Uchwyty do mebli kuchennych – rodzaje

Uchwyty do mebli kuchennych rodzaje | koncept3d projekty kuchni

Podążamy za modą, czy kierujemy się praktycznością? Niejeden planujący nowy wygląd kuchni zastanawia się, czy bestsellerowe pomysły idą w parze z funkcjonalnością. Bazując na doświadczeniu, a także niezliczonych rozmowach z klientami jesteśmy świadomi, jak wielkim dylematem stają się uchwyty do mebli kuchennych. Dlatego jako zespół koncept3d postanowiliśmy stworzyć mini poradnik, tym razem dotyczący tego niewielkiego detalu.

Różne uchwyty do szafek kuchennych mają oczywiście swoje wady i zalety. Zależy nam, aby w czytelny sposób przedstawić walory każdej opcji, a jednocześnie pomóc w szybkim przekształceniu podstawowych oczekiwań w rozwiązanie.

Tradycyjne (przykręcane) uchwyty do mebli kuchennych

Mówimy: uchwyt nieoryginalny, oklepany, staromodny – czyżby?

Taki klasyczny uchwyt to jeden z najpraktyczniejszych wynalazków. Jest przede wszystkim wygodny – czasami zdarza się nam w pośpiechu przyrządzać śniadanie, czy przyjmować niespodziewanych gości. W takich wypadkach ręka sama sięga ku rączce. Występuje bardzo dużo wzorów, które znajdą zastosowanie w kuchni o każdym stylu i klimacie. Dodatkowo różnorodność w wymiarach sprawia, że znajdą zastosowanie nawet w najbardziej nietypowych szafkach.

Często słyszymy: uchwyty tradycyjne się odkręcają.

Czy to duże zmartwienie mając na uwadze tak wielką dostępność i różnorodność cenową? Odpowiedzmy sobie sami, jednak sama wymiana uchwytów na nowe to niewielki koszt, a zmienić może całkowicie design kuchni.

Tradycyjne uchwyty do mebli kuchennych | koncept3d projekty kuchni
Uchwyty tradycyjne to dziesiątki, czy nawet setki różnych rodzajów do wyboru…
Uchwyty kuchenne srebrne | meble na wymiar | modern kitchen with island
Długie, srebrne uchwyty do mebli kuchennych.
Uchwyty do mebli kuchennych czarne przykręcane | aranżacje wnętrz koncept3d
Powyżej na zdjęciu uchwyty kuchenne czarne.

Frezowane uchwyty kuchenne

Użycie frezowanych uchwytów daje piękny efekt wizualny. Dodatkowo sprawiają, że nasze meble poprzez brak dodatkowych rączek integrują się w jednolitą całość. Rezultatem meble stają się jako jeden spójny element idealny dla miłośników prostoty i estetyki.

Niestety liczyć się musimy z ciągłym kontaktem rąk z większą powierzchnią mebla. Uchwyty frezowane nie są dedykowane do ciemnych mebli. Wyobrażamy sobie już tłuste plamy czy okruchy chleba we frezach. Kolejną przeciwnością może stać się otwieranie cięższych szafek. Najważniejszą kwestią dedykowaną dla Pań jest kwestia łamania paznokci. Tutaj temat notorycznie potwierdzany przez klientki 😊.

Frezowane uchwyty do mebli kuchennych | koncept3d projekty kuchni
Uchwyty frezowane to obecnie zdecydowany nr 1 w nowoczesnych kuchniach.
Frezowane, nowoczesne uchwyty do mebli kuchennych | koncept3d projekty online | white and black kitchen
Frezowane, nowoczesne uchwyty do mebli kuchennych.

W ostatnich miesiącach dosyć nowoczesnym oraz popularnym stało się montowanie w meblach kuchennych uchwytów aluminiowych. Oczywiście ich zalet jest wiele, a chyba główna to świetna jakość oraz bardzo nowoczesny efekt wizualny. Poniżej zamieszczamy kilka najczęściej wykorzystywanych w projektach wzorów. Uchwyty odnajdziemy chociażby w ofercie firmy ZOBAL.

Aluminiowe uchwyty U-9 do mebli

Cienki, krótki uchwyt charakteryzujący się swoim delikatnym kształtem. Będzie fajną propozycją dla osób, które poszukują uchwytu dyskretnego i nierzucającego się w oczy. Zastosujemy go z powodzeniem do kuchni nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć go także w meblach pokojowych, czy szafach.

U-9 to krótkie i dyskretne uchwyty do mebli kuchennych
Uchwyt U-9 to delikatna i bardzo dyskretna opcja.
Krawędziowe uchwyty do mebli kuchennych czarne | meble na wymiar Kraków
Krótkie, czarne uchwyty kuchenne krawędziowe.

Przykręcane od tyłu frontu uchwyty UKW-11

Podobnie jak uchwyt, który prezentowaliśmy powyżej cechuje, się cienkim kształtem. Jak zauważymy, jedyną różnicą jest to, iż jest po prostu dłuższy i może zostać dopasowany do długości frontu.

Uchwyty UKW-11 to przykręcane od tyłu frontu listwy uchwytowe | koncept3d projekty kuchni
UKW-11 podobnie jak jego krótszy odpowiednik sprawdzi się doskonale w nowoczesnych i klasycznych kuchniach.

Listwowe uchwyty UKW-5 do szafek kuchennych

Krawędziowy długi uchwyt, który swoim kształtem przypomina 'rowek’ w drzwiach frezowanych. Listwę uchwytową montuje się górnej krawędzi drzwi, do której zawsze dopasowana jest długością. Uchwyt UKW5 z powodzeniem możemy pomalować na interesujący nas kolor, np. czarny.

Listwowe uchwyty UKW-5 do szafek kuchennych | koncept3d projekty kuchni
UKW-5 to jedna z najczęściej wybieranych opcji w aranżacjach kuchennych.
UKW-5 nowoczesne uchwyty do mebli kuchennych | meble na wymiar Śląsk | light grey kitchen with wood
Z powodzeniem możemy pomieszać dwa rodzaje uchwytów – tutaj frezowane i aluminiowe UKW-5 malowane na czarno w szarej kuchni z drewnem.

Aluminiowe uchwyty do szafek kuchennych UKW-7

Również jest to listwa aluminiowa montowana na górnej krawędzi frontu. Jeśli dokładnie przyjrzymy się zdjęciom, zauważymy, że kształtem przypomina uchwyt UKW-5, lecz jej górna część jest 'zamknięta’. Uchwyt UKW-7 z powodzeniem możemy pomalować na interesujący nas kolor, np. czarny.

Listwowe uchwyty UKW-7 do szafek kuchennych | koncept3d projekty kuchni
Uchwyt UKW-7 przeznaczony jest dla wymagających użytkowników, którym zależy na nowoczesnym designie.
Uchwyty do mebli kuchennych czarne UKW-7 | aranżacje mebli na wymiar | modern kitchen design
Czarny kolor uchwytów doskonale komponuje się z białym odcieniem mebli.
Uchwyty do mebli kuchennych castorama | modern island kitchen koncept3d | white and black island kitchen
W wyspie czarne uchwyty również wyglądają elegancko.

System bezuchwytowy TIP-ON (klik)

Koncepcja identycznie interpretowana biorąc pod uwagę efekt i funkcjonalność w stosunku do uchwytów frezowanych. System bezuchwytowy tip-on wymaga inwestycji w specjalny mechanizm wspomagający otwarcie zabudowanych lodówek i zmywarek. Dosyć częstym rozwiązaniem stało się montowanie drzwi z tym systemem tylko w szafkach górnych. Wówczas nie ma problemu z otwieraniem lodówki, zmywarki czy wszelkiego rodzaju szafek z koszami cargo.

Kuchnia bez uchwytów, klik tip-on | gold kitchen
System bezuchwytowy w szafkach górnych
Frezowane uchwyty do mebli kuchennych | white wood kitchen koncept3d
I raz jeszcze doły z frezami, a szafki górne bez uchwytów

Uchwyty do mebli kuchennych: podsumowanie

Uchwyty do szafek kuchennych wydają się drobnostką, a jednak nie każdy z nas jest w stanie określić cel i priorytety, jakimi się kieruje, aranżując przestrzeń kuchenną. Musimy sobie pomagać, doradzać, od tego jesteśmy! Pamiętajmy jednak, że drobnostka, jaką są uchwyty kuchenne może w dłuższej perspektywie okazać się bardzo ważnym elementem.

Poniżej więcej artykułów z poradami

Shopping Cart
Przewiń do góry