Co znajdziesz w artykule?
Niejednokrotnie podczas meblowania naszej kuchni zastanawiamy się, co będzie lepszym rozwiązaniem i w którym kierunku podążać. Czy lepszym rozwiązaniem będą kuchnie na wymiar, czy gotowe zestawy z marketu. Jak to zwykle bywa, nie ma na to pytanie idealnej i jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od naszych oczekiwań, oraz wymagań. W tym artykule postaramy się przybliżyć wady i zalety kuchni na indywidualne zamówienie. Spróbujemy znaleźć także odpowiedź na pytanie, kiedy nie opłaca się inwestować w tego typu meble pod zabudowę.
Poza tym prześledzimy ścieżkę, którą wspólnie podąża klient wraz z producentem podczas etapu tworzenia mebli kuchennych. Zapraszamy na krótki, ale rzeczowy artykuł z naszego punktu widzenia.
Wady i zalety mebli kuchennych na wymiar
Meble kuchenne do niewątpliwie wiele zalet, ale także i wad. Poniżej wypisaliśmy i zdemaskowaliśmy te najważniejsze.
Kuchnie na wymiar będą dopasowane do pomieszczenia
Jest to pierwsza i zdecydowanie najważniejsza zaleta. Nasze pomieszczenia są różnych kształtów, rozmiarów, posiadają więcej czy mniej okien. Wszystkie te uwarunkowania sprawiają, że aby w pełni i z zasadami ergonomii wykorzystać przestrzeń, powinniśmy rozważyć zakup mebli na wymiar. Zdecydowanie meble kuchenne nie są zakupem, którego dokonujemy co rok, czy co dwa lata. Każdy z nas chce się czuć w swojej przestrzeni bezpiecznie i komfortowo. Jeśli już inwestujemy swoje pieniądze, zróbmy to przede wszystkim z głową, a w przypadku mebli pod wymiar cena wcale nie jest najważniejsza. Pamiętajmy, że przecież jedną z podstawowych potrzeb człowieka jest potrzeba bezpieczeństwa, która zagwarantuje nam spokój, czy wygodę.
Kuchnia na wymiar to akcesoria, które sami wybierzemy
Kupując gotowe zestawy w marketach musimy zdawać sobie sprawę, że nie za wiele mamy do powiedzenia przy konfiguracji szafek. To prawda – wybór wzorów jest ogromny, kolorystyka praktycznie nieograniczona, lecz są to tylko elementy zewnętrzne, które cieszyć mają nasze oko. Meble kuchenne to jednak coś więcej, to głównie komponenty których nie dostrzegamy, a mają niebagatelne znaczenie. Do elementów tych zaliczamy chociażby zawiasy, prowadnice, podnośniki do klap, kosze cargo, czy wszelkiego rodzaju spowalniacze itp. Dla porównania wyobraźmy sobie piękny sportowy samochód o niebanalnym wyglądzie. Wszystko jest idealnie, aż tu nagle okazuje się, że nie posiada on wspomagania kierownicy oraz klimatyzacji. Dokładnie to samo tyczy się mebli na zamówienie. Czasem ładniej nie znaczy lepiej.
Poza tym zwróćmy uwagę, że decydując się na meble pod indywidualne zamówienie mamy wpływ na również inne elementy. Do elementów tych należą: oświetlenie, wykorzystanie rogów kuchennych, czy chociażby wysokość swoich mebli. Krótko mówiąc, wszystko pod kontrolą.
Kuchnie na wymiar mają swój niepowtarzalny charakter
Tak, to zdecydowanie jest prawdą. Ileż razy podczas spotkań z klientami słyszymy, żeby wykonać projekt inny – niepowtarzalny 🙂 Sytuacja taka ma miejsce bardzo często, co tylko utwierdza nas w przekonaniu, że użytkownikom bardzo zależy na omawianym właśnie indywidualnym podejściu do mebli. Poza tym musimy sobie uświadomić, że przecież kuchnia na ogół jest miejscem gdzie spędzamy naprawdę bardzo dużo czasu. Dlatego starajmy się stworzyć przestrzeń dla siebie taką, w której TO MY będziemy się dobrze czuć i w której chętnie zrealizujemy nasze kulinarne pasje! Niewątpliwe indywidualny charakter kuchni otrzymamy wykorzystując przede wszystkim ulubione przez nas fronty meblowe.
Kuchnie na wymiar najprawdopodobniej będą solidniejsze od tych gotowych
W zdecydowanej większości przypadków kuchnie na wymiar będą dużo porządniejsze niż te z marketu. Podstawowym czynnikiem, który wg nas na to wpływa, są po prostu materiały. Otwarcie przyznaję, że nie wykonujemy żadnych ekspertyz, ani z zawziętą determinacją nie demaskujemy słabszej jakości materiałów z których jest wykonana większość mebli sieciowych. Na przestrzeni lat nauczyliśmy się jednego – trzeba słuchać ludzi, trzeba z nimi rozmawiać. Setki domów, setki rozmów oraz obejrzanych u klientów gotowych zestawów jest jasnym dowodem na to, że meble pod wymiar będą zdecydowanie trwalsze. Uświadommy sobie także, że materiał materiałowi nie jest równy…
Meble kuchenne na wymiar ukryją nierówności
Nasze domy czy mieszkania nie są pomieszczeniami namalowanymi w programie komputerowym z idealnymi pionami i poziomami. Są to często starsze, lub nawet nowe budynki z krzywymi podłogami, ścianami i sufitami. W związku z tym, gotowe meble z marketu nie ukryją tych mankamentów. Dużą zaletą mebli kuchennych na wymiar (ale nie tylko kuchennych) jest to, że chociaż w większej części jesteśmy w stanie ukryć ewentualne krzywizny. Jak to zrobimy? Stolarze doskonale wiedzą, że blenda przy ścianie, czy dobrze dopasowana listwa przy suficie potrafi zdziałać cuda. Dodatkowo pamiętajmy, że kuchnie na wymiar montujemy na nóżkach posiadających regulację. Jest to bardzo ważne w przypadku montażu blatu, aby 'złapał’ on idealny poziom.
Meble marketowe będą tańsze od tych pod zamówienie
Gotowe zestawy sprzedawane w dużych centrach handlowych, oraz produkowane przez duże fabryki siłą rzeczy będą tańsze. Wynika to przede wszystkim ze skali na jaką meble takie są sprzedawane. Aby zaspokoić rynek, meble systemowe muszą być produkowane szybko, czyli po prostu taśmowo – maszynowo. Automatycznie nie musimy płacić pracownikom, ponieważ maszyny większą część pracy wykonują za nas. Dodatkowo niejednokrotnie spotkaliśmy się z gotowymi zestawami, które wykonane były z wątpliwej jakości materiałów – materiały z których produkowane są meble na zamówienie bez żadnej dyskusji są ze znacznie wyższej półki. Te dwa aspekty zdecydowanie mają największy wpływ na cenę.
Kuchnie na wymiar nie są dostępne „od ręki”
Powyższe zdanie to typowe 'masło maślane’. Postanowiliśmy jednak je zapisać w tym artykule, ponieważ dosyć często klienci pytają nas o czas w jakim mogą być wykonane meble kuchenne na wymiar. Przede wszystkim czas ich produkcji zależy od materiałów z których mają zostać wyprodukowane. O ile płytę laminowaną czy akcesoria kupimy od ręki, to niestety na elementy lakierowane bądź nietypowe będzie trzeba zaczekać. W sklepie tego problemu nie ma: wchodzimy, kupujemy i mamy od razu. Po drugie czas realizacji zamówienia mebli u stolarza zależeć będzie od jego kalendarza (ilości pracy). Zdarza się, że na swoje prywatne meble zmuszeni będziemy poczekać nawet kilka miesięcy.
Co więc wybrać: kuchnię na wymiar czy gotową ze sklepu?
Jeśli pragniemy mebli na już, ale niższej jakości i niekoniecznie dopasowanych do pomieszczenia – wybierzmy gotowe zestawy ze sklepu. Pamiętajmy jednak przy tym, że meble takie nie będą w 100% odpowiadać naszym preferencjom i po pewnym czasie może się okazać, że będziemy żałować zakupu. Zdecydowanie atutem będą niższe koszty, oraz natychmiastowy czas realizacji. Oczywiście większość firm oferuje transport, oraz za dodatkową opłatą montaż.
Jeśli zależy nam na zdecydowanie wyższej jakości – wybierzmy producenta wykonującego meble na indywidualne zamówienie. Niestety w tym przypadku będziemy musieli się liczyć ze znacznie wyższym wydatkiem, oraz dłuższym czasem realizacji. Najczęściej firma, której zlecimy wykonanie mebli dokona również montażu, oraz przed przystąpieniem do prac zaoferuje komputerową wizualizację. Naszym zdaniem zdecydowanym zwycięzcą tego starcia pozostają kuchnie na wymiar.
Jak krok po kroku wygląda etap zamówienia mebli kuchennych?
Przy zakupie gotowych mebli nie ma problemu, wchodzimy do sklepu lub do serwisu internetowego i kupujemy. Jak zamówić meble na wymiar? To pytanie zadajemy sobie w momencie, gdy jednak zdecydowaliśmy się na meble pod indywidualne zamówienie. Sprawa również wydaje się prosta i oczywista, lecz z naszych obserwacji wynika, że wcale taka nie jest. Dla wielu szczególnie młodych osób są to pierwsze poważne inwestycje, z którymi wcześniej nie miały do czynienia. Wychodząc naprzeciw dziesiątkom pytań, krok po kroku rozważymy jak wyglądają poszczególne etapy zamówienia mebli u firmy stolarskiej.
Etap 1 – kontakt z firmą stolarską
Oczywiście pierwszą i najważniejszą czynnością jaką powinniśmy zrobić, będzie po prostu kontakt z potencjalnym wykonawcą naszych mebli. Żyjemy w czasach poczty elektronicznej lecz proponujemy, aby pierwszą rozmowę przeprowadzić telefonicznie. Dzięki temu zdecydowanie skrócimy dystans z wykonawcą i po prostu mamy pewność, że w ogóle dowie się o zainteresowaniu z naszej strony.
Pamiętajmy, że jest wielu fantastycznych fachowców starszych wiekiem, którzy posiadają ogromne doświadczenie w swoim fachu, ale z komputerem nie jest im po drodze. Nasza wiadomość może wylądować w koszu lub spam’ie. Poza tym rozmawiając wzbudzimy większe zaufanie, ponieważ tak na prawdę nie jesteśmy anonimowi jak podczas pisania na klawiaturze.
O co powinniśmy zapytać podczas rozmowy? Poniżej kilka podstawowych pytań:
- jaki czas realizacji zamówienia będzie miał dany fachowiec,
- czy dokonuje pomiaru u klienta w domu/mieszkaniu,
- czy oferuje usługę komputerowej wizualizacji,
- zdecydowanie powinniśmy zapytać o cenę wykonania pomiaru i formę rozliczenia (przedpłata przed pomiarem czy w jego trakcie).
Jeśli odpowiedzi będą satysfakcjonujące, to spokojnie możemy przystąpić do drugiego etapu zamówienia.
Etap 2 – pomiar u klienta
Gdy pierwszą rozmowę z firmą stolarską mamy już za sobą, kolejnym etapem jest pomiar i spotkanie 'na żywo’. Skoro zaprosiliśmy do nas fachowca od pomiarów i wydaliśmy swoje pieniądze, to najprawdopodobniej będzie nam zleżało na tym, aby podczas spotkania ustalić wiele konkretów. Pamiętajmy jednak, że stolarz czy projektant nie czytają w myślach, w związku z czym postarajmy się choć troszkę przygotować na spotkanie. W jaki sposób to zrobić? Po prostu przed spotkaniem zastanówmy się nad kilkoma ważnymi kwestiami, o które na 100% zostaniemy zapytani.
Poniżej kilka pytań, o które zostaniemy zapytani podczas pomiaru:
- jaki typ mebli chcielibyśmy mieć w naszej nowej kuchni, klasyczny czy nowoczesny (jeśli mamy jakąś inspirację to śmiało ją zaprezentujmy), nieprzemijalny biały, czy może jakiś nieoczywisty,
- czy zmywarka będzie miała wymiar 45 czy 60 cm; czy będzie wolnostojąca czy do zabudowy,
- jaką preferujemy lodówkę, wolnostojącą, zabudowaną czy może Side by Side,
- zastanówmy się nad wysokością szafek górnych, czy wolelibyśmy do sufitu czy raczej niższe,
- przemyślmy temat stołu czy wyspy.
Oczywiście w razie wątpliwości zawsze możemy poprosić o radę stolarza czy projektanta. Niemniej jednak warto choć troszkę zastanowić się nad tym wcześniej, aby mieć ogólny pogląd sytuacji.
Podczas spotkania pomiarowego najprawdopodobniej zobaczymy, że wykonawca będzie miał ze sobą wiele wzorników, z których będziemy mogli skorzystać. Warto zaznaczyć jednak, że każdy stolarz czy projektant weźmie na pomiar tylko te podstawowe lub najczęściej przez siebie wykorzystywane. W tym miejscu zachęcamy do aktywnego odwiedzania salonów z płytami, blatami, czy akcesoriami do mebli. Zdecydowanie to tam odnajdziemy wiele ciekawych wzorów i materiałów, które później przedstawić możemy producentowi mebli. Osoby z okolic Kalwarii Zebrzydowskiej zachęcamy do zapoznania się z artykułem Meble Kalwaria Zebrzydowska, gdzie prezentujemy najpopularniejsze salony meblowe warte odwiedzenia.
Pamiętajmy, że im my lepiej sprecyzujemy czego oczekujemy i co nam się podoba, tym otrzymamy lepszy koncept i komputerowy projekt. Żaden projektant nie umie czytać w naszych myślach, więc pomóżmy mu jak tylko potrafimy.
Etap 3 – wycena mebli / przygotowanie aranżacji
Etap ten najczęściej polega na tym, że firma będąca na pomiarze przygotowuje ogólną wycenę na podstawie wcześniejszych ustaleń. Niektóre firmy już na tym etapie przesyłają gotowy projekt – inne dopiero po akceptacji wyceny. Tutaj jest rozbieżność i dlatego na początku, podczas pierwszej rozmowy dobrze byłoby się po prostu dogadać, aby uniknąć nieporozumień. Oczywiście w tym momencie to do nas należy decyzja co do dalszej pracy. Jeśli zaakceptujemy wycenę i przedstawione nam warunki, to przechodzimy do kolejnego etapu. Jeśli nie, szukamy innego producenta i wszystko zaczyna się od początku.
Etap 4 – wprowadzenie ewentualnych zmian, ostateczny wybór akcesoriów i sporządzenie umowy
No dobrze, otrzymaliśmy projekt oraz wycenę. Poza tym akceptujemy warunki, które przedstawiła nam firma stolarska. Niestety chcielibyśmy troszkę zmodyfikować projekt. Tak, to odpowiedni na zmiany moment. Stolarz konkretnie wie, że zamówimy u niego meble, więc możemy liczyć na edycję komputerowej wizualizacji – wystarczy tylko konkretnie sprecyzować co chcemy zmienić.
Gdy projekt jest już 'zaklepany’ i w pełni przez nas zaakceptowany, powinniśmy się na spokojnie spotkać z wykonawcą i jeszcze raz omówić wszystko – no i oczywiście sporządzić odpowiednią umowę. Najważniejsze jej części powinny stanowić informacje dotyczące:
- ceny mebli wraz z montażem i wszystkimi dodatkowymi domówionymi przez nas elementami’
- wysokości zaliczki/zadatku’
- terminu realizacji zamówienia’
- materiałów, z których meble mają być wykonane’
- okresu gwarancyjnego’
- danych kontaktowych firmy jak i zleceniodawcy.
Umowę sporządźmy w dwóch egzemplarzach, a stanowić ona powinna formę zabezpieczenia zarówno dla jednej jak i drugiej strony. Teraz nie pozostaje nam nic innego jak spokojnie czekać na nasze meble.
Etap 5 – montaż mebli
Jest to moment, na który z niecierpliwością czekamy. Kilka miesięcy oczekiwań, ale w końcu samochód z montażystami pojawia się pod domem. Długości montażu często nie na się przewidzieć, więc bądźmy cierpliwi i nie stójmy cały czas nad fachowcami – niech robią swoją robotę w spokoju. Z doświadczenia i rozmów z fachowcami wiemy, że nie ma nic gorszego niż ciągle stojący z poziomicą i metrem klient. Ok, czasem zapytajmy jak idzie praca, czy wszystko się zgadza, ale bez przesady!
Kiedy meble są już zamontowane i wyczyszczone przez ekipę montującą, dokładnie należy sprawdzić, czy wszystko działa jak należy. Warto powtórzyć, że meble na zamówienie składają i montują ludzie, więc niedociągnięcia mogą się zdarzyć. Ważne, aby w takich przypadkach nie unosić się gniewem, a spokojnie i bez nerwów rozwiązać zaistniały problem. Jak każdy wie, zdecydowanie więcej osiągniemy spokojną rozmową, niż krzykiem i nerwami.
Jeśli wszystko się zgadza, możemy zostać poproszeni o podpisanie informacji, że meble nie posiadają wad i zostały wykonane według ustaleń. Na koniec rozliczamy się za całość no i oczywiście cieszymy z naszych nowych mebli!
Kuchnie na wymiar – przykładowe projekty i wizualizacje
Poniżej przedstawiamy przykładowe projekty i wizualizacje, które mieliśmy przyjemność wykonać dla naszych klientów. Kolorystyka, układ i akcesoria w całości dopasowane są według waszych potrzeb!
Kuchnie na wymiar – jak zamówić? Podsumowanie
Jak z powyższego artykułu można wywnioskować, zamówienie mebli na wymiar wcale nie jest skomplikowane. Co prawda wymaga od nas trochę wysiłku, ale czyż efekt końcowy nie jest tego wart? Wyobraźmy sobie później setki godzin spędzone z ukochanymi osobami podczas kuchennych przygód 🙂 Wyobraźmy sobie kilogramy rozsypanej mąki i cukru podczas gotowania z naszymi pociechami 🙂 Naszym zdaniem tak – zdecydowanie warto!
Zachowajmy w tym wszystkim jednak zdrowy rozsądek i odpowiednio wybierzmy firmę stolarską – może po prostu najlepszym rozwiązaniem będzie zwykłe polecenie przez znajomą osobę. Może kiedyś i my będziemy mogli komuś pomóc polecając fachową ekipę. Powodzenia!