaca się inwestować w meble pod wymiar.

Kuchnie na wymiar będą dopasowane do pomieszczenia

Jest to pierwsza i zdecydowanie najważniejsza zaleta. Nasze pomieszczenia są różnych kształtów, rozmiarów, posiadają więcej czy mniej okien. Wszystkie te uwarunkowania sprawiają, że aby w pełni i z zasadami ergonomii wykorzystać przestrzeń, powinniśmy rozważyć zakup mebli na wymiar. Zdecydowanie meble kuchenne nie są zakupem, którego dokonujemy co rok czy co dwa lata. Każdy z nas chce się czuć w swojej przestrzeni bezpiecznie i komfortowo. Jeśli już inwestujemy swoje pieniądze, zróbmy to przede wszystkim z głową, a w przypadku mebli pod wymiar cena wcale nie jest najważniejsza. Pamiętajmy, że przecież jedną z podstawowych potrzeb człowieka jest potrzeba bezpieczeństwa, w skład której zaliczamy m. in. spokój czy wygodę.

Kuchnie na wymiar to praktycznie nieograniczony wybór kolorystyki | koncept3d meble na zamówienie
Zdecydowanie białe meble kuchenne obecnie są najpopularniejszym wyborem wśród naszych klientów

Meble kuchenne na zamówienie będą z komponentów, które sami wybraliśmy

Kupując gotowe zestawy w marketach, musimy zdawać sobie sprawę, że nie za wiele mamy do powiedzenia przy konfiguracji szafek. To prawda – wybór wzorów jest ogromny, kolorystyka praktycznie nieograniczona lecz są to tylko elementy zewnętrzne, które cieszyć mają nasze oko. Meble kuchenne to jednak coś więcej, to głównie komponenty których nie dostrzegamy a mają niebagatelne znaczenie. Do elementów tych zaliczamy chociażby zawiasy, prowadnice, podnośniki do klap, kosze cargo czy wszelkiego rodzaju spowalniacze itp. Dla porównania wyobraźmy sobie piękny sportowy samochód o niebanalnym wyglądzie. Wszystko jest idealnie aż tu nagle okazuje się, że nie posiada on wspomagania kierownicy oraz klimatyzacji. Dokładnie to samo tyczy się mebli na zamówienie. Czasem ładniej nie znaczy lepiej.

Poza tym zwróćmy uwagę, że decydując się na meble pod indywidualne zamówienie mamy wpływ na również inne elementy. Do elementów tych należą: oświetlenie, wykorzystanie rogów kuchennych, czy chociażby wysokość swoich mebli.

Kuchnie na indywidualne zamówienie mają swój niepowtarzalny charakter

Tak, to zdecydowanie jest prawdą. Ileż razy podczas spotkań z klientami słyszymy, żeby wykonać projekt inny niż ma koleżanka czy bratowa 🙂 Sytuacja taka ma miejsce bardzo często, co tylko utwierdza nas w przekonaniu, że użytkownikom bardzo zależy na omawianym właśnie indywidualnym podejściu do mebli. Poza tym musimy sobie uświadomić, że przecież kuchnia na ogół jest miejscem gdzie spędzamy naprawdę bardzo dużo czasu. Dlatego stwórzmy więc przestrzeń dla siebie, taką w której TO MY będziemy się dobrze czuć i w której chętnie zrealizujemy nasze kulinarne pasje! Niewątpliwe indywidualny charakter kuchni otrzymamy wykorzystując przede wszystkim ulubione przez na fronty meblowe.

Meble Biertowice koncept3d to najwyższej jakości materiały i ciekawe projekty
Niepowtarzalnego charakteru nadać mogą ciekawe dodatki, półwysep może być jednym z nich

Kuchnie na wymiar najprawdopodobniej będą solidniejsze od tych gotowych

W zdecydowanej większości przypadków kuchnie na wymiar będą dużo porządniejsze niż te z marketu. Podstawowym czynnikiem, który wg nas na to wpływa, są po prostu materiały. Otwarcie przyznać trzeba, że my jako firma nie wykonujemy żadnych ekspertyz ani z zawziętą determinacją nie demaskujemy słabszej jakości materiałów z których jest wykonana większość mebli marketowych. Na przestrzeni lat nauczyliśmy się jednego – trzeba słuchać ludzi, trzeba z nimi rozmawiać. Setki domów, setki zmierzonych pomieszczeń oraz obejrzanych u klientów gotowych zestawów jest jasnym dowodem na to, że meble pod wymiar będą zdecydowanie trwalsze. Uświadommy sobie także, że materiał materiałowi nie jest równy…

Meble kuchenne na wymiar ukryją nierówności

Nasze domy czy mieszkania nie są pomieszczeniami namalowanymi w programie komputerowym z idealnymi pionami i poziomami. Są to często starsze lub nawet nowe budynki z krzywymi podłogami, ścianami i sufitami. W związku z tym, gotowe meble z marketu nie ukryją tych mankamentów. Dużą zaletą mebli kuchennych na zamówienie (ale nie tylko kuchennych) jest to, że chociaż w większej części jesteśmy w stanie ukryć ewentualne krzywizny. Jak to zrobimy? Stolarze doskonale wiedzą, że blenda przy ścianie czy dobrze dopasowana listwa przy suficie potrafi zdziałać cuda 🙂 Dodatkowo pamiętajmy, że meble kuchenne na wymiar montujemy na nóżkach posiadających regulację. Jest to bardzo ważne w przypadku montażu blatu aby 'złapał' on idealny poziom.

Szafy przesuwne na wymiar | Biertowice koncept3d
Meble na wymiar to nie tylko kuchnie, ale również szafy z drzwiami przesuwnymi, czy inne domowe pomieszczenia

Meble marketowe będą zdecydowanie tańsze od tych pod zamówienie

Gotowe zestawy sprzedawane w dużych centrach handlowych oraz produkowane przez duże fabryki siłą rzeczy będą tańsze. Wynika to przede wszystkim ze skali na jaką meble takie są sprzedawane. Aby zaspokoić rynek, meble systemowe muszą być produkowane szybko, czyli po prostu taśmowo – maszynowo. Automatycznie nie musimy płacić pracownikom, ponieważ maszyny większą część pracy wykonują za nas. Dodatkowo niejednokrotnie spotkaliśmy się z gotowymi zestawami, które wykonane były z wątpliwej jakości materiałów – materiały z których produkowane są meble na zamówienie bez żadnej dyskusji są ze znacznie wyższej półki. Te dwa aspekty zdecydowanie mają największy wpływ na cenę.

Meble kuchenne na indywidualne zamówienie nie są dostępne „od ręki”

Powyższe zdanie to typowe 'masło maślane'. Postanowiliśmy jednak je zapisać w tym artykule, ponieważ dosyć często klienci pytają nas o czas w jakim mogą być wykonane meble kuchenne na wymiar. Przede wszystkim czas ich produkcji zależy od materiałów z których mają zostać wyprodukowane. O ile płytę laminowaną czy akcesoria kupimy od ręki, to niestety na elementy lakierowane bądź nietypowe będzie trzeba zaczekać. W sklepie tego problemu nie ma: wchodzimy, kupujemy i mamy od razu. Po drugie czas realizacji zamówienia mebli u stolarza zależeć będzie od jego kalendarza (ilości pracy). Zdarza się, że na swoje prywatne meble zmuszeni będziemy poczekać nawet kilka miesięcy.

Czarne meble kuchenne na wymiar w nowoczesnej formie
Czyż nie warto zaczekać kilku miesięcy aby w pełni cieszyć się meblami według własnego projektu?

Kuchnie na wymiar: podsumowanie

Jeśli pragniemy mebli na już, ale niższej jakości i niekoniecznie dopasowanych do pomieszczenia – wybierzmy gotowe zestawy ze sklepu. Pamiętajmy jednak przy tym, że meble takie nie będą w 100% odpowiadać naszym preferencjom i po pewnym czasie może się okazać, że będziemy żałować zakupu. Zdecydowanie jednak atutem będą niższe koszty oraz natychmiastowy czas realizacji. Oczywiście większość firm oferuje transport oraz za dodatkową opłatą montaż.

Jeśli zależy nam na zdecydowanie wyższej jakości – wybierzmy producenta wykonującego meble na indywidualne zamówienie. Niestety w tym przypadku będziemy musieli się liczyć ze znacznie wyższym wydatkiem oraz dłuższym czasem realizacji. Najczęściej firma, której zlecimy wykonanie mebli dokona również montażu oraz przed przystąpieniem do prac zaoferuje komputerową wizualizację. Naszym zdaniem zdecydowanym zwycięzcą tego starcia pozostają kuchnie na wymiar.

Poniżej więcej artykułów z poradami

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *