Rodzaje blatów kuchennych – który wybrać? Porównanie materiałów

Kolejnym elementem kuchni, któremu chcielibyśmy się przyjrzeć będzie blat kuchenny. Trzeba jasno postawić sprawę, że jest to chyba najbardziej narażona na mechaniczne uszkodzenie część zabudowy kuchennej. W tym artykule przejrzymy trzy najczęściej wykorzystywane przez stolarzy rodzaje blatów kuchennych. Spróbujemy znaleźć słabe i mocne strony materiałów z których są wykonane. Jednocześnie chcielibyśmy już na początku zaznaczyć, że są to nasze subiektywne spostrzeżenia i oceny.

rodzaje blatów kuchennych
Różne rodzaje blatów kuchennych pozwalają na stworzenie kompozycji dobranej idealnie pod swój gust.
rodzaje blatów kuchennych
Drewno, czerń, biel – dostępnych rodzajów blatów kuchennych jest całe mnóstwo!

Blaty kuchenne laminowane – najczęściej wykorzystywany materiał w meblach na wymiar

Blaty laminowane to materiał bez wątpienia najczęściej wykorzystywany w większości naszych kuchni. Nie robiliśmy na ten temat dokładnych statystyk, lecz z obserwacji wynika, że na 10 kuchni w 8 przypadkach pada wybór właśnie na ten materiał. Czym w zasadzie jest to spowodowane? Poniżej 3 podstawowe czynniki, dzięki którym blaty z laminatu są tak chętnie wykorzystywane.

blaty kuchenne laminowane
Laminowane blaty kuchenne to setki różnych wariantów kolorystycznych.

Blaty laminowane to ogromna ilość wzorów kolorystycznych

Z doświadczenia wiemy, że pierwsze pytanie przy wyborze blatu dotyczy przeważnie jego koloru? Oczywiście to zależy od wielu czynników, lecz atutem blatów laminowanych jest to, że występują w setkach dekorów. W okolicach Kalwarii Zebrzydowskiej znajduje się szereg firm zajmujących się sprzedażą tego typu blatów. Każda firma specjalizuje się w dystrybucji danego producenta i właśnie w tym miejscu warto przybliżyć podstawowych w naszym kraju producentów blatów laminowanych: Pfleiderer, Kronospan, Egger, Swiss Krono. Kupując blat od któregoś z tych producentów gwarantujemy sobie spokojne użytkowanie.

blat laminowany dąb Odwieczny D1041 w meblach kuchennych
Dekor o nazwie D1041 Dąb Odwieczny jest bardzo lubiany i często wykorzystywany przez współczesnych użytkowników.

Blaty laminowane to wysoka jakość i wytrzymałość

Spokojnie możemy przyznać, że blaty z laminatu cechują się naprawdę bardzo wysokimi właściwościami. Nie musimy się martwić, że przy kontakcie z ostrym nożem zostaną na nich bardzo widoczne ślady czy nacięcia. Naklejany laminat to mocna struktura, której pierwszym lepszym cięciem noża nie da się zniszczyć. Dla osób, którym zależy przede wszystkim na dużej odporności zdecydowanie polecamy blaty z tego materiału.

rodzaje blatów kuchennych
We wzornikach laminowanych blatów odnajdziemy zarówno dekory drewnopodobne jak i imitujące kamień.

Drugim ważnym aspektem dotyczącym jakości blatów laminowanych jest to, że spokojnie można je czyścić. Kontakt z większą ilością wody (którą oczywiście wytrzemy w miarę szybko), czy przetarcie szmatką z detergentem nie stanowi problemu. Z blatem nic się nie stanie – no poza tym, że będzie po prostu ładny i czyściutki 🙂

Blaty laminowane to świetny stosunek ceny do jakości

Duża konkurencja i dostępność tego typu blatów przyczyniły się do tego, iż te są do kupienia w naprawdę dobrych pieniądzach. Porównując jakość i dostępność kolorystyczną do ceny otrzymujemy świetny produkt, który nie uszczupli naszej kieszeni. Na temat samych cen nie będziemy pisać, ponieważ te zależą od koloru, struktury czy wymiaru. Gwarantujemy jednak, że blaty laminowane wyjdą nam najtaniej ze wszystkich dostępnych innych rodzajów blatów kuchennych. Topowe firmy z którymi mamy przyjemność współpracować to: Egger, Kronospan itp.

Blaty kuchenne drewniane – naturalne materiały zawsze na topie

Drugim typem blatów, którym chcielibyśmy poświęcić troszkę czasu, będą blaty drewniane. Jaka jest ich podstawowa zaleta? Odpowiedź nasuwa się sama – blaty drewniane są po prostu naturalne. W dobie, kiedy bardzo duży nacisk kładziemy na naturalność jest to wybór, nad którym zdecydowanie warto się zastanowić. Poza tym blaty drewniane bez większego problemu zestawić możemy zarówno z kuchnią w stylu nowoczesnym jak i klasycznym.

rodzaje blatów kuchennych: drewniany blat kuchenny
Drewniane blaty kuchenne to obranie kierunku na naturalność.

Sposoby wykonania blatów drewnianych

Blaty drewniane wykonane mogą być na kilka sposobów. Poniżej przedstawiamy dwa zdecydowanie najczęściej spotykane rodzaje blatów kuchennych drewnianych:

  • blat klejony – blaty tego typu spotkać możemy najczęściej w dużych sklepach typu Castorama. Cała sztuka polega na tym, że większe lub mniejsze kawałki drewna łączymy w całość, dzięki czemu otrzymujemy piękną połać z ciekawymi klepkami. Do zalet tego rozwiązania niewątpliwie należeć będzie to, że blat stworzony w ten sposób odporny będzie na pęknięcia. To właśnie te rodzaje blatów kuchennych drewnianych najczęściej spotkamy w kuchniach
  • blat lity – dużo rzadszym i zdecydowanie mniej spotykanym rozwiązaniem będzie zastosowanie blatu litego. Dlaczego? Ponieważ drewniany blat lity musiałby być w całości w jednym kawałku, a nie klejony jak ten opisywany powyżej. Jak sobie można wyobrazić, dużo trudniejszym i droższym rozwiązaniem będzie przygotowanie właśnie takiego jednego dużego elementu. Drugą sprawą jest to, że blat w jednym kawałku narażony będzie na pęknięcia, co jest przecież całkowicie naturalne w przypadku drewna

Rodzaje drewna z którego wykonane mogą być drewniane blaty

Na rynku dostępnych mamy kilka rodzajów drewna, z którego wykonane są blaty naturalne. Należą do nich przede wszystkim: dąb, buk, jesion i brzoza. Oczywiście każde drewno posiada swoją unikalną strukturę i twardość. Jeśli chodzi o nas, zdecydowanie najczęściej spotykamy i również proponujemy naszym klientów blaty dębowe. Dębowe drewno jest twarde, odporne na uszkodzenia mechaniczne, oraz posiada piękną strukturę.

Oczywiście to nie jest tak, że kupimy blat drewniany i tyle. Aby faktycznie mieć z niego pożytek na długie lata, należy go odpowiednio zaimpregnować. Do tego celu użyjemy specjalnych lakierów lub olejów do drewna. Oczywiście jeśli chcemy nasz blat przyciemnić lub nieco rozjaśnić, to możemy to zrobić przeznaczonymi do tego celu bejcami. Kiedy sami planujemy nasz blat zabezpieczyć pamiętajmy, żeby używać tylko impregnatów sprawdzonych i z wyższej półki. Unikniemy dzięki temu niepożądanych efektów w postaci smug czy przebarwień. Poza tym, im lepszy materiał tym lepsze zabezpieczenie przed ewentualnymi uszkodzeniami.

Utrzymanie blatów drewnianych

Tego typu powierzchnie nie należą do najprostszych w utrzymaniu. Wyglądają pięknie i potrafią nadać wnętrzu niepowtarzalnego klimatu, ale coś za coś. Nawet najlepiej zabezpieczony i zaimpregnowany blat niestety będzie podatny na uszkodzenia. Jest to drewno, więc przecięcie nożem niestety będzie widoczne od razu. Oczywiście jest możliwość przeszlifowania blatu i ponowne jego zaimpregnowanie, dzięki czemu tchniemy w niego nowe życie.

Blaty kuchenne z konglomeratu kwarcowego – natura wsparta technologią

Wyjść trzeba od tego czym w ogóle jest konglomerat kwarcowy. Ogólnie mówiąc, jest to mieszanka w zdecydowanej większości pokruszonych czy rozdrobnionych kamieni. Te są łączone materiałem spajających – w większości przypadków żywicą epoksydową. Ogromną zaletą blatów tego typu jest możliwość ich modyfikacji. Co mamy na myśli przez to stwierdzenie? Otóż płaszczyzny z kwarcowego konglomeratu można ze sobą łączyć na różne sposoby. Dzięki temu wykonanie oryginalnego kształtu nie stanie się problemem. Dla osób lubiących gruby blat kuchenny, stworzenie takiego o grubości 10 cm nie będzie barierą.

blaty kuchenne z konglomeratu kwarcowego
Bardzo ciekawe są rodzaje blatów kuchennych wykonanych z kwarcytu. Do złudzenia przypominają naturalny kamień.
jaki blat wybrać do kuchni
Piękny odcień lekko betonowego blatu w kuchni.

Podstawowe zalety blatu z konglomeratu kwarcowego

  • świetny zamiennik dla blatów kamiennych – co prawda konglomerat nie jest całkowicie naturalnym produktem, lecz jako zamiennik dla blatów kamiennych sprawdzi się wybornie; podstawowa zaleta jest taka, że jego waga jest znacznie niższa niż naturalnego kamienia
  • doskonały w obróbce – jak wyżej pisaliśmy, konglomerat można łączyć ze sobą w przeróżne kształty; dla bardziej wymagających klientów jest to ogromna zaleta
  • znajdzie zastosowanie nie tylko w kuchniach – tak, konglomerat znajdzie zastosowanie również w chociażby łazienkach; odpowiednio zaimpregnowany i przygotowany nie wpija wody, przez co możemy śmiało mówić o jego uniwersalności
  • posiada ogromną ilość odcieni, barw, struktur – dzięki nowościom technologicznym, blaty z konglomeratu posiadać mogą setki tonacji barwnych; w ich produkcji wyspecjalizowało się wiele firm, które przyciągają klientów niepowtarzalnymi wzorami
  • jest tańszy niż naturalny kamień – oczywiście zależy od samego wzoru konglomeratu, ale ogólnie stwierdzić można, że jest tańszy niż kamień naturalny (granit czy marmur)
jaki blat do kuchni?
Warto dobrze przemyśleć wybór blatu roboczego do kuchni. Ten zdecydowanie poprawi aspekty wizualne naszych mebli!

Rodzaje blatów kuchennych – jaki blat wybrać?

Do powyższych trzech rodzajów blatów kuchennych moglibyśmy dopisać jeszcze te z kamienia naturalnego: granitu czy marmuru. Niestety, nie mamy z nimi styczności na co dzień, więc powstrzymamy się od komentarza. Co chcielibyśmy jednak napisać w podsumowaniu. Otóż chcielibyśmy zaznaczyć, że w zasadzie wybór odpowiedniego blatu zależy najprawdopodobniej od miejsca w którym będzie używany. Według naszych obserwacji i rozmów z użytkownikami zauważamy pewną tendencję, otóż:

  • blaty laminowane – wykorzystywane są w kuchniach domowych, gdzie liczyć się przede wszystkich będzie komfort pracy i bezawaryjność; wylana kawa czy sok, rozbita szklanka czy naciśnięcie noża nie będzie w tym przypadku kłopotem
  • blaty drewniane – wybierają je osoby, którym bardziej niż na walorach użytkowych zależy na walorach estetycznych; natura i ciepły kolor doskonale komponują się w nowoczesnych białych kuchniach, dzięki czemu chętnie są wybierane; niestety liczyć musimy się z tym, że przecięcie nożem będzie po prostu znać na takim blacie
  • blaty z konglomeratu kwarcowego – wybierają je osoby, które lubią naturalne walory kamienia; oczywiście nie jest to naturalny kamień, lecz jego zimna struktura w połączeniu z wyglądem przypominającym kamień znajduje swoich zwolenników

Rodzaje blatów kuchennych – co więc wybrać? Na to pytanie drogi czytelniku musisz odpowiedzieć sobie sam. Mamy nadzieję, że przedstawione wyżej informacje okażą się rzetelne i zdecydowanie pomogą w podjęciu właściwej decyzji. Przed podjęciem decyzji pamiętaj także, aby odpowiednio dobrać wysokość blatu w kuchni.

Scroll to Top