Co znajdziesz w artykule?
Wielkość kuchni i sposób jej zagospodarowania zależy przede wszystkim od możliwości jakie daje nam dane pomieszczenie. Jeśli jesteśmy szczęściarzami i możemy pozwolić sobie na odrobinę więcej to warto rozważyć zaplanowanie zabudowy na czterech ścianach. Tego typu kuchnie w kształcie litery G niewątpliwie będą miały ogrom zalet, ale i znajdzie się też kilka wad. Zachęcamy do zapoznania się z ciekawymi aranżacjami i pomysłami na zaplanowanie tego typu przestrzeni.
Kuchnia w kształcie litery G z miejscem do siedzenia
Nie da się ukryć, że większość naszych projektów z zabudową w literę G posiada miejsce do siedzenia w formie półwyspu. Tego typu koncepcja jest szczególnie przydatna osobom, które nie mają możliwości (np. mało miejsca) na wstawienie klasycznego stołu. Półwysep kuchenny jest jakby naturalnym zamiennikiem pełniącym także inne przydatne funkcje. Warto nadmienić, że lada kuchenna wykonana może być na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest podniesienie jej w taki sposób żeby można było można zestawić ją z wyższymi krzesłami – hokerami. Druga opcja to całość na jednym poziomie, czyli blat roboczy i lada tej samej wysokości. Najlepiej obrazują to zaprezentowane zdjęcia.
Jak zaprojektować szafki w tego typu układzie?
Pomysłów na zaprojektowanie mebli kuchennych w tego typu układzie może być całkiem sporo. My jednak przedstawimy te najpraktyczniejsze i najczęściej przez nas stosowane. Oczywiście są to propozycje, które nie każdemu mogą przypaść do gustu lub po prostu mogą nie pasować do danego pomieszczenia. Proponujemy więc szukać bo w końcu na 100% znajdziemy ten najlepszy dla siebie układ.
Koncepcja z pełną zabudową jednej ściany
Chyba najczęściej pojawiający się obecnie układ w tego typu zabudowie. Chodzi po prostu o to, że jedna ze ścian w całości wykorzystana jest na wysokie zabudowy. Z powodzeniem umiejscowimy tam niezbędne sprzęty AGD, m. in.: lodówkę, piekarnik, mikrofalę czy ekspres do kawy. Niejednokrotnie pojawi się również wejście do spiżarki, które w sprytny sposób można zabudować tak aby całość była ukryta w ciągu szafek.
Koncepcja z częściową zabudową ściany w formie słupków
Drugim często proponowanym przez nas układem jest częściowe, czyli niepełne zabudowanie jednej ze ścian. W tym przypadku mamy na myśli wprowadzenie wysokich zabudów, ale tylko w formie lodówki, piekarnika, mikrofali i ewentualnie jakiejś szafki z półkami czy szufladami w formie spiżarki. Nietrudno się domyślić, że ta opcja zaoferuje nam więcej blatu roboczego, ale mniej miejsca do przechowywania.
Jak zaprojektować meble kuchenne w literę w G z oknem narożnym?
Obecne tredny w zdecydowany sposób nakierunkowały się w stronę domów z oknami narożnymi. Nie ma się co dziwić ponieważ takie koncepcje wyglądają bardzo okazale a i praktycznie posiadają wiele zalet. Jeśli chodzi o meble kuchenne to przede wszystkim należy unikać upychania szafek do okolicach właśnie tychże okien. Z praktyki możemy stwierdzić, że klienci chcą zazwyczaj do oporu wykorzystać miejsce i projektują swoje meble gdzie tylko się da. Czasami jednak nie ma takiej potrzeby a nadmiar zamiast polepszyć to tylko zepsuje całość. Pamiętajmy, że duże okna to dużo naturalnego światła słonecznego, które ma niebywale wiele zalet dla naszego zdrowia ale i komfortu pracy.
Kuchnie w kształcie litery G – zalety
Zdecydowanie do najważniejszych zalet zaliczą się:
- duża ilość szafek do przechowywania,
- duża ilość blatu roboczego do pracy,
- dobrze zaprojektowana kuchnia zdecydowanie przyciągnie wzrok niejednej osoby,
- możemy wpleść wiele ciekawych elementów: lamele, ryfle, przeszklenia.
Jak kolorystycznie zaprojektować kuchnię w literę G?
Nie da się ukryć, że chyba jednym z najczęstszych problemów poza zaplanowaniem układu kuchni jest jej odpowiednie wykończenie. Myślimy tutaj przede wszystkim o kolorystyce. Ogólna zasada mówi, że nie powinniśmy mieszać więcej niż trzech kolorów. Zbyt duża liczba barw sprawi, że całość wyglądać będzie jak choinka – kolorowo i w sumie niepoważnie. Zbyt mała ilość lub niewłaściwe jej zestawienie sprawi z kolei, że otrzymamy nudną zabudowę. Patrząc na zaprezentowane nasze wizualizacje zobaczymy, że możliwości jest całe mnóstwo. Możemy z powodzeniem wykonać wysokie słupki w jednym kolorze a pozostałe zabudowy w innym. Możemy całość wykończyć jedną barwą a nudę przełamać eleganckimi dodatkami – złotymi lub czarnymi. Zdecydowanie z pomocą przychodzi tutaj komputerowa wizualizacja, która rozwieje wszelkie wątpliwości.
Kuchnie w kształcie litery G – podsumowanie
Najważniejszą rzeczą, którą staramy się przekazać naszym klientom jest to, że czasami nie warto zapychać pomieszczenia meblami na 100%. W momencie kiedy gabaryty nam na to pozwalają kuchnie w G są bardzo korzystnym wyborem, który zdecydowanie usprawni nam poruszanie się w kuchni. Kiedy jednak w grę wchodzi mniejsze pomieszczenie warto rozważyć inne układy np. rozwiązanie w L. Jeśli potrzebujesz pomocy zapraszamy do kontaktu – chętnie pomożemy!