Na jakiej wysokości blat kuchenny? Przykłady i porady.

Na jakiej wysokości blat kuchenny

Na jakiej wysokości blat kuchenny? Jest to jedno z najczęściej pojawiających się pytań już na wczesnym etapie projektowania. Na przestrzeni ostatnich lat zdecydowanie zmieniło się podejście klientów do mebli. Współczesny klient oczekuje towaru na miarę, czyli z dopasowanymi pod swoje potrzeby wymiarami i układem. To samo tyczy się też, a może przede wszystkim blatów roboczych. Przyglądnijmy się więc i spróbujmy odpowiedzieć na pytanie na jakiej wysokości zamontować blat w meblach kuchennych.

Standardowa wysokość blatu w kuchni – 86cm i 91cm

Pierwszą standardową wysokością, którą przyjmuje się w meblach kuchennych jest 86cm. Opcja ta skierowana jest dla użytkowników średniego wzrostu. Taki poziom blatu pozwoli nam na swobodne użytkowanie kuchni oraz bezproblemowe i wygodne wykonywanie standardowych czynności. W tej opcji cokół dolny (nóżki) mają najczęściej wysokość 10cm, korpus szafek 72cm, no i blat najczęściej 4cm. W momencie, kiedy blat jest cieńszy wysokość korygujemy nóżkami lub korpusem szafek.

Na jakiej wysokości blat kuchenny? Standardowa wysokość blatu kuchennego
Standardowe wysokości blatu kuchennego to: 86cm i 91cm. Obie wysokości sprawdzą się doskonale w meblach kuchennych.

Drugą wysokością, którą często spotkamy w kuchniach będzie 91cm. Podobnie jak ta pierwsza jest to absolutny standard. Wydawać się może, że to tylko 5cm różnicy, ale osoby wyższe według nas zdecydowanie lepiej będą się czuć w tej konfiguracji. Tutaj wysokość cokołu (nóżek) najczęściej ma 15cm, a korpus szafek 72cm. Aby zyskać więcej przestrzeni do przechowywania z powodzeniem możemy zastosować nóżki 10cm, a korpus szafek przyjąć na 77cm. W przypadku cieńszego blatu stosujemy tą samą metodę, która opisana była wyżej.

Na jakiej wysokości blat kuchenny? Dopasowany do okien

Zdarza się jednak, że niestety ani jednego ani drugiego wymiaru nie możemy zastosować w meblach kuchennych. Sytuacja ta pojawia się w momencie, kiedy klient życzy sobie aby blaty robocze były na tym samym poziomie co parapety okien – a okna są po prostu wstawione na innych wysokościach. Co wtedy? No wtedy nie pozostaje nic innego jak dopasować się do wstawionych okien, przecież nikt nie będzie jeszcze raz wstawiał ich po to, żeby były kilka cm wyżej czy niżej. Meble na wymiar mają tą zaletę, że bez problemu to nimi dostosujemy się do wstawionych już otworów okiennych.

Blat kuchenny na wysokości okna
Uzupełnienie parapetu blatem do nowoczesne rozwiązanie, które tak naprawdę dodaje nam kilkadziesiąt centymetrów dodatkowej przestrzeni roboczej.

Jaka będzie optymalna wysokość blatu roboczego?

No to pytanie należy do tych raczej bez odpowiedzi. To tak jakby zapytać, który kolor do kuchni będzie najlepszy… jedni powiedzą, że najładniejsze będą kuchnie białe, inni czarne. Według nas najlepszym pomysłem będzie 'przymierzenie się’ i stanięcie obok blatu 86cm i 91cm. W ten czas jasno będziemy wiedzieć która wysokość jest dla nas optymalna. Pamiętajmy, że to przy blacie kuchennym wykonujemy zdecydowaną większość czynności: krojenie chleba, parzenie kawy czy robienie obiadu.

Jaka wysokość lady w kuchni?

Oprócz blatu roboczego bardzo często występują wszelkiego rodzaju wyspy kuchenne, półwyspy i podwyższone elementy. Te mają za zadanie przysłaniać część kuchenną od salonu, lub mają służyć do siedzenia i spożywania posiłków. Świetnie komponują się tego typu elementy z hokerami, które są wyższe od standardowych krzeseł. Aby użytkowanie wyższych krzeseł było wygodne i komfortowe przyjmuje się, że wysokość dodatkowych, wyższych blatów nie powinna być niższa niż 100cm i wyższa niż 125cm.

Jaka wysokość lady w kuchni
Najczęściej wysokości lady i tego typu elementów to 115cm. Jest to optymalne, nie za wysokie i nie za niskie rozwiązanie. Krótko mówiąc – w sam raz.

Jaka wysokość stołu?

Stół to klasyka w naszych kuchniach, salonach i jadalniach. Przyjęte jest, że jego optymalna wysokość to 75/76cm. Do tego wymiaru z powodzeniem dobierzemy piękne krzesła. Komfort użytkowania gwarantowany.

Na jakiej wysokości blat kuchenny? Podsumowanie

Jak widzimy opcji jest naprawdę sporo, a wszystko zależy od naszych preferencji i oczekiwań. Nie zapominajmy jednak, że prawidłowa wysokość blatów determinuje nasze późniejsze użytkowanie mebli. Jeśli zadbamy o ten detal i dobierzemy go w odpowiedni sposób, zapewnimy sobie spokój i brak nerwów podczas codziennych obowiązków.

Poniżej więcej artykułów z poradami

Shopping Cart
Przewiń do góry