Meble Kalwaria Zebrzydowska – tradycja z dziada pradziada ku nowoczesności

Grzechem byłoby nie wspomnieć o Kalwarii Zebrzydowskiej oraz tradycji, która ściśle związana jest z naszą działalnością jako koncept3d. Słysząc hasło: meble Kalwaria Zebrzydowska większość z nas ma na myśli eleganckie, masywne, stylowe meble wykonywane przez rodzinne firmy z kilkuwiekowym doświadczeniem w branży meblarskiej. Poczytajcie, dlaczego Kalwaria Zebrzydowska słynie w branży meblarskiej, jakie były jej początki oraz jakie to są meble kalwaryjskie.

meble kuchenne Kalwaria Zebrzydowska
Meble kuchenne wykonywane w okolicach Kalwarii Zebrzydowskiej cechują się najwyższą jakością i najpiękniejszym designem.

Meble Kalwaria Zebrzydowska: początki rzemiosła

Toruń słynie z pierników, Poznań z rogali marcińskich, zaś Kalwaria Zebrzydowska zasłużyła sobie na miano cenionych producentów mebli. Początki rzemiosła sięgają XVIII w., kiedy kilkudziesięciu fachowców w tej dziedzinie zajmowało się wytwarzaniem niewielkich sprzętów wiejskich z drewna oraz mebli. Jednocześnie, jednak bez żadnych powiązań interesów bracia zakonni w obecnym Sanktuarium Maryjnym tworzyli sakralne, bogato zdobione meble. Po kilkudziesięciu latach meble z Kalwarii Zebrzydowskiej docierały już na Śląsk, Podkarpacie, czy w głąb Polski.

Zawód musiał cieszyć się uznaniem i zainteresowaniem skoro władze miasta postanowiły wybudować Krajową Szkołę Stolarską kładącą nacisk na naukę w kierunku artystycznego wytwarzania mebli. Zawód stolarza stawał się coraz silniejszym poprzez zakładanie Organizacji Zawodowej Rzemieślników, Spółdzielni Stolarskiej oraz Targów Kalwaryjskich z wystawami mebli, które to utrzymały się do dzisiaj. Tak naprawdę ostatnie sto lat sprzyjało rozwojowi tejże działalności. Tym samym udowodniono, że Kalwaria Zebrzydowska i tutejsze okolice zasługują na miano renomowanych dostawców w branży meblarskiej.

projektowanie wnętrz Kalwaria Zebrzydowska
Realizujemy nie tylko projekty samych kuchni, ale także całych wnętrz.

Meble Kalwaria Zebrzydowska: czyli jak prezentowały się typowe meble kalwaryjskie?

Otóż czas ożywienia miejscowej gospodarki to okres, kiedy wytwarzano meble ciężkie, jesionowe oklejane fornirem z drewna mahoniowego, czy orzechowego, w charakterystycznym, kalwaryjskim stylu. Ta wyjątkowa elegancja mebli z lat 60 XX w. dotyczyła wzorów na frontach z wyraźnie zarysowanymi słojami drzew przy jednocześnie wysokim, brązowym połysku. To przede wszystkim bardzo pojemne, wolnostojące komody, czy szafy o podstawie na dość wysokich nóżkach. Meble, które spełniały te cechy, uznawane były jako typowe meble kalwaryjskie.

Dlaczego jesion?

Jesion jest jednym z najokazalszych, najtrwalszych drzew, a zarazem istniejącym od niepamiętnych lat. Występuję w kilkunastu odcieniach, znów mocniejszy jest od popularnego dębu. Najpiękniejsze pręgi, słoje i różnorakie wybarwienia osiąga po kilkusetletnim dojrzewaniu. Idealny materiał na solidny, oryginalny mebel o naturalnym zdobieniu. 

Meble fornirowane.

Faktem jest, że każde drewno pod wpływem różnych warunków atmosferycznych „pracuje”. Aby mebel był wytrzymały i nie poddawał się jakimkolwiek pęknięciom, czy wygięciom stosuje się zabezpieczenie w formie forniru. Dodatek w formie forniru sprawia, że całość umeblowania jest lżejsza w porównaniu do drewna litego. To bardzo cienka warstwa, najczęściej z innego rodzaju drewna, niż wykonana chociażby szafka. Fornir stanowi niewielki procent całości mebla. Dlatego coraz częściej zauważamy ten element w formie wyszukanego drewna, tropikalnego, kosztownego, a zarazem unikatowego. Niestety fornir nie akceptuje wody, słońca, które odbarwia powierzchnię oraz bardzo łatwo uwidacznia wszelkie zarysowania.

nowoczesne projekty kuchni Kalwaria Zebrzydowska
Nowoczesne projekty mebli kuchennych i wnętrz to nasza domena.

Meble z Kalwarii Zebrzydowskiej dzisiaj

Większość firm meblarskich z Kalwarii Zebrzydowskiej oraz okolic to małe, rodzinne przedsiębiorstwa, gdzie praktyki wytwarzania mebli sięgały pradawnych lat. Doświadczenie jakie posiadają stolarze to przekazywane przez starsze pokolenia nauki, wypracowane własne techniki, które w oparciu o nowoczesne możliwości dosięgły sukcesów w spełnianiu oczekiwań klientów nie tylko w zasięgu naszego kraju, ale szerzej. Dzisiejsza branża meblarska cieszy się zbytem, który w dużej większości stanowi rynek światowy. Tak odpowiedzialny segment polskiej gospodarki faktycznie musi stanowić mocne podłoże w postaci zagwarantowania wysokiej jakości i wytrzymałości wyrobów idących w parze z ceną, terminowością zleceń, elastycznego podejścia do aktualnych trendów i popytu.

Prawdą jest, że okolice Kalwarii Zebrzydowskiej przepełnione są producentami mebli od klasycznych, w pełni drewnianych, po nowoczesne, w różnorakim stylu. Ta bogata oferta jest promocja nie tylko w naszym zasięgu regionalnym, ale z dumą możemy powiedzieć światowym. Ogromne zainteresowanie wśród obecnych klientów stanowią meble na zamówienie. Faktem jest, iż oferta skierowana stricte do Ciebie w 100% spełnia wszystkie Twoje zachcianki i oczekiwania. Zatem właśnie dla takich klientów jesteśmy my – koncept3d, który przed złożeniem oficjalnego zamówienia na meble zobrazuje je i ewentualnie naniesie poprawki, aby Wasze marzenia i wyobrażenia w pełni skomponowały się we wnętrzu.

biała kuchnia z drewnianym blatem i frezowanymi uchwytami
Aranżacja kuchni z drewnem K003 Zabrze.

Współpraca koncept3d z „kalwaryjskimi” producentami mebli kuchennych

Jako koncept3d mocno współpracujemy z miejscowymi stolarzami, czy firmami z branży meblarskiej i wykonujemy komputerowe wizualizacje mebli kuchennych. Cóż… możemy tylko potwierdzić zaangażowanie jakie wkładają Ci ludzie nie tylko w produkcję mebli, ale dostosowywanie się do potrzeb klientów. Na żywym przykładzie, tworząc projekty mebli kuchennych widzimy jak trudne i wymagające zlecenia przyjmują „kalwaryjscy” stolarze. Tym samym my, otrzymując zlecenie zwizualizowania tychże mebli jesteśmy usatysfakcjonowani, że w zdecydowanej większości przypadków potrafimy sprostać oczekiwaniom naszych odbiorców. Wspólnie cieszymy się z sukcesów- miejmy nadzieję, że utrzymamy poziom, ale zapewniamy, że w dalszym ciągu podnosimy sobie poprzeczkę.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, iż widzieć planowaną kuchnię oczyma wyobraźni, a zobaczyć ją na zdjęciu to dwie odmienne wersje. Zatem, współpraca koncept3d z producentami mebli jest jak najbardziej zasadna, a cała koncepcja takich powiązań skierowana jest w dużej mierze do Was – planujących nowe wnętrza, nowy wystrój kuchni, nowy projekt mebli kuchennych.

Wystawa mebli w Kalwarii Zebrzydowskiej – Cech Rzemiosł Różnych

W Kalwarii Zebrzydowskiej na ulicy Jagiellońskiej 6 swoją siedzibę ma Cech Rzemiosł Różnych. Jest to stowarzyszenie zrzeszające blisko 280 rzemieślników z branży stolarskiej, tapicerskiej oraz obuwniczej. W budynku Cechu dzięki licznym wystawom klienci oraz zainteresowane osoby podziwiać mogą efekty pracy tutejszych stolarzy. Poprzez bogate ekspozycje nawet najbardziej wymagający klient znajdzie coś dla siebie. Przy każdym stanowisku wystawowym znajdziemy dane kontaktowe producentów, którzy przykuli Państwa uwagę. Zachęcamy do zapoznania się z wystawcami z Kalwarii Zebrzydowskiej. Jako firma zajmująca się w szczególności projektowaniem kuchni, proponujemy aby właśnie na nie zwrócić szczególną uwagę.

kuchnie Kalwaria Zebrzydowska, meble kuchenne na wymiar, kuchnie na zamówienie
Szara kuchnia na trzech ścianach.

Sklepy z akcesoriami meblowymi oraz usługi oferowane w rejonie Kalwarii Zebrzydowskiej

W związku z dynamicznym rozwojem branży meblowej oraz gwałtowną rozbudową zakładów stolarskich w rejonie Kalwarii Zebrzydowskiej swoją siedzibę ma wiele punktów z akcesoriami oraz usługami dla stolarzy. Poza tym klient prywatny przed podjęciem ostatecznej decyzji ma możliwość zapoznania się z aktualnie dostępnymi na rynku akcesoriami, cenami oraz oferowanymi usługami.

Poniżej przedstawiamy warte odwiedzenia punkty na terenie Kalwarii Zebrzydowskiej:

  • KOSMEBELS – materace, akcesoria meblowe, dekoracje wnętrz, fronty meblowe
  • BELMEB – akcesoria meblowe, płyty meblowe i blaty kuchenne, usługa cięcia i oklejania, fronty meblowe
  • STOLMET – akcesoria meblowe wraz z dużą wystawą
  • MARKAT – akcesoria meblowe, płyty meblowe i blaty kuchenne
  • MERKURY – akcesoria meblowe
  • KOBAX – akcesoria meblowe, płyty meblowe i blaty kuchenne, fronty meblowe
  • EMI – płyty meblowe i blaty kuchenne, usługa cięcia i oklejania
  • GONDEK – akcesoria meblowe
  • SAS – płyty meblowe i blaty kuchenne

Meble Kalwaria Zebrzydowska: ciekawostka

Podczas ostatniej pielgrzymki papieża Franciszka do Polski został przygotowany dla Niego nocleg w Brzegach. Pokój został wyposażony w komplet mebli wykonany właśnie przez stolarzy z naszych okolic, a jednocześnie okolic Kalwarii Zebrzydowskiej. Na pozór ciężkie, drewniane, a zarazem stylowe i trwałe meble towarzyszyły papieżowi o skromnych wymaganiach. Takim sposobem cały świat poznaje fach jakim mogą szczycić się okoliczni stolarze.

Scroll to Top