Kuchnie w kształcie litery G – ciekawe inspiracje i porady

Wielkość kuchni i sposób jej zagospodarowania zależy przede wszystkim od możliwości jakie daje nam dane pomieszczenie. Jeśli jesteśmy szczęściarzami i możemy pozwolić sobie na odrobinę więcej to warto rozważyć zaplanowanie zabudowy na czterech ścianach. Tego typu kuchnie w kształcie litery G niewątpliwie będą miały ogrom zalet, ale i znajdzie się też kilka wad. Zachęcamy do zapoznania się z ciekawymi aranżacjami i pomysłami na zaplanowanie tego typu przestrzeni.

kuchnie w kształcie litery G
Klasyczna kuchnia z zabudową na trzech ścianach i wyspą do siedzenia.

Kuchnia w kształcie litery G z miejscem do siedzenia

Nie da się ukryć, że większość naszych projektów z zabudową w literę G posiada miejsce do siedzenia w formie półwyspu. Tego typu koncepcja jest szczególnie przydatna osobom, które nie mają możliwości (np. mało miejsca) na wstawienie klasycznego stołu. Półwysep kuchenny jest jakby naturalnym zamiennikiem pełniącym także inne przydatne funkcje. Warto nadmienić, że lada kuchenna wykonana może być na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest podniesienie jej w taki sposób żeby można było można zestawić ją z wyższymi krzesłami – hokerami. Druga opcja to całość na jednym poziomie, czyli blat roboczy i lada tej samej wysokości. Najlepiej obrazują to zaprezentowane zdjęcia.

nowoczesne kuchnie w kształcie litery G - wizualizacje kuchni
Duża drewniana zabudowa kuchenna wykonana dla firmy stolarskiej na bazie przestawionego szkicu. Całość stanowi lubiane drewno i ciemniejszy odcień szarości. Więcej zdjęć w artykule ’Wizualizacja grafitowo drewnianej kuchni w nowoczesnym stylu’.

Jak zaprojektować szafki w tego typu układzie?

Pomysłów na zaprojektowanie mebli kuchennych w tego typu układzie może być całkiem sporo. My jednak przedstawimy te najpraktyczniejsze i najczęściej przez nas stosowane. Oczywiście są to propozycje, które nie każdemu mogą przypaść do gustu lub po prostu mogą nie pasować do danego pomieszczenia. Proponujemy więc szukać bo w końcu na 100% znajdziemy ten najlepszy dla siebie układ.

kuchnia w G z lamelami i szklaną ladą
Jedną z najciekawszych form wykończenia wysokiej zabudowy są niewątpliwie lamele. Półwysep natomiast z powodzeniem wykończyć możemy nowoczesnymi przeszkleniami. Więcej zdjęć w artykule ’Wizualizacja dużej kuchni w literę G z oknem narożnym’.

Koncepcja z pełną zabudową jednej ściany

Chyba najczęściej pojawiający się obecnie układ w tego typu zabudowie. Chodzi po prostu o to, że jedna ze ścian w całości wykorzystana jest na wysokie zabudowy. Z powodzeniem umiejscowimy tam niezbędne sprzęty AGD, m. in.: lodówkę, piekarnik, mikrofalę czy ekspres do kawy. Niejednokrotnie pojawi się również wejście do spiżarki, które w sprytny sposób można zabudować tak aby całość była ukryta w ciągu szafek.

beżowa kuchnia w kształcie litery G z zabudowanym wejściem do spiżarki
Pełna zabudowa jednej ze ścian. Swoje miejsce odnalazła tutaj zabudowa lodówki, piekarnika i mikrofali. Z prawej strony obok witryny to pomysłowo zabudowane wejście do spiżarki. Więcej zdjęć w artykule ’Kompleksowy projekt mieszkania z salonem i kaszmirową kuchnią’.

Koncepcja z częściową zabudową ściany w formie słupków

Drugim często proponowanym przez nas układem jest częściowe, czyli niepełne zabudowanie jednej ze ścian. W tym przypadku mamy na myśli wprowadzenie wysokich zabudów, ale tylko w formie lodówki, piekarnika, mikrofali i ewentualnie jakiejś szafki z półkami czy szufladami w formie spiżarki. Nietrudno się domyślić, że ta opcja zaoferuje nam więcej blatu roboczego, ale mniej miejsca do przechowywania.

połyskowa kuchnia w G z listwowymi złotymi uchwytami
Projekt kuchni z wysoką zabudową, ale tylko po części. Zwróćmy uwagę na złote, korytkowe uchwyty firmy Peka, które wyglądają oszałamiająco! Więcej zdjęć w artykule ’Wizualizacja kuchni ze złotymi listwowymi uchwytami’.

Jak zaprojektować meble kuchenne w literę w G z oknem narożnym?

Obecne tredny w zdecydowany sposób nakierunkowały się w stronę domów z oknami narożnymi. Nie ma się co dziwić ponieważ takie koncepcje wyglądają bardzo okazale a i praktycznie posiadają wiele zalet. Jeśli chodzi o meble kuchenne to przede wszystkim należy unikać upychania szafek do okolicach właśnie tychże okien. Z praktyki możemy stwierdzić, że klienci chcą zazwyczaj do oporu wykorzystać miejsce i projektują swoje meble gdzie tylko się da. Czasami jednak nie ma takiej potrzeby a nadmiar zamiast polepszyć to tylko zepsuje całość. Pamiętajmy, że duże okna to dużo naturalnego światła słonecznego, które ma niebywale wiele zalet dla naszego zdrowia ale i komfortu pracy.

kuchnia w kształcie litery G z oknem narożnym i ladą do siedzenia
Bardzo duża kuchnia w literę G z oknem narożnym i czarnym okapem w formie tuby. Więcej zdjęć w artykule ’Projekt kuchni z salonem Dom w turkusach G2’.

Kuchnie w kształcie litery G – zalety

Zdecydowanie do najważniejszych zalet zaliczą się:

  • duża ilość szafek do przechowywania,
  • duża ilość blatu roboczego do pracy,
  • dobrze zaprojektowana kuchnia zdecydowanie przyciągnie wzrok niejednej osoby,
  • możemy wpleść wiele ciekawych elementów: lamele, ryfle, przeszklenia.
kuchnia w kształcie litery G z oknem narożnym i ladą do siedzenia
Duży projekt kuchni na poddaszu w skosie. Całość z dużym oknem, ale bez wiszących szafek. Więcej zdjęć w artykule ’Projekt kuchni na poddaszu do Szarowa’.

Jak kolorystycznie zaprojektować kuchnię w literę G?

Nie da się ukryć, że chyba jednym z najczęstszych problemów poza zaplanowaniem układu kuchni jest jej odpowiednie wykończenie. Myślimy tutaj przede wszystkim o kolorystyce. Ogólna zasada mówi, że nie powinniśmy mieszać więcej niż trzech kolorów. Zbyt duża liczba barw sprawi, że całość wyglądać będzie jak choinka – kolorowo i w sumie niepoważnie. Zbyt mała ilość lub niewłaściwe jej zestawienie sprawi z kolei, że otrzymamy nudną zabudowę. Patrząc na zaprezentowane nasze wizualizacje zobaczymy, że możliwości jest całe mnóstwo. Możemy z powodzeniem wykonać wysokie słupki w jednym kolorze a pozostałe zabudowy w innym. Możemy całość wykończyć jedną barwą a nudę przełamać eleganckimi dodatkami – złotymi lub czarnymi. Zdecydowanie z pomocą przychodzi tutaj komputerowa wizualizacja, która rozwieje wszelkie wątpliwości.

wizualizacja białej kuchni z dodatkiem zielonego i drewna - kuchnia w G
Tak jak pisaliśmy wcześniej z powodzeniem możemy w tego typu aranżacjach zastosować trzy kolory. Pamiętajmy jednak, że nie wszędzie się one sprawdzą a całość zależy od pomieszczenia i możliwości jakie nam ono daje. Więcej zdjęć w artykule ’Wizualizacja kuchni z zielonymi elementami i loftową półką’.

Kuchnie w kształcie litery G – podsumowanie

Najważniejszą rzeczą, którą staramy się przekazać naszym klientom jest to, że czasami nie warto zapychać pomieszczenia meblami na 100%. W momencie kiedy gabaryty nam na to pozwalają kuchnie w G są bardzo korzystnym wyborem, który zdecydowanie usprawni nam poruszanie się w kuchni. Kiedy jednak w grę wchodzi mniejsze pomieszczenie warto rozważyć inne układy np. rozwiązanie w L. Jeśli potrzebujesz pomocy zapraszamy do kontaktu – chętnie pomożemy!

Scroll to Top