Mała kuchnia – ciekawe inspiracje i pomysły

Nie da się ukryć, że to w głównej mierze duże zabudowy kuchenne robią ogromne wrażenie. Co jednak w przypadku, kiedy ograniczają nas gabaryty naszego pomieszczenia i wachlarz opcji mamy mocno wybrakowany? Wówczas nie pozostaje nam nic innego jak dopasować się po prostu do tego co oferują nam nasze ściany. W tym artykule postaramy się udowodnić, że mała kuchnia wcale nie musi być nudna a efekt 'wow’ jest w zasięgu ręki. Zapraszamy do przeglądu ciekawych inspiracji!

mała kuchnia - inspiracje
Niewielka kuchnia w pięknych kolorach bieli i drewna. Całość wygląda bardzo ciepło i przytulnie.
mała drewniana kuchnia z lamelami
Bo kto powiedział, że w małej kuchni nic się nie zmieści? To tylko puste gadanie, które często nie ma potwierdzenia w rzeczywistości!
białe małe kuchnie z drewnem
Nawet niewielką kuchnię zagospodarować można w bardzo nowoczesny sposób. Spójrzmy na szafki górne, które są w dwóch głębokościach.
małe czarne meble kuchenne z wyspą i drewnem
Czarna kuchnia lakierowana na wysoki połysk z wyspą i elegancką witryną z lewej strony.

Małe kuchnie w bloku

Stojąc przed wyborem kuchni do mieszkania w bloku często zastanawiamy się jak zrobić, aby wszystko pomieścić w logiczny i przede wszystkim praktyczny sposób. Nie da się ukryć, że większość mieszkań jest jednak nieduża i mogą wystąpić problemy w zagospodarowaniu przestrzeni. My jednak przestawiamy kilka projektów, które mogą okazać się bardzo przydatne i pomocne. Warto pamiętać, że czasem lepiej odpuścić jakiś dodatkowy element, a skupić się jednak na kwestii praktyczności całej zabudowy. Nic nie irytuje bardziej niż chociażby małą ilość blatu roboczego czy miejsca do przechowywania produktów.

mała kuchnia w bloku pod sufit
Nowoczesna mała kuchnia w białym kolorze zestawiona z drewnem dąb Lancelot.
parapet nad blatem w małej kuchni z czarnymi uchwytami
Czasami nie ma możliwości aby wyrównać poziomem parapetu okiennego i blatu roboczego.

Mała kuchnia z oknem na środku

Okno w małej kuchni może okazać się nieocenionym dodatkiem. Dodatkowe światło w zdecydowany sposób doświetli pomieszczenie, a jak wiemy niedostateczna jego ilość może być bardzo irytująca. Projektując kuchnię w niewielkim pomieszczeniu z oknem nie przesadźmy jednak z szafkami. Zbyt duża ich liczba może zdecydowanie ograniczyć wpadające promienie słoneczne, a przecież nie o to nam chodzi! Tak więc widzimy, że trzeba znaleźć kompromis i najprawdopodobniej pójść na jakieś ustępstwa.

mała kuchnia z oknem na środku
Niewielkie pomieszczenie rozświetlone małym okienkiem. Dzięki jasnym szafkom całość wygląda jasno i nie przytłacza.

Nieduża kuchnia z salonem

Jeśli mamy ten komfort i możemy pozwolić sobie na połączenie tych dwóch pomieszczeń – zróbmy to. Otwarta na salon przestrzeń kuchenna to obecnie preferowane i poszukiwane przez współczesnych klientów rozwiązanie. Przygotowując obiad stale mamy na oku swoje pociechy, a goszcząc znajomych nieustannie możemy z nimi rozmawiać. Mała kuchnia z salonem może okazać się strzałem w dziesiątkę. Często w tego typu układach możemy pozwolić sobie na wyspę, która stanowić będzie dodatkowe miejsce do pracy czy przechowywania. Będzie również świetnym dodatkiem, który znacznie poprawi estetykę naszego pomieszczenia.

biała mała kuchnia z salonem
Mała kuchnia z salonem w odcieniach bieli i drewna. Niewątpliwie ciekawy dodatek stanowią czarne, delikatne uchwyty i oświetlenie LED pod szafkami wiszącymi.
kuchnia z salonem mała z czarnymi kuleczkami
Mała, beżowa kuchnia z salonem w klasycznym stylu. Zwróćmy na ładne witrynki w szafkach wiszących.

Małe kuchnie narożne

Mała kuchnia narożna to już niewątpliwie możliwość ciekawego zagospodarowania przestrzeni. Możemy pozwolić sobie na ułożenie sprzętów AGD po jednej stronie, a części roboczej albo zlewozmywaka po drugiej. Jeśli pomieszczenie i podłącza nie ograniczają nas to warto przemyśleć tego typu układ. Poza kuchnią w kształcie litry L mamy także szereg innych możliwości. Może lepszym rozwiązaniem będzie jednak kuchnia na jednej ścianie?

mała zielona kuchnia z białym lacobelem
Małą kuchnię również zagospodarować można w ciekawy sposób chociażby poprzez zastosowanie nieszablonowych kolorów.
bardzo mała kuchnia z czarną tubą nad płytą indukcyjną
Aranżacja niedużej dwukolorowej kuchni w kształcie L. Całość zachowana została w surowym, drewnianym stylu z ciemnym blatem.
małe kuchnie narożne z dwoma głębokościami szafek
Układ na dwóch ścianach z powodzeniem możemy wykorzystać w małych kuchniach.

Białe małe kuchnie

Jakie zalety ma wykorzystanie białego koloru w małych kuchniach? Przede wszystkim małe pomieszczenia dobrze jest rozjaśnić i rozświetlić. Z tego powodu jasne kolory bardzo dobrze wyglądają w niewielkich przestrzeniach i zdecydowanie nie przytłaczają nas. Po drugie biały kolor to duża możliwość połączeń, np. z drewnem lub kamieniem. Z tego też powodu kolor ten często wybierany jest prze współczesnych użytkowników. Poza tym biel nie nudzi się tak szybko jak inne kolory o czym świadczy ilość projektów i wizualizacji, które już od kilku lat regularnie wychodzą spod naszej ręki. No i oczywiście nie zapominajmy, że biały spokojnie zestawimy z innymi ciekawymi dekoracjami.

małe kuchnie białe z oświetleniem LED
Mała biała kuchnia w kształcie litery G z drewnianym blatem dąb Lancelot.

Mała kuchnia w kształcie U

W niektórych przypadkach nawet niewielką kuchnię zabudować możemy na planie litery U. Pamiętajmy jednak żeby nie przesadzić. Zagracone pomieszczenie nie służy komfortowej pracy i raczej nie poprawi walorów estetycznych całości.

mała kuchnia w kształcie U
Beżowa kuchnia w kształcie U to jeden z naszych projektów. Pomimo niewielkich rozmiarów znalazły się tutaj wszystkie niezbędne elementy. Więcej zdjęć znaleźć można w artykule ’Projekt beżowej kuchni do miejscowości Trzebinia’.

Małe kuchnie w projektach i wizualizacjach

Poniżej zamieszczamy kilka propozycji, które mieliśmy przyjemność wykonywać dla naszych klientów. Są tutaj zarówno wizualizacje dla stolarzy jak i nasze projekty dla klientów indywidualnych. Zachęcamy do zapoznania się z małymi kuchniami w różnych konfiguracjach.

klasyczna mała kuchnia z drewnianym blatem roboczym
Projekt kuchni retro do Krakowa. Całość zachowana w klasycznym stylu z charakterystycznymi dla niego frezowanymi frontami.
niebieska mała kuchnia z uchwytami frezowanymi
Błękitna kuchnia z drewnem i stolikiem przy ścianie. Czasami zdarzają się wizualizacje, które odbiegają od innych. Przykład powyżej.
biało-drewniana mała kuchnia pod sufit
Klasyczna kuchnia biało drewniana. Aranżacja w tradycyjnej odsłonie z czarnymi uchwytami i pasującą pod całość drewnopodobną podłogą.
Scroll to Top