Uchwyty do mebli kuchennych – rodzaje

Podążamy za modą, czy kierujemy się praktycznością? Niejeden planujący nowy wygląd kuchni zastanawia się, czy bestsellerowe pomysły idą w parze z funkcjonalnością. Bazując na doświadczeniu, a także niezliczonych rozmowach z użytkownikami różnych kuchni jesteśmy świadomi, jak wielkim dylematem stają się uchwyty do mebli kuchennych. Dlatego też postanowiliśmy stworzyć mini poradnik, tym razem dotyczący tego niewielkiego detalu.

uchwyty do mebli kuchennych
Uchwyty do kuchni występują w różnych kolorach i długościach. Na 100% dobierzemy ten idelany.
złote nowoczesne uchwyty do mebli kuchennych
Piękne nowoczesne uchwyty zamontowane w modnych meblach kuchennych.

Różne uchwyty do szafek kuchennych mają oczywiście swoje wady i zalety. Zależy nam, aby w czytelny sposób przedstawić walory każdej opcji, a jednocześnie pomóc w szybkim przekształceniu podstawowych oczekiwań w rozwiązanie.

Tradycyjne (przykręcane) uchwyty do mebli kuchennych

Mówimy: uchwyt nieoryginalny, oklepany, staromodny – czyżby?

Taki klasyczny uchwyt to jeden z najpraktyczniejszych wynalazków. Jest przede wszystkim wygodny – czasami zdarza się nam w pośpiechu przyrządzać śniadanie, czy przyjmować niespodziewanych gości. W takich wypadkach ręka sama sięga ku rączce. Występuje bardzo dużo wzorów, które znajdą zastosowanie w kuchni o każdym stylu i klimacie. Dodatkowo różnorodność w wymiarach sprawia, że znajdą zastosowanie nawet w najbardziej nietypowych szafkach.

nowoczesne uchwyty do mebli kuchennych
Tradycyjne, ale zdecydowanie designerskie i nowoczesne uchwyty do szafek kuchennych.
czarne uchwyty w kuchni
Czarne, długie uchwyty w meblach kuchennych.

Często słyszymy: uchwyty tradycyjne odkręcają się.

Czy to duże zmartwienie mając na uwadze tak wielką dostępność i różnorodność cenową? Odpowiedzmy sobie sami, jednak sama wymiana uchwytów na nowe to niewielki koszt, a całkowicie może zmienić oblicze kuchni.

Frezowane uchwyty kuchenne

Użycie frezowanych uchwytów daje piękny efekt wizualny. Dodatkowo sprawiają, że nasze meble poprzez brak dodatkowych rączek integrują się w jednolitą całość. Rezultatem tego jest to, że meble stają się jako jeden spójny element idealny dla miłośników prostoty i estetyki.

uchwyty frezowane w kuchni
Często wykorzystywane w kuchniach frezowane uchwyty.
frezowane uchwyty w meblach kuchennych
Dolne szafki otwierane za pomocą frezowanego uchwytu. Górne drewniane fronty opuszczone poniżej korpusu.

Niestety liczyć się musimy z ciągłym kontaktem rąk z większą powierzchnią mebla. Uchwyty frezowane nie są dedykowane do ciemnych mebli. Wyobrażamy sobie już tłuste plamy czy okruchy chleba we frezach. Kolejną przeciwnością może stać się otwieranie cięższych szafek. Najważniejszą kwestią dedykowaną dla Pań jest kwestia łamania paznokci. Tutaj temat notorycznie potwierdzany przez użytkowniczki.

Nowoczesne uchwyty do mebli kuchennych

W ostatnich miesiącach nowoczesnym oraz popularnym stało się montowanie w meblach kuchennych uchwytów aluminiowych. Oczywiście ich zalet jest wiele, a chyba główna to świetna jakość oraz bardzo nowoczesny efekt wizualny. Poniżej zamieszczamy kilka najczęściej wykorzystywanych w projektach wzorów. Uchwyty odnajdziemy chociażby w ofercie firmy ZOBAL.

nowoczesne uchwyty do mebli kuchennych
Nowoczesne listwy zastępujące tradycyjne uchwyty do otwierania szafek.
czarny uchwyt listwowy w meblach kuchennych
Czarny uchwyt listwowy w kuchni to naprawdę dobre i godne rozważenia rozwiązanie.

Aluminiowe uchwyty U-9 do mebli

Cienki, krótki uchwyt charakteryzujący się swoim delikatnym kształtem. Będzie fajną propozycją dla osób, które poszukują uchwytu dyskretnego i nierzucającego się w oczy. Zastosujemy go z powodzeniem do kuchni nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć go także w meblach pokojowych, czy szafach.

krawędziowe uchwyty do mebli kuchennych U-9
Krótki, delikatny i nierzucający się zanadto w oczy uchwyt kuchenny w czarnym kolorze.
uchwytu U-9 w kuchni
Uchwyty te występują w różnych kolorach, m. in. czarnym i aluminiowym.

Przykręcane od tyłu frontu uchwyty UKW-11

Podobnie jak uchwyt, który prezentowaliśmy powyżej cechuje, się cienkim kształtem. Jak zauważymy, jedyną różnicą jest to, iż jest po prostu dłuższy i może zostać dopasowany do długości frontu.

Listwowe uchwyty UKW-5 do szafek kuchennych

Krawędziowy długi uchwyt, który swoim kształtem przypomina 'rowek’ w drzwiach frezowanych. Listwę uchwytową montuje się górnej krawędzi drzwi, do której zawsze dopasowana jest długością. Uchwyt UKW-5 z powodzeniem możemy pomalować na interesujący nas kolor, np. czarny.

czarne uchwyty listwowe do mebli kuchennych
Zwróćmy uwagę na połączenie dwóch rodzajów uchwytów: frezowanego w dole i krawędziowego UKW-5 w górnych szafkach.

Aluminiowe uchwyty do szafek kuchennych UKW-7

Również jest to listwa aluminiowa montowana na górnej krawędzi frontu. Jeśli dokładnie przyjrzymy się zdjęciom, zauważymy, że kształtem przypomina uchwyt UKW-5, lecz jej górna część jest 'zamknięta’. Uchwyt UKW-7 z powodzeniem możemy pomalować na interesujący nas kolor, np. czarny.

czarne uchwyty UKW-7 w kuchni
Czarne uchwyty UKW-7 w meblach kuchennych.

System bezuchwytowy TIP-ON (klik)

Koncepcja identycznie interpretowana biorąc pod uwagę efekt i funkcjonalność w stosunku do uchwytów frezowanych. System bezuchwytowy tip-on wymaga inwestycji w specjalny mechanizm wspomagający otwarcie zabudowanych lodówek i zmywarek. Dosyć częstym rozwiązaniem stało się montowanie drzwi z tym systemem tylko w szafkach górnych. Wówczas nie ma problemu z otwieraniem lodówki, zmywarki czy wszelkiego rodzaju szafek z koszami cargo.

system tip-on w kuchni
Wysokie szafy otwierane za pomocą bezuchwytowego systemu klik.

Uchwyty do mebli kuchennych: podsumowanie

Uchwyty do szafek kuchennych wydają się drobnostką, a jednak nie każdy z nas jest w stanie określić cel i priorytety, jakimi się kieruje, aranżując przestrzeń kuchenną. Pamiętajmy jednak, że drobnostka, jaką są uchwyty kuchenne może w dłuższej perspektywie okazać się bardzo ważnym elementem.

Scroll to Top