Wysokość blatu w kuchni – jaka będzie optymalna?

Wysokość blatu w kuchni to bardzo ważny punkt, który należy bezwzględnie przeanalizować już na wstępnym etapie planowania. Na przestrzeni ostatnich lat zdecydowanie zmieniło się podejście klientów do mebli. Współczesny klient oczekuje towaru na miarę, czyli z dopasowanymi pod swoje potrzeby wymiarami i układem. To samo tyczy się też, a może przede wszystkim blatów roboczych. Przyglądnijmy się więc i spróbujmy odpowiedzieć na pytanie na jakiej wysokości zamontować blat w meblach kuchennych.

wysokość blatu w kuchni
Blat w kuchni na tej samej wysokości co parapet czy niżej? Wszystko zależy od kilku kwestii.

Wysokość blatu w kuchni – standardowe poziomy

Pierwszą standardową wysokością blatu, którą przyjmuje się w meblach kuchennych jest 86cm. Opcja ta skierowana jest dla użytkowników średniego wzrostu. Taki poziom blatu pozwoli nam na swobodne użytkowanie kuchni oraz bezproblemowe i wygodne wykonywanie standardowych czynności. W tej opcji cokół dolny (nóżki) mają najczęściej wysokość 10cm, korpus szafek 72cm, no i blat najczęściej 4cm. W momencie, kiedy blat jest cieńszy wysokość korygujemy nóżkami lub korpusem szafek.

Drugą wysokością, którą często spotkamy w kuchniach będzie 91cm. Podobnie jak ta pierwsza jest to absolutny standard. Wydawać się może, że to tylko 5cm różnicy, ale osoby wyższe według nas zdecydowanie lepiej będą się czuć w tej konfiguracji. Tutaj wysokość cokołu (nóżek) najczęściej ma 15cm, a korpus szafek 72cm. Aby zyskać więcej przestrzeni do przechowywania z powodzeniem możemy zastosować nóżki 10cm, a korpus szafek przyjąć na 77cm. W przypadku cieńszego blatu stosujemy tą samą metodę, która opisana była wyżej.

Wysokość blatu kuchennego dopasowana do okien

Zdarza się jednak, że niestety ani jednego ani drugiego wymiaru nie możemy zastosować w meblach kuchennych. Sytuacja ta pojawia się w momencie, kiedy klient życzy sobie, aby blaty robocze były na tym samym poziomie co parapety okien – a okna są po prostu wstawione na innych wysokościach. Co wtedy? No wtedy nie pozostaje nic innego jak dopasować się do wstawionych okien, przecież nikt nie będzie jeszcze raz wstawiał ich po to, żeby były kilka cm wyżej czy niżej. Meble na wymiar mają tą zaletę, że bez problemu to nimi dostosujemy się do wstawionych już otworów okiennych.

blat kuchenny połączony z parapetem - na wysokości okna
Uzupełnienie parapetu blatem to nowoczesne rozwiązanie, które tak naprawdę dodaje nam kilkadziesiąt centymetrów dodatkowej przestrzeni roboczej.

Jaka będzie optymalna i ergonomiczna wysokość blatu kuchennego?

W naszych artykułach i projektach dużo czasu poświęcamy ergonomii w kuchni. Tutaj nie będzie inaczej. Wysokość blatu kuchennego ma istotny wpływ na użytkowanie kuchni, ale także na nasze zdrowie i samopoczucie. Przy niewłaściwie dobranej wysokości narażamy się na bóle pleców a nasza postawa ciała będzie daleka od komfortowej. Oczywiście często kuchnia dopasowana jest do wielu użytkowników gdzie trudno jest dobrać tą idealną wysokość. Niemniej jednak warto przed ostatecznym wyborem skonsultować się z domownikami w celu podjęcia najwłaściwszej decyzji.

Na jakiej wysokości blat kuchenny? Podsumowanie.

To pytanie należy do tych bez jednoznacznej odpowiedzi. To tak jakby zapytać, który uchwyt do kuchni będzie najlepszy… jedni powiedzą, że najładniejsze będą białe, inni czarne. Według nas najlepszym pomysłem będzie 'przymierzenie się’ i stanięcie obok blatu 86cm i 91cm. W ten czas jasno będziemy wiedzieć która wysokość blatu w kuchni jest dla nas optymalna. Pamiętajmy, że to przy blacie kuchennym wykonujemy zdecydowaną większość czynności więc postarajmy się dobrać najlepszą wysokość.

Scroll to Top