Czym zasłonić okno w kuchni – 6 najpopularniejszych pomysłów na dekorację okna w kuchni

Niegdyś na hasło ‘dekoracja okna w kuchni’ główne spojrzenie padało w jednym kierunku – firanki.  Niewątpliwe tradycyjna firanka zostaje odsuwana w kąt, a w naszych kuchniach królują wszelakie rolety. Dlatego przy obecnie szybko uciekającym czasie każdy z nas stosuje takie rozwiązania, które są dla niego wygodniejsze, funkcjonalne i nie wymagają dodatkowych poświęceń. Poniżej zebraliśmy główne za i przeciw, które mają podpowiedzieć czym zasłonić okno w kuchni. Z pewnością w dalszym ciągu znajdą się zwolennicy firanek do kuchni, co bardzo nas cieszy. W rezultacie mamy do czynienia z ludźmi o innych potrzebach, o innych gustach przez co nasze życie jest zróżnicowane.

czym zasłonić okno w kuchni – 6 najpopularniejszych pomysłów na dekorację okna w kuchni
Krótkie, długie, ciemne, jasne… firanki mogą przybierać różne postacie.

Firany, zasłony, a może rolety kuchenne – czym się kierować w wyborze?

Bez wątpienia zgodnie stwierdzimy, że kuchnia oraz okno w kuchni nie należy do pomieszczeń łatwych w utrzymaniu czystości. Przede wszystkim dużo prościej mają Ci, którzy na starcie podczas projektowania kuchni zwrócili uwagę na funkcjonalne rozwiązania, które nie przysporzą im problemów na etapie użytkowania kuchni. Właśnie teraz zdajemy sobie sprawę, że mocne zapachy powstają w kuchni. Oprócz tego pamiętajmy o tłuszczu, wodzie lub wilgoci i oparach także wyłaniających się właśnie z tego pomieszczenia. Z pewnością nie lubimy przesiąkniętych brzydkim zapachem firanek w kuchni. Nie lubimy tłustego nalotu na aluminiowych roletach kuchennych, nie zastosujemy drewnianych rolet do okna w pobliżu zlewu…

Naszym zadaniem na starcie ważne będzie wyszczególnienie najbardziej kłopotliwych zabrudzeń oraz główny powód zasłonięcia okna w kuchni, co pozwoli na odpowiedź czym się kierować w wyborze dekoracji okna kuchennego. Z pewnością dalszy krok – sam wybór nie będzie problemem widząc poniższą listę wad i zalet dla każdej z propozycji na zasłonięcie okna w kuchni.

Firanki do kuchni

Przede wszystkim ogromna różnorodność materiałów oraz wzorów wśród firanek sprawia, że można dostosować je do prawie każdego stylu kuchni: klasycznej czy nowoczesnej. Niewątpliwie firanki kuchenne to prosty, ale urokliwy sposób na przysłonięcia okna w kuchni. Dlatego możemy bardzo fantazyjnie podejść do tematu ich wyboru i rozpatrzeć długie, krótkie, dowolny sposób upięcia lub zastosować tylko zazdrostki. Pomocą w wyborze firanek do kuchni mogą okazać się zdjęcia aranżacji samych kuchni, a w porównywalny sposób dostosować wystrój do swojej kuchni. Pamiętajmy jednak o jednym – firanki w kuchni wymagają częstego prania, gdyż kurz, zachlapania i opary kuchenne dość szybko będą widoczne. Tutaj zależy jeszcze w jakim miejscu w kuchni mamy ustawione okno.

czym zasłonić okno w kuchni? Firany w kuchni
Czym zasłonić okno w kuchni? Niewątpliwie firany są jednym z częstszych wyborów.

Firanki na przelotkach

Niewątpliwie firanki na przelotkach świetnie sprawdzą się w nowoczesnych kuchniach. Niewątpliwie sposób w jaki są powieszone – na kółkach, sprawia, że firanka jest zwiewna i bardzo lekko można ją przesuniemy. Najważniejsze, firanka zaraz po zakupie jest gotowa do powieszenia i dostosowana do rozmiaru okna. Bardzo stabilne mocowanie firanek na przelotkach pozwala na użycie wszelakiego materiału nawet cięższego, co gwarantuje duży wybór.

Firanki na taśmie

Świetnym rozwiązaniem jest firanka na taśmie, gdyż osobiście można zdecydować jaka taśma na firankę i jaki sposób marszczenia jest dla nas odpowiedni. Jedni wolą bardziej zaciemnić okno wybierając gęstsze marszczenie, drudzy przeciwnie. Przede wszystkim firanka na taśmie ma stałe marszczenie i na całej długości firanki zauważymy idealnie takie same fale. Firanka na taśmie oczywiście jest na zamówienie, wiec na pewno wzorowo wpasuje się w okno kuchenne.

Firanki makarony

Niegdyś firanki makarony wiodły prym. Zauważmy, ze firanka makarony nie wpasuje się w każde okno kuchenne. Okno kuchenne nad blatem, czy zmywakiem nie przyjmie takiego rozwiązania. Nawet lekki podmuch wiatru sprawi, że pojedyncze makarony mogą trafić na deskę do krojenia, czy w wodzie do zmywania naczyń.  

Żaluzje na okno w kuchni

Żaluzje na okno wracają do popularności i głównie zobaczymy je w nowoczesnych kuchniach. Są one także wzbogacone w podstawowe funkcje dostosowane do potrzeb: zsuwanie, całkowite zasłonięcie, przyciemnianie. Niewątpliwie aluminiowe żaluzje na okno łatwo odświeżyć z kurzu przemywając nawet zwykłą wodą. Przeciwnie drewniane, czy bambusowe żaluzje to prestiż i wzbogacenie okna kuchennego.

żaluzja na okno w kuchni
Ciemna żaluzja okienna w pięknej, modnej zabudowie kuchennej.

Rolety do okna

Aktualnie przemawia za nami modna roleta do okna w kuchni, a jej różnorodność cenowa, jakościowa i wszelaki design pomaga w podjęciu zakupu ot tak. Niewątpliwie rolety do okna są popularne i dość funkcjonalne. Rolety na okno głównie zobaczymy w nowoczesnych kuchniach. Przede wszystkim roleta jest idealnie wpasowana w okno i przylega do okna, dzięki czemu bez problemu otworzymy lub uchylimy okno. W niektórych projektach kuchni okno ma postać dachowego. Niewątpliwie rolety na okno dachowe będą najlepszym rozwiązaniem do przycienienia mocnych promieni słonecznych.

roleta rzymska w kuchni
Rolety rzymskie występują w różnych wariantach kolorystycznych. Bez problemu dopasujemy je także pod względem wymiarowym.
roleta w kuchni na oknie
Czym zasłonić okno w kuchni? Jedną z ciekawszych opcji na przysłonięcie okna będzie niewątpliwie roleta.

Plisy – rolety do okna kuchennego

Bez wątpienia plisy do okna kuchennego są ciekawym pomysłem. Otóż może nie chcemy zasłaniać całego okna, ale jeden nurt ostrych promieni słonecznych. Reasumując, plisy jako jedna z odmian rolety do okna posiada dodatkowe zalety – można ją ustawiać w dowolnej części okna. Dlatego plisa może spełniać funkcje chociażby zazdrostki do okien

Scroll to Top