Szafy przesuwne – wyposażenie, aranżacje

Szafy przesuwne to meble, które na dobre zagościły w naszych domach i nie ma się co temu dziwić. Mnogość dostępnych opcji czyni je bardzo praktycznymi, efektownymi i efektywnymi formami zabudów. Za swoimi drzwiami niejednokrotnie kryją szereg rozwiązań, którym spróbujemy się przyjrzeć bliżej w tym artykule.

szafy przesuwne - wyposażenie, inspiracje, wnętrza
Dzięki możliwości wykonania szafy przesuwnej pod wymiar możemy dopasować pod swój gust prawie każdy element.
szafy przesuwne z lustrem
Szafa przesuwna w aluminiowych okuciach wygląda bardzo efektownie i nowocześnie.
szafy przesuwne inspiracje
Projektowanie szafy przesuwnej to umiejętne połączenie wielu elementów. Poniżej przyjrzymy się bliżej tym podstawowym.

Wnętrze szafy przesuwnej

Szafy przesuwne to nie tylko drzwi i system suwany. W jej wnętrzu znajdziemy szereg elementów, które zestawimy według naszych preferencji. Co więc znajdziemy w środku?

Szafy przesuwne z półkami

Półki, czyli najprostszy, ale i najczęściej spotykany system na segregację. Najprawdopodobniej to właśnie w tej prostocie tkwi ich urok. Nie doświadczymy tutaj zbędnej i uciążliwej regulacji czy awarii. Półki sprawdzą się doskonale jako miejsce na koszule, ręczniki, czy torby podróżne. Bez wątpienia muszą się znaleźć w każdej szafie z drzwiami przesuwnymi.

szafa na wymiar środek
Półki to podstawowa część wyposażenia szaf przesuwnych i tradycyjnych. Sprawdzą się doskonale do przechowywania poskładanych koszulek czy swetrów.

Drążki w szafie suwanej

Po półkach to druga z najczęściej wybieranych opcji. Ten metalowy wałek występuje najczęściej w połyskowym chromie. Przeznaczony jest do segregacji spodni, swetrów czy koszul, które z kolei powiesimy na eleganckim wieszaku. Jak nie trudno się domyślić, drążki to podstawowa opcja głównie w wyposażeniu garderoby.

szafy przesuwne z metalowymi drążkami
Drążki sprawdzą się doskonale w momencie, kiedy konieczne jest przechowane ubrań typu garnitur lub sukienki. Dzięki wieszakom unikniemy efektu pomiętych ubrań.

Szuflady w szafie przesuwnej

No dobrze, ale co z bielizną i drobnymi częściami garderoby? Odpowiedź nasuwa się sama. Po pierwsze szuflady to dyskretny sposób na magazynowanie skarpet, slipów, czy biustonoszy. Po drugie unikniemy kłopotu z segregacją, ponieważ w szufladach zawsze można wykonać dodatkowe przegrody na każdą z tych części ubioru. Pamiętajmy, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby dla wyższego komfortu zamontować wyższej jakości prowadnice.

szuflady w szafie przesuwnej
Szuflady idealnie nadają się do przechowywania bielizny i drobnych elementów garderoby. Dzięki przestrzeni nad szufladami nie musimy montować uchwytów.

Wysuwane metalowe kosze

Opcja podobna do szuflad z tym, że o dyskrecji nie ma mowy. Kosze metalowe mogą okazać się także awaryjnym rozwiązaniem. Koniecznie miejmy na uwadze, że występują one w określonych rozmiarach, a zakres regulacji może nie być zbyt duży. Pamiętajmy też, że tańsze kosze będą najprawdopodobniej bardziej awaryjne niż ich droższe odpowiedniki.

metalowe kosze do szafy przesuwnej
Metalowe kosze są ciekawą alternatywą dla szuflad w szafie przesuwnej. Dla wielu użytkowników będą one po prostu bardziej prestiżową opcją.

Szafy przesuwne z pantografami

Ciekawe rozwiązanie, dzięki któremu unikniemy kłopotu z zagospodarowaniem wyższych partii naszej szafy. Zasada jego działania jest bardzo prosta, a ogranicza się w zasadzie tylko do pociągnięcia za pionowy element. Gdy już to zrobimy to drążek, który znajduje się wysoko płynnym ruchem przybliży się do nas. Teraz bez kłopotu powiesimy nasze wieszaki.

pantografy w szafie przesuwnej
Ciekawe zagospodarowanie wnętrza szafy przesuwnej. Górna część wykorzystana została na dwa pantografy dzięki którym unikniemy kłopotu z dostępem do górnych partii mebli.

Inne akcesoria na segregację obuwia, spodni, biżuterii

Jeśli wgłębimy się w temat bardziej, odnajdziemy inne ciekawe akcesoria, które mają na celu ułatwić nam korzystanie z mebli. My jednak w tym artykule chcieliśmy w ogólny sposób przedstawić podstawowe elementy wyposażenia szafy przesuwnej.

Szafy przesuwne z lustrem

Szafa przesuwna z lustrem to uniwersalny mebel, który sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Z powodzeniem odnajdziemy go w nowoczesnych sypialniach, eleganckich korytarzach, czy rzecz jasna garderobach. Oprócz domu jej obecność zauważymy w salonach kosmetycznych i biurach. Lustro pełni tutaj niebagatelną rolę. Dzięki niemu pomieszczenie optycznie sprawia wrażenie większego i ciekawszego. Lustro zestawimy zarówno z wszelkiego rodzaju dekorami drewnianymi i jednobarwnymi. Pamiętajmy, że szafę przesuwną z powodzeniem zamówimy u stolarza, dzięki czemu będzie idealnie dopasowana do naszego pomieszczenia. Poniżej przygotowaliśmy ciekawe inspiracje. Zapraszamy do ich obejrzenia.

szafa przesuwna z lustrem
Lustro w szafie przesuwnej sprawdzi się zarówno w sypialni jak i korytarzu czy salonie. Pamiętajmy, że lustra występują także w różnych odcieniach.

Szafy przesuwne i ich zalety

  • ogromna ilość dostępnych materiałów oraz ich kolorystyki;
  • łatwość i szybkość montażu przez ekipy stolarskie;
  • ogromna praktyczność z punktu widzenia użytkownika;
  • duży wybór dodatkowych akcesoriów czy oświetlenia;
  • solidne systemy jezdne wykonane najczęściej z aluminium;
  • możliwość zmiany drzwi w przypadku znudzenia, czy uszkodzenia;
  • niedługi czas realizacji przez firmę stolarską.

Projekt szafy przesuwnej – czy warto?

Oczywiście, że warto. Dzięki wykonaniu projektu szafy przesuwnej unikniemy niepotrzebnych nieporozumień ze stolarzem, a całość zagospodarujemy według własnego pomysłu i potrzeb. Projekty szaf przesuwnych obejmują wykonanie nie tylko jej wnętrza, ale także części zewnętrznej – czyli drzwi. Nie mniej ważnym aspektem jest także kolorystyka, którą możemy zastosować do naszej aranżacji. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą na wykonanie projektu szafy przesuwnej.

Ciekawe aranżacje szaf przesuwnych

szafy przesuwne
Szafy przesuwne przybierać mogą naprawdę różne formy. Tutaj dwa skrzydła wykonane zostały z płyty laminowanej, ale ich środek stanowi lustro.
szafy na wymiar projekty
Szafy przesuwne na wymiar to możliwość stworzenia kompozycji w 100% pod swoje potrzeby. Na zdjęciu jeden front wykonany z modnych lameli drewnopodobnych.
projekty szaf przesuwnych
Szafa przesuwna z pięcioma drzwiami i lustrem.
szafa przesuwna wnętrze
Niewątpliwie najważniejszą rzeczą jest, aby wszystkie elementy zostały rozłożone z głową. Dzięki temu użytkowanie szafy przesuwnej stanie się przyjemnością.
Scroll to Top