Kuchnie na jednej ścianie – odkryj ciekawe pomysły na zabudowę

Kuchnie na jednej ścianie to wizualnie najprostsza z możliwych zabudów. Dlaczego? Ponieważ wykorzystujemy tylko jedną ścianę a ciekawym i dodatkowym elementem może stać się wyspa czy półwysep. Pisząc najprostsza, nie mamy na myśli najłatwiejsza w zaprojektowaniu. Często ograniczające nas miejsce, czy gotowe podłącza stają się prawdziwym wyzwaniem dla projektantów. Przyglądnijmy się więc kilku praktycznym projektom, być może znajdziemy coś właśnie dla siebie. Jeśli jednak kuchnia na jednej ścianie jest tą której szukasz zachęcamy do zapoznania się z artykułami na temat kuchni w L i kuchni w U.

kuchnie na jednej ścianie
Szarość zmieszana z drewnem wygląda ładnie i przyciąga spojrzenia.
kuchnie na jednej ścianie
Jak widzimy na zdjęciu, meble kuchenne na jednej ścianie wcale nie muszą być nudne i niepraktyczne.
kuchnia na jednej ścianie
Dzięki połączeniu modnych kolorów z powodzeniem uzyskamy oczekiwany efekt 'wow’. Tutaj połączenie czarnego połysku z drewnem dąb Pradawny firmy Swiss Krono.

Eleganckie kuchnie na jednej ścianie

Niejednokrotnie zastanawiamy się co zrobić aby naszą kuchnię uczynić ładniejszą i ciekawszą. Oczywiście poza wplataniem niebanalnych kolorów i elementów dekoracyjnych możemy do tego celu wykorzystać bardzo modne w ostatnim czasie witrynki aluminiowe. Występują one w różnych kolorach, m. in. czarnym, złotym, aluminiowym i białym. Tak więc spokojnie zestawimy je chociażby z uchwytami zachowując jedność całej kompozycji.

kuchnia wzdłuż jednej ściany
Dodatki w formie witryn stały się prawdziwym hitem w ostatnim czasie. Możemy nią z powodzeniem zakończyć jednorzędową zabudowę.

Kuchnia jednorzędowa z wyspą

Nowoczesne zabudowy kuchenne na jednej ścianie to w większości przypadków symetryczne kształty i niebanalne dodatki. Jeśli jest taka możliwość i układ pomieszczenia na to pozwala, to ciekawym i na pewno praktycznym elementem stać się może wyspa kuchenna. Nie czarujmy się, kuchnia jednorzędowa to zapewne mało miejsca do pracy a tym bardziej zjedzenia posiłku. Dodatkowy blat roboczy może okazać się wybawieniem i fantastycznym wizualnym dodatkiem do całości. Jeśli mamy więc taką możliwość rozważmy rozwiązanie w postaci wyspy kuchennej.

czarna witrynka w kuchni jednorzędowej
Jako wypełnienie witryny możemy zastosować szkło w przeróżnych odcieniach i o różnej przezroczystości.

Zabudowa kuchenna na jedną ścianę ze skosem

Czasem bywa niestety tak, że przez nasze pomieszczenie przechodzi skos. Jest to dodatkowe wyzwanie dla projektantów, ale także spora utrata miejsca dla użytkownika kuchni. Ściany niestety zburzyć się nie da, lecz można dostosować meble do niej. Tak na marginesie… skos może też być pewną ciekawą formą, która w pewnym sensie przykuje wzrok.

kuchnia na jedną ścianę ze skosem
Niewielkie mieszkanie z kuchnią po prawej i regałem po lewej stronie. Skos został opanowany 🙂

Kuchnie na jednej ścianie – zabudowa kuchenna na całą ścianę

Jak widzimy możliwości na zaprojektowanie kuchni wzdłuż jednej ściany jest całkiem sporo. Nawet jeśli są to możliwości nie układowe, ale stricte wizualne. Każda, nawet najtrudniejsza przestrzeń może zostać maksymalnie wykorzystana pod warunkiem, że przemyślimy ją na 100%. Jeśli mamy taką możliwość wykorzystajmy do zabudowy całą ścianę. Dodatkowe miejsce na przechowywanie może okazać się zbawienne!

kuchnia wzdłuż jednej ściany
Kuchnia na jednej ścianie z dwoma głębokościami szafek wiszących. Jest to bardzo popularne obecnie rozwiązanie.
kuchnia na jednej ścianie
Bardzo ważne jest, aby kolorystyka kuchni na jednej ścianie została dobrana z głową. Przesyt nie jest pożądanym zjawiskiem.

Kuchnie na jednej ścianie i trochę o jej zaletach

Jak już wcześniej pisaliśmy, kuchnie jednorzędowe nie pozwolą nam na zbytnie rozpędzenie się jeśli chodzi o układ. Nie oznacza to jednak, że nie osiągniemy swojego celu, którym będzie koncepcja pięknej zabudowy w zmyślnych i modnych kolorach. Jedną z zalet tego typu kompaktowych zabudów kuchennych jest niewątpliwie ich poręczność. W związku z tym, że urządzenia znajdują się na jednej ścianie wszystko mamy praktycznie na wyciągnięcie ręki. Może to okazać się naprawdę ogromnym atutem.

Drugą zaletą będzie też to, że praktycznie całą zabudowę obejmiemy wzrokiem. W ten sposób nie będziemy tracić czasu na poszukiwanie różnych rzeczy. Warto także wspomnieć o aspekcie cenowym. Kuchnia na jednej ścianie to mniejsze koszty jej produkcji, a co za tym idzie nam w portfelu zostanie więcej 🙂

kuchnia jednorzędowa
Przy kuchniach jednorzędowych wszystko mamy praktycznie na wyciągnięcię ręki.
jednorzędowa kuchnia
Kuchnia zabudowana tylko na jednej ścianie pozwala na stworzenie naprawdę ciekawej kompozycji. Dużo zależy od pomysłu i koncepcji.

Kuchnie na jednej ścianie – przykładowe projekty

Poniżej przedstawiamy kilka naszych projektów i wizualizacji z kuchniami jednorzędowymi. Zachęcamy do zapoznania się z aranżacjami.

kuchnia na jednej ścianie 4m
Projekt eleganckiej kuchni w klasycznych kolorach.
projekt kuchni na jednej ścianie
Projekt czarnej kuchni z salonem do Krakowa.
Scroll to Top