Jak przechowywać chleb? Garść praktycznych porad

Chleb czy ogółem pieczywo to podstawowy składnik codziennych posiłków. Szanowany od wieków nigdy nie utraci miejsca w swojej hierarchii. Zadbajmy więc o to, aby właściwości i smak utrzymały się jak najdłużej przez odpowiednie przechowanie pieczywa. Poniżej kilka wskazówek jak przechowywać chleb i w czym.

jak przechowywać chleb
Możliwości do przechowywania chleba mamy całe mnóstwo. Wybierzmy ten, który odpowiada nam najbardziej.

Chlebak jako funkcjonalny dodatek dekoracyjny

Rozpoczniemy od tradycyjnego sposobu na przechowywanie chleba, czyli umieszczanie go z chlebaku. Obecnie ogromna różnorodność gatunkowa i cenowa sprawia, że wyposażenie kuchni dopasujemy zarówno do kolorystyki i stylu kuchni jak i osobistych wymagań. Chlebak to element, który raczej umiejscowimy na blacie tworząc dekorację. Nowoczesna i modna aranżacja kuchni ceni dodatki wykonane ze stali nierdzewnej, a styl klasyczny polubi drewno. Co jednak z chlebakami plastikowymi, metalowymi, czy porcelanowymi? W zależności od naszych gustów zalecamy kombinowanie z modą, a im bardziej ekstrawagancki wybór, tym kuchnia stanie się szczególną i bardziej oryginalną. Patrząc chociażby na ofertę wielu sklepów z pewnością powiemy, że chlebak może być funkcjonalnym dodatkiem dekoracyjnym w kuchni. Przyglądnijmy się kilku produktom.

Jak przechowywać chleb? Metalowy chlebak z deską do krojenia

Metalowy chlebak wygląda bardzo nowocześnie. Sprawdzi się w kuchni o oryginalnym stylu, także luksusowej. Pomysłowy design oprócz ciekawego kształtu spełnia dwie funkcje w jednym. Znakomity wzór tajemniczo skrywa zawartość oraz jest pomocny w szybkim krojeniu pieczywa bez potrzeby wyciągania dodatkowej deski. Metalowy chlebak jest łatwy w czyszczeniu.

czarny chlebak odelo z miejscem do krojenia
Czarny chlebak z deską do krojenia na wierzchu to idealny produkt do kuchni czarno drewnianej.
nowoczesny chlebak z klapką
Nowoczesny wzór sprawia wrażenie eleganckiej skrzyneczki. Dodatek w formie czarnego chlebaka wkomponuje się w wystrój kuchni z czarnym sprzętem AGD.
biały chlebak
Dla odmiany chlebak biało drewniany sprawdzi się w kuchni białej, klasycznej, także nowoczesnej.
otwarty biały chlebak z odelo
Biały metalowy chlebak półokrągły wzorem przypomina ten tradycyjny. Polecany jako wystrój kuchni jasnych, zarówno klasycznych jak i nowoczesnych.
tradycyjny drewniany chlebak
Tradycyjny chlebak z drewna to świetne środowisko dla przechowywania pieczywa. Drewno gwarantuje prawidłową cyrkulację powietrza przez co zapobiegamy powstawaniu pleśni na chlebie. Tradycyjny chlebak drewniany wcale nie musi pojawić się na blacie tylko w kuchni klasycznej. W nowoczesnej kuchni z dodatkiem drewna także znakomicie się prezentuje.

Jak przechowywać chleb? Szafka kuchenna do przechowywania pieczywa

Najprostszą opcją do przechowywania pieczywa jest wydzielenie ku temu szafki kuchennej. Sposób dość sprytny, bo tajemniczo skrywa zawartość przez co w kuchni napotkamy porządek i minimalizm na blacie. Niestety przechowując bułki i chleb w szafce kuchennej nie unikniemy okruszków w zakamarkach. Taka szafka będzie wymagać częstego mycia, aby uniknąć wszelkich bakterii. Pamiętajmy więc, aby chleb kłaść na talerzyku i dopiero wówczas chować go za kuchenny front lub żaluzję.

szafka kuchenna do przechowywania chleba
Jednym ze sprytniejszych pomysłów na zagospodarowanie rogu nad kuchennym blatem jest wkomponowanie tam szafki na przechowywanie pieczywa. Drewniany front możemy zastąpić elegancką żaluzją podnoszoną w górę.

Jak przechowywać chleb? Pieczywo w woreczku foliowym, papierowym, a może torebce lnianej?

Woreczek foliowy to nie idealny materiał na pakowanie chleba. Folia nie przepuszcza powietrza, przez co pieczywo wilgotnieje, staje się gumowe, traci chrupkość, a w rezultacie szybciej pleśnieje. Chleb w woreczku nie ma tego samego smaku co prosto z piekarni. Woreczek papierowy z pewnością pozwoli nam posmakować typowo piekarnianego wypieku, a na pewno chrupiący chleb będzie zagwarantowany. Tutaj niestety pieczywo szybko się zeschnie, dlatego torebka papierowa sprawdzi się do chwilowego przechowania.

Torebka lniana to materiał, na który będziemy namawiać. Przepuszcza powietrze, zachowa walory smakowe i uchroni przed pleśnią. Taką torebkę można kilkakrotnie używać dbając o nasze środowisko, a na pewno w kuchni zachowamy czystość bez okruszków gdzie popadnie. W końcu nasze babcie po wypieczeniu chleba zawijały bochenki w ściereczkę. Powróćmy do dawnych nawyków, które z pewnością są warte uwagi i szacunku.

Co jeśli mamy nadmiar chleba w kuchni?

Oczywiście zdarza się, że kupimy zbyt dużo pieczywa, a zapas starczy spokojnie na kilka dni. Aby nie sczerstwiało można je zamrozić jak wiele innych produktów. Pamiętajmy jednak, żeby włożyć do zamrażalnika świeży chleb, ponieważ wtedy utrzymamy najbardziej zbliżone właściwości do tego świeżego. Przy rozmrażaniu należy owinąć pieczywo ściereczką, aby ta pochłonęła wilgoć. Dla każdego produktu, który mrozimy – nie przetrzymujmy zamrożonych produktów dłużej niż 3 miesiące.

Zdjęcia chlebaków wykonane zostały w stacjonarnym sklepie KOSMEBELS.

Scroll to Top