Co na ścianę w kuchni nad blat? 9 ciekawych pomysłów

Projektując meble kuchenne nie odwołujemy się tylko do zaplanowania zabudowy. Przede wszystkim ważny jest dla nas wszystkich ogólny wystrój kuchni od mebli, poprzez blaty, aż do ścian. Ciągłe rozmowy z klientami utwierdzają nas w przekonaniu, że sukces w postaci eleganckiej kuchni tkwi w szczegółach. Poznajcie polecane przez nas rozwiązania na wykończenie ściany. Trafna aranżacja ściany nad blatem w kuchni zagwarantuje nie tylko atrakcyjny design, ale jednocześnie nie przysporzy nam kłopotów z samą pielęgnacją. Jeśli jesteście ciekawi zatem co na ścianę w kuchni, zapraszamy do zapoznania się z ciekawymi pomysłami.

co na ścianę w kuchni
Podjęcie decyzji o wykończeniu ściany nad blatem kuchennym nie należy do najprostszych. Do wyboru mamy spory wachlarz możliwości…

Płytki na ścianę do kuchni

Bezsprzecznie to klasyka. Moda nie wyparła płytek z użytku, wręcz przeciwnie. Z roku na rok powstają nowe wzory, wielkości, kształty, powierzchnie, co sprawia, że płytki nadal cieszą się uznaniem wśród projektantów wnętrz. Ich różnorodność jeszcze bardziej powoduje, że potrafią skomponować się w kuchni klasycznej, jak i nowoczesnej. Można tutaj zastosować płytki z fugą, większe płytki bez fugi lub drobniutką mozaikę. Wydaje się, że to najtrwalszy materiał na ścianę w kuchni. Przede wszystkim są:

  • odporne na uderzenia
  • zdecydowanie łatwo utrzymać je w czystości. Wystarczy wytrzeć szmatką, a większe zabrudzenia z tłuszczu (w okolicach okapu) bez obaw wyczyścimy silniejszym detergentem.

Jedynie przy montażu musimy skupić się na dokładnym i równym przyklejeniu, czy docięciu, gdyż taki rodzaj powierzchni najdłużej będzie towarzyszył nam w kuchni. Reasumując, płytki do kuchni to bardzo bezpieczne i niezawodne rozwiązanie na wykończenie ściany. Poniżej przedstawiamy kilka wybranych projektów właśnie z płytkami nad blatem.

co na ścianę w kuchni nad blat
Duże płytki na ścianie pomiędzy blatem a górnymi szafkami.
płytki do kuchni na ścianę 3d
Biała, fazowana cegiełka nad blatem w kuchni zyskuje ogromną popularność.

Lacobel do kuchni

Często zadajemy sobie pytanie: co na ścianę w kuchni zamiast płytek? Może szkło w nieograniczonej kolorystyce. To niedrogie a zarazem nowoczesne rozwiązanie do zastosowania na kuchenną ścianę. Lacobel w kuchni znacznie rzadziej spotkamy w aranżacji klasycznej. Z racji, że jest to szkło będzie wymagało większej uwagi ze strony użytkowników kuchni. Łatwo dojrzymy zabrudzenia w postaci tłuszczu, a niewielkie uderzenie może spowodować uszkodzenie. Najczęstsze pęknięcia spotykamy przede wszystkim w okolicach gniazdka na prąd czy za płytą grzewczą. Lacobel wymaga większej pielęgnacji, ale w rezultacie potrafi dać nam nieoczekiwany efekt wizualny. Aby w kuchni bezpiecznie nam służyło powinno być hartowane. Montaż jest zadaniem stolarza lub firmy zajmującej się szkłem. Do zdecydowanych atutów szkła lacoebl należy przede wszystkim:

  • bardzo duża ilość dostępnych kolorów, choć prym wiedzie kolor biały
  • piękny i nowoczesny efekt wizualny
biały lacobel na ścianie w kuchni
Zamiast płytek na ścianę w kuchni możemy zastosować białe szkło lacobel.
szkło nad blatem w kuchni
Białe szkło doskonale komponuje się z oświetleniem LED.
mleczny, biały lacobel na ścianie w kuchni
Zaleta lacobelu? Prostota jego utrzymania!

Szkło z grafiką w kuchni

Profesjonalnie mówiąc szkło laminowane. Z pewnością sprawdzi się w meblach o nowoczesnym stylu. Zaletą takich paneli szklanych jest nieskończona ilość wzorów, które możemy odnaleźć na stronie Adobe Stock – możemy zamówić dowolny motyw według własnych upodobań. Niestety obraz szybko może się nam znudzić. Ściana zabezpieczona i udekorowana szkłem sprawdzi się nie tylko w kuchni, ale i jadalni, czy salonie. Szerokie zastosowanie ma w projektach szaf przesuwnych. Podobnie jak szkło lakierowane lacobel powinno być hartowane. Lacobel na ścianie zakłada firma stolarska lub szklarz.

Pamiętajmy, aby wzór grafiki na szkle wybrać z głową. Zbyt ostry motyw może nam się szybko znudzić i przytłaczać w dłuższej perspektywie

szkło do kuchni wzory nowoczesne
Nad blatem białe szkło z grafiką przedstawiającą dmuchawce unoszone przez wiatr.

Laminat na ścianę

Co na ścianę w kuchni oprócz powyższych przykładów? Oczywiście laminat. Najczęściej jest on stosowany w takim samym wzorze jak blat roboczy – ale nie tylko. Łatwy w montażu, a zarazem tani w utrzymaniu. Laminat podkreśla nowoczesność i prestiż. Duża kolorystyka laminatów sprawia, że materiał ten znajdzie się u najbardziej wymagających użytkowników kuchni. Mogą być one zarówno w odcieniach drewna jak i imitujące kamień. Godnym uwagi jest fakt, że aranżacja ściany nad blatem w kuchni właśnie tym materiałem zyskuje coraz większe grono zwolenników. Zaznaczyć trzeba, że laminat zakłada ekipa montująca meble, więc nie trzeba umawiać się z fachowcem od płytek czy kamienia.

Aranżacja ściany nad blatem w kuchni w formie laminatu to wiele zalet:

  • duża ilość wzorów, poprzez kamień aż po drewno
  • łatwość w utrzymaniu, wystarczy przetrzeć szmatką
  • można uzyskać naprawdę nowoczesny i ciekawy efekt wizualny
dąb Lancelot na ścianie w kuchni
Jednym z najczęściej wykorzystywanych dekorów na zabudowę ściany kuchennej jest laminat o nazwie Dąb Lancelot.
płyta laminowana na ścianę w kuchni
Dobrym pomysłem okaże się zastosowanie laminatu nad blatem.
laminat na ścianę w kuchni
Kolor biały, szary i drewno na ścianie. Kompozycja idealna.
drewniane wykończenie ściany w kuchni
Projekt kremowej kuchni wykończony drewnianym blatem i zabudową ściany.

Kamień na ścianę do kuchni

Zdecydowanie to bardzo konkretne i eleganckie wykończenie ściany w kuchni. Można powiedzieć, że kamień jest materiałem premium. Niestety ma on jedną zasadniczą wadę o której należy wspomnieć – jest bardzo drogi. Jeśli jednak nie jest to przeszkodą, szczerze polecamy! Oprócz fenomenalnego wyglądu, kamień jest materiałem naturalnym co zdecydowanie podnosi jego rangę. Wspomnieć należy również, że wzorów kamieni jest bardzo duża ilość i na 100% wpadnie nam coś w oko. Pamiętajmy, kuchnia to miejsce, w którym przebywamy dosyć sporo czasu – zadbajmy więc o naturalne materiały jeśli tylko możemy! Zabudowę na ścianie z kamienia wykonuje najczęściej firma montująca blat kuchenny. Co na ścianę w kuchni jeszcze?

kamień na ścianie w kuchni
Czarny kamień z jasnymi smugami będzie dobrym pomysłem jako zabudowa ściany, ale i blatu roboczego.
biały kamień na ścianie w kuchni nad blatem
Jeśli nie chcemy zabudować całej ściany to z powodzeniem możemy wykorzystać do tego tylko cienki pasek zastosowany od razu nad blatem kuchennym.

Kamień w kuchni to jedna niepodważalna zaleta – naturalność!

Cegła w kuchni nad blatem

Cegła zdecydowanie wraca do łask. Z jej dostępnością nie ma problemu a wybór wzorów jest ogromny. Problemu nie ma również z montażem – w zasadzie jeśli ktoś oglądnie kilka poradników to jest przygotowany do układania cegiełki. Zaletą takiej formy wykończenia jest to, że sprawdzi się zarówno w projektach kuchni nowoczesnych jak i klasycznych. Ostatnio bardzo modne są białe cegiełki z lekko przyciętymi (fazowanymi) kantami. Aranżacja ściany nad blatem w kuchni w formie cegiełki ma jednak jedną sporą wadę, dosyć trudno jest utrzymać czystość. Cegła przez swój nieregularny kształt po prostu 'łapie’ kurz.

Mozaika na ścianie nad blatem w kuchni

mozaika w kuchni na ścianie
Elegancka ale zarazem delikatna mozaika wykańczająca ścianę kuchenną.

Co na ścianę w kuchni: nowoczesna zabudowa ściany z paneli dekoracyjnych

dekoracyjne ściany w kuchni
Panele dekoracyjne to nic innego jak wycinane w płycie wzory. Przy kuchni w kształcie litery L do zagospodarowania pozostają dwie ściany.

Aluminium, czyli jeszcze rzadko spotykana aranżacja ściany w kuchni

Blacha w kuchni kojarzy nam się z bogactwem i wyniosłością, nadaje pomieszczeniu powagi. Stosowana w bardzo nowoczesnych pomieszczeniach, o charakterystycznym stylu. Świetnie się sprawdza w okolicach płyty grzewczej, czy zlewozmywaka. Wszelkie zachlapania, czy zabrudzenia usuwa się bez większego wysiłku. Niestety każdy odcisk palca, kroplę wody możemy dostrzec z daleka na tym materiale.

Wykończenie ściany w naszych projektach i wizualizacjach

Dzięki wykonaniu komputerowej wizualizacji mamy możliwość podglądnięcia naszej zabudowy już na wczesnym etapie.

projekt kuchni z czarnym lacobelem na ścianie
Projekt mieszkania z granatową kuchnią do Krakowa.
projekt kuchni z laminatem imitującym beton na ścianie
Aranżacja czarnej kuchni z drewnem do Krzywaczki.
złota mozaika na ścianie w kuchni
Projekt szarej kuchni z drewnem w Krzywaczce.
gres Patchwork w meblach kuchennych
Nowoczesna duża zabudowa kuchenna biały połysk.

Co na ścianę w kuchni: podsumowanie

Z pewnością żadne rozwiązanie nie sprawdzi się na wieki. Dlaczego? Ponieważ zmieniają się czasy, trendy, moda, technologia. Oczywiście sami lubimy metamorfozy, a zasada jest prosta – niewielka zmiana odświeży całe wnętrze. My jednak pragniemy zapoznać klienta z pozytywami i negatywami jakie niesie konkretny wybór aranżacji ściany w kuchni nad blatem.

Pamiętaj – dla Twoich gości liczyć się będzie efekt wizualny – Ty jako użytkownik kuchni podejdź do tematu praktycznej. Co więc wybrać na ścianę do kuchni? Przede wszystkim zwróć uwagę, czy wybrane rozwiązanie na aranżację ściany w kuchni będzie trwałe, łatwo zmywalne i skutecznie zabezpieczy powierzchnię przed wodą, wilgocią, gorącem. Praktyczność to podstawa.

Scroll to Top