Uchwyty do szafek kuchennych – porównanie różnych rodzajów

Uchwyty do szafek kuchennych rodzaje | koncept3d projekty kuchni

Podążamy za modą, czy kierujemy się praktycznością? Niejeden planujący nowy wygląd kuchni zastanawia się czy bestsellerowe pomysły idą w parze z funkcjonalnością. Bazując na doświadczeniu, a także niezliczonych rozmowach z klientami jesteśmy świadomi jak wielkim dylematem stają się uchwyty do szafek kuchennych. Dlatego jako zespół koncept3d postanowiliśmy stworzyć mini poradnik, tym razem dotyczący tego niewielkiego detalu.

Różne uchwyty do szafek kuchennych mają oczywiście swoje wady i zalety. Zależy nam, aby w czytelny sposób przedstawić walory każdej opcji, a jednocześnie pomóc w szybkim przekształceniu podstawowych oczekiwań w rozwiązanie.

Tradycyjne (przykręcane) uchwyty do szafek kuchennych

Mówimy: uchwyt nieoryginalny, oklepany, staromodny – czyżby?

Taki klasyczny uchwyt jest jednym z najpraktyczniejszych wynalazków. Jest przede wszystkim wygodny – czasami zdarza się nam w pośpiechu przyrządzać śniadanie, czy przyjmować niespodziewanych gości. W takich wypadkach ręka sama sięga ku rączce. Występuje bardzo dużo wzorów, które znajdą zastosowanie w kuchni o każdym stylu i klimacie. Dodatkowo różnorodność w wymiarach sprawia, że znajdą zastosowanie nawet w najbardziej nietypowych szafkach.

Często słyszymy: uchwyty tradycyjne odkręcają się.

Czy to duże zmartwienie mając na uwadze tak wielką dostępność i różnorodność cenową? Odpowiemy sobie sami, jednak sama wymiana uchwytów na nowe to niewielki koszt, a zmienić może całkowicie design kuchni.

Przykładowy projekt kuchni z uchwytami frezowanymi odnajdziemy tutaj: Kuchnia z częścią wypoczynkową – wielofunkcyjne i przytulne wnętrze

Tradycyjne uchwyty kuchenne przykręcane do frontów | koncept3d projekty kuchni
Uchwyty tradycyjne to dziesiątki, czy nawet setki różnych rodzajów do wyboru…

Frezowane uchwyty kuchenne

Użycie frezowanych uchwytów daje piękny efekt wizualny. Dodatkowo sprawiają, że nasze meble poprzez brak dodatkowych rączek integrują się w jednolitą całość. Rezultatem stają się meble jako jeden spójny element idealny dla miłośników prostoty i estetyki.

Niestety liczyć się musimy z ciągłym kontaktem rąk z większą powierzchnią mebla. Uchwyty frezowane nie są dedykowane do ciemnych mebli. Wyobrażamy sobie już tłuste plamy czy okruchy chleba we frezach. Kolejną przeciwnością może stać się otwieranie cięższych szafek. Najważniejszą kwestią dedykowaną dla Pań jest kwestia łamania paznokci. Tutaj temat notorycznie potwierdzany przez klientki 😊.

Przykładowy projekt kuchni z uchwytami frezowanymi odnajdziemy tutaj: Miętowa kuchnia – czujemy miętę do mięty w kuchni

Nowoczesne frezowane uchwyty w szafkach kuchennych | koncept3d projekty kuchni
Uchwyty frezowane to obecnie zdecydowany nr 1 w nowoczesnych kuchniach

W ostatnich miesiącach dosyć nowoczesnym oraz popularnym stało się montowanie w meblach kuchennych uchwytów aluminiowych. Oczywiście ich zalet jest wiele, a chyba główna to świetna jakość oraz bardzo nowoczesny efekt wizualny. Poniżej zamieszczamy kilka najczęściej wykorzystywanych w projektach wzorów. Uchwyty odnajdziemy chociażby w ofercie firmy ZOBAL.

Aluminiowe uchwyty U9 do mebli

Cienki, krótki uchwyt charakteryzujący się swoim delikatnym kształtem. Będzie fajną propozycją dla osób, które poszukują uchwytu dyskretnego i nierzucającego się w oczy. Zastosujemy go z powodzeniem do kuchni nowoczesnych jak i bardziej klasycznych. Nic nie stoi na przeszkodzie aby użyć go także w meblach pokojowych, czy szafach.

U9 to krótkie i dyskretne uchwyty zalecane do mebli kuchennych
Uchwyt U9 to delikatna i bardzo dyskretna opcja

Przykręcane od tyłu frontu uchwyty UKW11

Podobnie jak uchwyt, który prezentowaliśmy powyżej cechuje się cienkim kształtem. Jak zauważymy jedyną różnicą jest to, iż jest po prostu dłuższy i może zostać dopasowany do długości frontu.

Uchwyty UKW11 to przykręcane od tyłu frontu listwy uchwytowe | koncept3d projekty kuchni
UKW11 podobnie jak jego krótszy odpowiednik sprawdzi się doskonale w nowoczesnych i klasycznych kuchniach

Listwowe uchwyty UKW5 do szafek kuchennych

Krawędziowy długi uchwyt, który swoim kształtem przypomina 'rowek' w drzwiach frezowanych. Listwę uchwytową montuje się górnej krawędzi drzwi, do której zawsze dopasowana jest długością. Uchwyt UKW5 z powodzeniem możemy pomalować na interesujący nas kolor, np. czarny.

Przykładowy projekt kuchni z uchwytami tradycyjnymi odnajdziemy tutaj: Zbożowa kuchnia jako wspomnienie dawnych, minionych lat

Listwowe uchwyty UKW5 do szafek kuchennych | koncept3d projekty kuchni
UKW5 to jedna z najczęściej wybieranych opcji w aranżacjach kuchennych

Aluminiowe uchwyty do szafek kuchennych UKW7

Również jest to listwa aluminiowa montowana na górnej krawędzi frontu. Jeśli dokładnie przyjrzymy się zdjęciom zauważymy, że kształtem przypomina uchwyt UKW5, lecz jej górna część jest 'zamknięta'. Uchwyt UKW7 z powodzeniem możemy pomalować na interesujący nas kolor, np. czarny.

Listwowe uchwyty UKW7 do szafek kuchennych | koncept3d projekty kuchni
Uchwyt UKW7 przeznaczony jest dla wymagających użytkowników, którym zależy na nowoczesnym designie

System bezuchwytowy TIP-ON (click)

Koncepcja identycznie interpretowana biorąc pod uwagę efekt i funkcjonalność w stosunku do uchwytów frezowanych. System bezuchwytowy tip-on wymaga inwestycji w specjalny mechanizm wspomagający otwarcie zabudowanych lodówek i zmywarek. Dosyć częstym rozwiązaniem stało się montowanie drzwi z tym systemem tylko w szafkach górnych. Wówczas nie ma problemu z otwieraniem lodówki, zmywarki czy wszelkiego rodzaju szafek z koszami cargo.

Przykładowy projekt kuchni z uchwytami tradycyjnymi odnajdziemy tutaj: Złota kuchnia już na samą myśl wyzwala w człowieku ciekawość, zazdrość…

Zwróćmy uwagę na szklany pochłaniacz w złotej kuchni. Szkło zawsze w modzie
System bezuchwytowy w szafkach górnych

Uchwyty do szafek kuchennych: podsumowanie

Uchwyty do szafek kuchennych wydają się drobnostką, a jednak nie każdy z nas jest w stanie określić cel i priorytety jakimi się kierują aranżując przestrzeń kuchenną. Musimy sobie pomagać, doradzać, od tego jesteśmy! Pamiętajmy jednak, że drobnostka jaką są uchwyty kuchenne może w dłuższej perspektywie okazać się bardzo ważnym elementem.

Poniżej więcej artykułów z poradami

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *