Kuchnie klasyczne – przegląd najciekawszych inspiracji

Niewątpliwie jednym z większych dylematów przed którymi stoimy projektując meble kuchenne jest ich układ, kształt czy kolor. Każdy z tych elementów jest składową cechą całości, które po złączeniu ze sobą podobnie jak puzzle stworzą określoną kompozycję. Dopiero po zestawieniu pojedynczych elementów stwierdzimy, czy ma on cechy bardziej nowoczesne lub klasyczne. No tak, lecz jakie elementy będą przemawiać za konkretnym stylem mebli kuchennych? W tym artykule zdemaskujemy kuchnie klasyczne i ich najważniejsze atrybuty. Zapraszamy do tekstu.

kuchnie klasyczne
Kuchnie klasyczne to kompletne przeciwieństwo zabudów nowoczesnych.
kuchnie klasyczne z witrynami i okrągłymi uchwytami
Jednym z najczęściej pojawiających się wzorów frontów w tego typu kuchniach będzie klasyczny ramiak, czyli drzwi z kilkucentymetrową ramką po obwodzie.

Kuchnia klasyczna nierozłącznie łączy się z frontami o różnych wzorach

Pierwszą i jak nam się wydaje najważniejszą cechą mebli kuchennych klasycznych będą drzwi kuchenne o różnych wzorach. Ze względu na dużą ilość producentów ich wybór jest ogromny. We wzornikach odnajdziemy wzory chociażby proste czy półokrągłe – wystarczy spojrzeć na poniższe inspiracje, a to tylko niewielka część dostępnych na rynku.

biała klasyczna kuchnia ze złotymi uchwytami
Okrągłe uchwyty bardzo ładnie pasują do tego typu projektów kuchni. Ich wybór jest bardzo duży, więc na 100% dobierzemy ten idealny wzór.
klasyczne meble kuchenne z czarnymi uchwytami
Klasyczne kuchnie to także elementy nieoczywiste. Zaliczymy do nich chociażby elementy stalowe czy klasyczną cegiełkę.

Styl klasyczny w kuchni to ciekawe wykończenia

Zdecydowanie jest to prawdą. Klasyczne kuchnie chętnie przyjmują wszelkiego rodzaju wykończenia w postaci pilastrów (pionowe elementy dekoracyjne), boków z frezowaniem jak fronty czy gzymsów górnych. Zapomnieć nie możemy oczywiście o szprosach w witrynach, które stanowią jakby wisienkę na torcie – taki ostatni szlif. Po przemyśleniu koncepcji zauważymy, że ogranicza nas pomieszczenie i… wyobraźnia. Jeśli jednak przesadzimy to efekt może być odwrotny do zamierzonego.

zielona klasyczna kuchnia z drewnianym blatem
Projekt nieoczywistej zielonej kuchni w klasycznym stylu. Zwróćmy uwagę na eleganckie wykończenia – pod sufitem i w witrynkach.
wyspa z drewnianym blatem w klasycznej kuchni
Piękna biała wyspa ze złotymi gałeczkami do otwierania – ogranicza nas tylko wyobraźnia!
kuchnia w klasycznym stylu z otwartą półką
Zwróćmy uwagę na eleganckie i ciekawe otwarte półeczki. Te wykonane zostały z tego samego materiału co blat roboczy.

Kuchnie klasyczne białe, czyli coś sprawdzonego

Kuchnia biała klasyczna to kwintesencja elegancji. Jeśli styl nowoczesny nie jest tym którego szukamy, koniecznie powinniśmy nasz wzrok zwrócić w kierunku totalnej klasyki. Być może to właśnie tutaj odnajdziemy to czego szukamy. A czego możemy szukać? Możemy szukać eleganckich sprzętów AGD w stylu retro, czarnych klasycznych uchwytów i przede wszystkich ciekawych elementów dekoracyjnych, którymi przyozdobimy naszą kuchnię. Wszystko zgodnie z naszymi upodobaniami.

meble kuchenne klasyczne z drewnem
Kolor drewna na ścianie w klasycznych meblach kuchennych z drewnianym blatem stał się bardzo częstym wyborem użytkowników.
ramiak ekran i drewniane półki na wino
Tradycyjne meble kuchenne z ramkowymi frontami i czarnym uchwytem.

Kuchnia klasyczna szara jako alternatywa dla bieli

Naturalnym zamiennikiem białego koloru będzie niewątpliwie barwa szara i wszelkie jej odcienie. Meble kuchenne szare podobnie jak ich jaśniejszy odpowiednik posiadają szerokie grono zwolenników i odbiorców. Często słyszymy, że nie chcemy aby nasza kuchnia była zbyt sterylna. Najprostszym chyba zabiegiem jest złączenie jej z innym dekorem, lub po prostu przełamanie szarością. Poniższe zdjęcia ukazują, że klasyczne szare kuchnie to niewątpliwie ciekawe rozwiązanie obok którego nie da się przejść obojętnie.

Kuchnia klasyczna kremowa, czyli troszkę elegancji

Oprócz standardowej bieli i szarości do klasycznych kuchni często dobierany jest kolor kremowy. Meble kuchenne w kremie tworzą ciepły i przytulny charakter. Bez kłopotu zestawimy je z różnymi odcieniami drewna czy kamienia. Meble kuchenne w tym kolorze mogą być skierowane w kierunku żółtego odcienia lub delikatnego kremowego. Wszelkie dodatki czerni czy stali szlifowanej są mile widziane. Kilka przykładów na poniższych wizualizacjach.

kuchnia klasyczna kremowa z drewnianym blatem
Wizualizacja klasycznej kuchni w bardzo ciepłym odcieniu kremu. Bez wątpienia jedna z najbardziej lubianych kompozycji.
meble kuchenne klasyczne z mozaiką na ścianie
Drewniany blat i ciekawa zabudowa ściany to absolutna podstawa. Dzięki nim kuchnia nie będzie nudna i oklepana!

Kuchnie klasyczne z oknem

Okno jak już wielokrotnie wspominaliśmy to nie tylko kontakt z otoczeniem i światem zewnętrznym. Posiada ono wiele innych zalet, a jedną z nich pozostaje świeże powietrze dostające się do pomieszczenia z zewnątrz. Pomijając jednak aspekty użytkowe zwróćmy uwagę jaką pełni ono rolę pod względem wizualnym i estetycznym. Czy okno w kuchni nie może być postrzegane jako świetna dekoracja i uzupełnienie całości? Mamy teraz dostęp do przeróżnej kolorystyki ich okuć, począwszy od białego, a skończywszy na czarnym. Kiedy okno 'ubierzemy’ w piękne zasłony, żaluzje czy rolety możemy stworzyć niepowtarzalny i domowy klimat w całym pomieszczeniu. Pomyślmy tylko – kuchnie klasyczne i eleganckie zasłony… cóż tu więcej pisać.

zielona kuchnia klasyczna na wymiar
Okno jest jednym z najważniejszych elementów w „czterech ścianach”. W klasycznych meblach warto zastanowić się nad zastosowaniem pionowych i poziomych szprosów.
aranżacja klasycznej kuchni z czarnymi uchwytami
Projekt klasycznej kremowej kuchni z ciemnym blatem i zabudową na ścianie. Całość pięknie komponuje się ze sobą.

Wizualizacje i projekty klasycznych kuchni

Poniżej przedstawiamy kilka naszych projektów i wizualizacji klasycznych zabudów kuchennych. Zachęcamy do zapoznania się z przykładami.

projekt klasycznej kuchni białej z drewnianym blatem
Projekt kuchni retro do Krakowa.
projekt klasycznej kuchni białej z drewnianymi szafkami wiszącymi i czarnymi uchwytami
Klasyczna kuchnia biało drewniana.
klasyczna kuchnia zielona ze złotymi uchwytami i ławeczką pod oknem
Zielona kuchnia z siedziskiem pod oknem.
kaszmirowa klasyczna kuchnia z ciemnym blatem
Wizualizacja kuchni z szafkami nad oknem.

Klasyczne kuchnie: podsumowanie

Jak widzimy na powyższych aranżacjach, meble kuchenne klasyczne zdecydowanie różnią się od tych nowoczesnych. Nie znaczy to jednak, że są gorsze. Jest grono klientów, którzy nie wyobrażają sobie pomieszczenia kuchennego bez ciekawych wzorów frontów czy dekoracyjnych wykończeń. Jak ze wszystkim, każdy towar posiada swojego klienta i każdemu podobać się może coś innego. Grunt żeby podobało się nam – domownikom 🙂

Scroll to Top